Gaz płynny czy ziemny - na co się zdecydować?

fot: Pixabay.com

Czy gaz podrożeje?

fot: Pixabay.com

Ustawa antysmogowa sprawiła, że w ostatnich latach ludzie coraz częściej decydowali się na instalację gazową w swoich domach. Możliwe jest dostanie dofinansowania na piec ekologiczny, co zdecydowanie zachęca ludzi do tej inwestycji. Dodatkowo są one znacznie tańsze niż ogrzewanie elektryczne.

Instalacja gazowa to nie tylko ogrzewanie domu, ale również wody oraz możliwość przyrządzania posiłków. Jedną z najważniejszych kwestii jest, aby spełniała wszelkiego rodzaju wymogi bezpieczeństwa, ponieważ jeśli tak nie będzie, może dojść do naprawdę fatalnych skutków, zagrażających życiu człowieka. Dodatkowo możliwe powinno być bezproblemowe wykonywanie prac konserwacyjnych, co pozwoli na to, aby działała przez długie lata. Armatura gazowa to skomplikowany układ elementów, znajdujących się wewnątrz oraz na zewnątrz budynku. Aby możliwe było jej zamontowanie, w pobliżu powinno znajdować się przyłącze gazowe.

Gaz ziemny

Ta metoda grzewcza jest znacznie częściej wybierana w ostatnich latach, niż miało to miejsce wcześniej. Pomimo wyższej ceny niż w przypadku innych materiałów opałowych – takich jak przykładowo węgiel czy też drewno – istnieje naprawdę wielu zainteresowanych zmianą swojego ogrzewania na właśnie gaz ziemny. Jego zdecydowaną przewagą jest przede wszystkim niezwykła wygoda, którą on daje. Posiada on nawet funkcję wygodnego sterowania oraz – w przeciwieństwie do innych metod – wygląda znacznie bardziej estetycznie. Przez budownictwo jednorodzinne została wprowadzona zasada, według której nakazane jest umieszczenie zaworu głównego oraz gazomierza przy granicy nieruchomości. Powinna istnieć możliwość odcięcia instalacji wewnątrz budynku od tej, która znajduje się w gruncie.

Gaz płynny

Szeroko znany ze swojej drugiej nazwy, czyli LPG, gaz płynny był jednym spośród najtańszych sposobów ogrzewania. Jeśli jednak mowa o samym założeniu go, koszty są znacznie większe niż w przypadku gazu ziemnego oraz innych metod ogrzewania. Dodatkowo, aktualnie cena gazu jest znacznie wyższa, niż była kiedyś, co też sprawia, że jest to znacznie mniej opłacalne. Jego ogromną zaletą jest to, że jest on przyjazny dla środowiska. Teren posiadłości użytkowej jest miejscem, w którym powinien znajdować się zbiornik gazu. W żadnym punkcie nie łączy się sieć z instalacją. Można wyodrębnić dwie części, które znajdują się w instalacji. Pierwsza z nich prowadzi od zbiornika do zaworu głównego, który odcina od gazu, natomiast druga łączy zawór odcinający z instalacją, która znajduje się w budynku.

Bezpieczne korzystanie z instalacji gazowej

Pilnowanie bezpieczeństwa instalacji gazowej jest czymś, co należy bezwzględnie robić. Wszelkie zasady powinny być jak najstaranniej przestrzegane, gdyż w innym przypadku mogłoby dojść do katastrofalnych skutków. Najważniejszym wymogiem jest, aby instalacja gazowa była przede wszystkim szczelna. Przegląd powinien być dokonywany przynajmniej raz do roku. Tym, co trzeba regularnie sprawdzać, jest również drożność wentylacji. Samodzielne dokonywanie zmian jest kategorycznie zabronione. Nie podłączaj dodatkowych urządzeń, jeśli nie posiadasz do tego uprawnień. Jeśli wyczujesz, że gaz zaczyna się ulatniać, koniecznie zadzwoń po pogotowie gazowe, poinformuj o tym wszystkie osoby w pobliżu, nie włączaj świateł ani urządzeń elektrycznych oraz otwórz wszystkie okna i drzwi. 

Artykuł powstał przy współpracy z Ga-Ma Gaz.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.