Gaz: PGNiG i Orlen poszukują w Wielkopolsce

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Budowa będzie dofinansowana z budżetu UE, bo otrzymał on status "Projektu o znaczeniu wspólnotowym" ("Project of Common Interest")

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz PKN Orlen rozpoczęły prace wiertnicze na wspólnej koncesji w Kotlinie, w Wielkopolsce - poinformowało w czwartek PGNiG.

Kotlin-3 to kolejny odwiert obu spółek na wspólnej koncesji. Prace potrwają około 90 dni. Planowana głębokość otworu to około 3135 metrów. Wydobycie z dotychczas wykonanych otworów zlokalizowanych na obszarze projektowym Płotki wyniosło w trzecim kwartale tego roku 2500 boe (baryłek ekwiwalentu ropy naftowej) na dobę.

Otwór zlokalizowany jest w gminie Kotlin (woj. wielkopolskie) na terenie koncesji Jarocin-Grabina w obrębie wspólnego obszaru projektowego Płotki. Obszar ten obejmuje także koncesje: Kórnik-Środa, Pyzdry i Śrem-Jarocin. Na ich terenie znajduje się obecnie 8 złóż, z których prowadzone jest wspólne wydobycie, a jego poziom w trzecim kwartale 2017 r. wynosił około 2500 boe na dobę.

Operatorem projektu jest PGNiG, które ma 51 proc. udziałów w przedsięwzięciu, Grupa Orlen dysponuje zaś pozostałą częścią wkładu.

- Dzięki współpracy z doświadczonymi i sprawdzonymi partnerami systematycznie zwiększamy możliwości wydobywcze PGNiG. Efekty prac w Wielkopolsce to kolejny przykład na wzrost potencjału tego regionu Polski w zakresie powiększania krajowych zasobów gazu ziemnego - powiedział cytowany w komunikacie prezes PGNiG Piotr Woźniak.

- Około 15 kilometrów od lokalizacji odwiertu Kotlin-3 znajduje się złoże Karmin, z którego wspólnie z PGNiG uruchomiliśmy wydobycie w październiku 2016 roku. Dotychczasowe sukcesy w zakresie odkrywania nowych złóż w całym regionie potwierdzają zarówno skuteczność naszych założeń poszukiwawczych, jak i perspektywiczność badanego obszaru - powiedział z kolei prezes Orlen Upstream Janusz Radomski.

Dodał, że z nowym otworem spółki wiążą nadzieje, że uzyskane przepływy węglowodorów okażą się uzasadniać zagospodarowanie złoża gazu również i w tej lokalizacji.

W maju 2017 r. na terenie projektu Płotki powstał odwiert Miłosław-5K/H. Podczas testów uzyskano komercyjne przepływy węglowodorów. Obecnie trwa przygotowanie odwiertu do zagospodarowania, a uruchomienie wydobycia planowane jest w pierwszej połowie 2019 r. Z kolei we wrześniu 2017 r. rozpoczęło się wydobycie z odwiertu Miłosław-4K. Oba otwory znajdują się na koncesji Kórnik-Środa w gminie Miłosław.

Oprócz projektu Płotki partnerzy prowadzą w Wielkopolsce przygotowania do zagospodarowania udokumentowanych wcześniej złóż ropy i gazu ziemnego w obrębie projektu Sieraków. Obie firmy prowadzą też prace poszukiwawcze na Podkarpaciu w ramach projektu Bieszczady.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.

Prezes ARP: Polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą

Ukraiński biznes potrzebuje miejsc bezpiecznych oraz stwarzających warunki do rozwoju i uczestniczenia w jednolitym europejskim rynku - ocenił w piątek w rozmowie z PAP prezes ARP Daniel Ryczek. Jego zdaniem m.in. polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą.