Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.30 PLN (-1.67%)

KGHM Polska Miedź S.A.

302.80 PLN (-0.41%)

ORLEN S.A.

132.92 PLN (+0.58%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.65 PLN (-1.43%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.47 PLN (+1.63%)

Enea S.A.

22.00 PLN (+0.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

25.25 PLN (+1.00%)

Złoto

4 644.50 USD (+0.16%)

Srebro

76.71 USD (+2.73%)

Ropa naftowa

108.81 USD (-2.39%)

Gaz ziemny

2.78 USD (+1.05%)

Miedź

5.93 USD (-0.03%)

Węgiel kamienny

112.00 USD (-0.27%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.30 PLN (-1.67%)

KGHM Polska Miedź S.A.

302.80 PLN (-0.41%)

ORLEN S.A.

132.92 PLN (+0.58%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.65 PLN (-1.43%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.47 PLN (+1.63%)

Enea S.A.

22.00 PLN (+0.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

25.25 PLN (+1.00%)

Złoto

4 644.50 USD (+0.16%)

Srebro

76.71 USD (+2.73%)

Ropa naftowa

108.81 USD (-2.39%)

Gaz ziemny

2.78 USD (+1.05%)

Miedź

5.93 USD (-0.03%)

Węgiel kamienny

112.00 USD (-0.27%)

Gaz: podpisanie umowy kupna z USA

1458213302 donald trump wikimedia org

fot: wikimedia.org

Katastrofą nazwał Donald Trump przepisy zmierzające do ograniczenia emisji dwutlenku węgla

fot: wikimedia.org

- Stany Zjednoczone były i będą wiarygodnym partnerem dla Polski w przyszłości - powiedziała ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, która w środę, 17 października, wzięła udział w konferencji z okazji podpisania umowy kupna gazu LNG z USA.

- Stany Zjednoczone staną się jednym z największych eksporterów LNG, głównie ze względu na rewolucję, jeśli chodzi o gaz łupkowy, jak również zwiększenie naszej produkcji gazu ziemnego - powiedziała Mosbacher na konferencji, w której udział wziął także premier Mateusz Morawiecki.

Podkreśliła też, że promocja eksportu energetycznego, w tym gazu LNG, jest kluczowym priorytetem dla prezydenta USA Donalda Trumpa. Przypomniała też o porozumieniu m.in. w tej sprawie pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Polską podpisanym w tym roku przez Trumpa i prezydenta Andrzeja Dudę.

- Stany Zjednoczone były i będą wiarygodnym partnerem dla Polski w przyszłości - zapewniła Mosbacher, zwracając uwagę, że świadczy o tym właśnie podpisanie umów kupna gazu LNG z USA. Podkreśliła też, że polski rząd działa na rzecz tego, żeby polskie bezpieczeństwo energetyczne było zapewnione.

We wtorek późnym wieczorem PGNiG poinformowało o podpisaniu dwóch umów długoterminowych na dostawy gazu skroplonego LNG z amerykańskimi firmami Venture Global Calcasieu Pass, LLC oraz Venture Global Plaquemines LNG, LLC.

Każda z umów zakłada zakup przez PGNiG po około 1 mln t LNG (tj. około 1,35 mld m3 gazu ziemnego po regazyfikacji) rocznie przez 20 lat.

Dostawy mogą być przedmiotem dalszego obrotu przez spółkę na międzynarodowych rynkach i realizowane będą w formule free-on-board, oznaczającej odbiór towaru przez kupującego w porcie załadunku.

Dostawy od Venture Global Calcasieu Pass oraz Venture Global Plaquemines LNG będą realizowane za pośrednictwem powstających instalacji produkcyjnych w Luizjanie, tj. odpowiednio: Calcasieu Pass LNG w Calcasieu Parish o planowanym terminie zakończenia budowy nie wcześniej niż w 2022 r. oraz Plaquemines LNG w Plaquemines Parish o planowanym terminie zakończenia budowy nie wcześniej niż w 2023 r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Kopalnia zaangażowana w fundusz dla naukowców

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. oraz Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – Centrum Badań Zmian Klimatu i Środowiska 29 kwietnia podpisały umowę o współpracy, której celem jest realizacja wspólnych działań w obszarze ochrony środowiska, rozwoju badań naukowych oraz wzmacniania relacji między nauką a biznesem. Inicjatywa objęta jest patronatem ministra klimatu i środowiska.

Kopalnie węgla na cenzurowanym – aż 647 przypadków zatrzymań

W kopalniach węgla kamiennego najwięcej zatrzymań było spowodowanych nieprawidłowym stanem urządzeń energomechanicznych. Najwięcej wniosków do sądów sporządzili inspektorzy z Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach.

Bez pożyczki z ARP JSW widzi ryzyko utraty płynności w sierpniu

Jastrzębska Spółka Węglowa opublikowała raport roczny. Spółka zwróciła w nim uwagę na ryzyko utraty płynności w sierpniu 2026 roku - przy braku realizacji pożyczki z ARP oraz przy zwiększeniu poziomu zobowiązań handlowych do wysokości dopuszczalnych przepisami prawa.

Rozmowa netTG.pl - odcinek 23 - Bogusław Hutek, przewodniczący "Solidarności" Górniczej

Z Bogusławem Hutkiem, przewodniczącym "Solidarności" Górniczej, porozmawialiśmy o rozmowach dotyczących finansowania PGG i PKW w 2026 roku, pomysłach konsolidacji spółek węglowych, przyszłości węgla w Polsce i Europie czy problemach branży okołogórniczej.