Gaz łupkowy tematem II Kongresu Polskiego Przemysłu Gazowniczego

Wczoraj (28 października) zakończył się II Kongres Polskiego Przemysłu Gazowniczego, który odbywał się pod hasłem "Gaz ziemny paliwem XXI wieku". Trzydniowa konferencja odbywała się w Hotelu Gołebiewski w Wiśle. Jednym z jej przewodnich tematów był gaz łupkowy - dowiedział się portal nettg.pl z informacji resortu środowiska.

 

Konferencja zorganizowana przez Izbę Gospodarczą Gazownictwa podzielona została na szereg paneli tematycznych, podczas których m.in. przedstawiciele polskiego rządu oraz przedstawiciele największych firm naftowych przedstawiali aspekty środowiskowe, techniczne oraz znaczenie poszukiwań i wydobycia gazu z łupków dla bilansu energetycznego Polski.

 

Na całym świecie trwa nowe gazowe szaleństwo. - Wielka gazowa gorączka dotarła do Polski – powiedział dr Henryk Jezierski - Główny Geolog Kraju, przybliżając w swoim wystąpieniu aspekty przejrzystej polityki koncesyjnej, regulacje prawne dla poszukiwania i wydobycia gazu ze złóż w Polsce. Gaz uwięziony w skałach ilastych, czyli shale gas (od angielskiej nazwy skały, z którą jest związany, czyli łupka ilastego) dzięki dobremu rozpoznaniu geologicznemu, przyjaznemu dla inwestorów prawu, doskonałym warunkom geopolitycznym oraz aktywności Ministerstwa Środowiska może stać się w przyszłości dla Polski nowym błękitnym skarbem.

 

Główny Geolog Kraju podkreślił, że potwierdzone informacje o obecności gazu łupkowego w Polsce powinny się pojawić w ciągu najbliższych 4-5 lat. Wtedy dopiero możliwe będzie określenie możliwości wydobywania gazu z łupków – jego opłacalność i zainteresowanie inwestorów. Aby wydobywać gaz z łupków niezbędne będzie uzyskanie przez inwestorów koncesji na wydobycie wraz z określeniem jej warunków (koncesja na rozpoznawanie i poszukiwanie złóż i koncesja na wydobycie są odrębnymi aktami, ich pozyskanie stanowi osobny już proces administracyjny).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Resort finansów zapowiada likwidację ulgi na internet

Ministerstwo Finansów planuje likwidację ulgi na internet - wynika z informacji opublikowanej w czwartek na stronach kancelarii premiera. Zwiększona zostanie za to kwota ulgi z tytułu krwiodawstwa.

1709131158 1glownepellet

Wzrost cen pelletu to efekt problemów systemowych, a nie praktyk ograniczających konkurencję

Głównym powodem podwyżek cen pelletu jest rosnąca popularność pieców na to paliwo przy jednoczesnym ograniczeniu podaży - ocenił w czwartek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Analizy nie wykazały niedozwolonych prawem praktyk, które miałyby ograniczać konkurencję na rynku.

Transformacja Wielkiego Pieca Huty Pokój w Rudzie Śląskiej. Na jakim etapie są prace i kiedy otwarcie?

Realizacja projektu „Wielki Piec Huty Pokój - Centrum Transformacji w Rudzie Śląskiej” realizowana jest zgodnie z harmonogramem i minęła półmetek już kilka miesięcy temu – mówi w rozmowie z portalem netTG.pl Adam Kowalski, koordynator projektu. Większość kluczowych robót budowlanych i konserwatorskich powinna zostać zakończona do końca 2026 roku. Otwarcie obiektu dla publiczności planowane jest w połowie 2027 roku, choć dokładna data zależy od postępu prac wykończeniowych, wyposażenia i testów.

Nocna Szychta z wąskotorówką w ostatni weekend wakacji

Już w piątek 28 sierpnia o 19:20 rozpocznie się Nocna Szychta, czyli wieczorno-nocna przejażdżka koleją wąskotorową. W ostatni weekend wakacji innych atrakcji, które przygotowały Górnośląskie Koleje Wąskotorowe też nie zabraknie.