Gawlik o wyjściu KGHM z Polkomtela

Wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik powiedział w czwartek w Sejmie, że jeżeli polscy udziałowcy, w tym KGHM, mieliby pozbyć się udziałów operatora sieci telefonii komórkowej Polkomtel, powinni to zrobić razem.

Akcje Polkomtela należą do KGHM (24,39 proc.), PKN Orlen (24,39 proc.), Polskiej Grupy Energetycznej (21,85 proc.) i Węglokoksu (4,98 proc.). Papiery operatora sieci ma także Vodafone (24,39 proc.).

KGHM Polska Miedź S.A. należy do Skarbu Państwa. Na początku stycznia ministerstwo sprzedało 20 mln akcji, czyli 10 proc. walorów miedziowego koncernu, uzyskując ponad 2 mld zł.

- Jeżeli polscy udziałowcy w jakikolwiek sposób mieliby wychodzić z Polkomtela, to powinni wyjść razem. Uważam, że powinni wtedy uzyskać pewną rentę z tego, że posiadają określony udział w kapitale - powiedział Gawlik odpowiadając podczas posiedzenia komisji skarbu na pytania posłów o wyjście KGHM z Polkomtela. Dodał, że nie powinno to mieć miejsca, dopóki udziałowcy nie dojdą do porozumienia.

Podobnego zdania jest prezes KGHM Herbert Wirth. Jego zdaniem, należy szanować wzajemne ustalenia i wyjście musi nastąpić wspólnie. - Każdy z nas wybrał doradcę do swoich aktywów telekomunikacyjnych, choć nie jestem pewien co do PGE. Doradcy spotykają się, być może utworzą konsorcjum doradców, które oceni wartość Polkomtela, tzn. ile firma jest warta na rynku - powiedział dziennikarzom Wirth.

Prezes poinformował, że doradcą KGHM-u jest KPMG i Credit Suisse.

Jak dodał, doradcy KGHM mają również określić strategię wobec Telefonii Dialog, gdzie KGHM ma 100 proc. akcji.
 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolie otwierają się na singli. Efekt wzrostu zdolności kredytowej

Z czerwcowych danych wynika, że wzrosła zdolność kredytowa singli i bezdzietnych par, w efekcie wyraźnie zwiększyła się liczba mieszkań dostępnych dla tych gospodarstw domowych, szczególnie w najdroższych metropoliach - wynika z raportu serwisów RynekPierwotny.pl i Rankomat.pl.

Restrukturyzacja górnictwa w Polsce. Archiwalne wywiady z prof. Markiem Szczepańskim zadziwiają aktualnością

„Żadne strategiczne decyzje związane z górnictwem nie zapadną przed wyborami, bo tak już u nas jest” – zapowiadał przed laty prof. Marek Szczepański. Wtedy miał rację. Czy tym razem będzie podobnie?

Węgiel, gaz i OZE. Gra o równowagę w cieniu europejskiej polityki klimatycznej

Nie będzie rewolucji w unijnej polityce klimatycznej, ale możliwe są korekty, które złagodzą presję kosztową na energetykę. O przyszłości systemu handlu emisjami, roli węgla i gazu w bilansowaniu Krajowego Systemu Elektroenergetycznego oraz ryzyku luki mocowej rozmawiamy z dr. hab. inż. Stanisławem Tokarskim z Głównego Instytutu Górnictwa, który przekonuje, że Polska powinna postawić na dwa filary bezpieczeństwa – równowagę między gazem a węglem – przy jednoczesnym rozwoju OZE i energetyki jądrowej.

Silny wstrząs w kopalni Lubin. W strefie zagrożenia przebywało 20 górników

W sobotę Zakładach Górniczych Lubin (KGHM) doszło do silnego wstrząsu. Jeden z górników został przysypany w kabinie maszyny górniczej. Ratownikom udało się do niego dotrzeć po kilku godzinach.