Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.30 PLN (+1.98%)

KGHM Polska Miedź S.A.

322.10 PLN (-0.89%)

ORLEN S.A.

128.62 PLN (+1.32%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.56 PLN (+1.59%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.03 PLN (+2.30%)

Enea S.A.

22.80 PLN (+0.97%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.60 PLN (+2.29%)

Złoto

4 775.11 USD (+0.60%)

Srebro

78.13 USD (+1.45%)

Ropa naftowa

99.19 USD (-0.10%)

Gaz ziemny

2.73 USD (+1.34%)

Miedź

6.08 USD (+0.92%)

Węgiel kamienny

104.15 USD (+4.25%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.30 PLN (+1.98%)

KGHM Polska Miedź S.A.

322.10 PLN (-0.89%)

ORLEN S.A.

128.62 PLN (+1.32%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.56 PLN (+1.59%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.03 PLN (+2.30%)

Enea S.A.

22.80 PLN (+0.97%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.60 PLN (+2.29%)

Złoto

4 775.11 USD (+0.60%)

Srebro

78.13 USD (+1.45%)

Ropa naftowa

99.19 USD (-0.10%)

Gaz ziemny

2.73 USD (+1.34%)

Miedź

6.08 USD (+0.92%)

Węgiel kamienny

104.15 USD (+4.25%)

Gala: Nagrody za innowacje i stoiska

Targi nagrody GAL

fot: Jarosław Galusek

Laureaci konkursu innowacyjnych rozwiązań w budowie maszyn i urządzeń górniczych zostali zaproszeni do pamiątkowej fotografii z przedstawicielami rządu, władz województwa śląskiego, Katowic i organizatorów targów

fot: Jarosław Galusek

+18 Zobacz galerię

Galeria
(21 zdjęć)

Tradycyjnie Międzynarodowym Targom Górnictwa Przemysłu Energetycznego i Hutniczego towarzyszy konkurs dla producentów. Tegoroczny zatytułowano: Innowacyjne rozwiązania w budowie maszyn i urządzeń górniczych "Katowice 2009". Zgłoszono do niego 24 projekty w trzech kategoriach - nowe maszyny i technologie; napędy i sterowanie; poprawa bezpieczeństwa.

Organizatorzy konkursu - z Polskiej Techniki Górniczej i miesięcznika "Napędy i Sterowanie" - podkreślali, że poziom tegorocznej rywalizacji jest wysoki i zgłoszono do niego rekordowo dużo produktów. Dużo tym bardziej, że od poprzedniego konkursu upłynęły tylko dwa lata. Werdykt jurorów ogłoszono podczas uroczystej gali, która kończyła pierwszy dzień tegorocznych targów.

- Dzisiaj nad Katowicami świeciło słońce, a serca się radowały, że Śląsk jest wizytówką nowoczesnych technologii - powiedział Zygmunt Łukaszczyk, wojewoda śląski gratulując sukcesu laureatom konkursu.
Prof. Marek Jaszczuk z Politechniki Śląskiej, przewodniczący jury ogłosił, że przyznano dziewięć równorzędnych nagród i pięć wyróżnień.

W kategorii NOWE MASZYNY I TECHNOLOGIE nagrody otrzymali:
1. Zabrzańskie Zakłady Mechaniczne SA - za kombajn ścianowy wąskoramionowy typu KSW-1500 EU z elektrycznym napędem posuwu
2. Grupa Kopex - Fabryka Maszyn i Urządzeń Tagor - za zmechanizowaną obudowę ścianową TAGOR-15/32-Poz
3. Dolnośląska Fabryka Maszyn Zanam-Legmet sp. z o.o. - za wóz do obrywki SWB2N/Z C z kompensatorami obciążeń dynamicznych (KOD)

Wyróżnienie przypadło firmie MAS Sp. z o.o. - za agregat sprężarkowy budowy przeciwwybuchowej typu AST-45G

W kategorii NAPĘDY I STEROWANIE nagrody przyznano:
1. Rybnickiej Fabryce Maszyn Ryfama S.A. - za przenośnik zgrzebłowy Rybnik 850 z napędami zmieniającymi prędkość ruchu łańcucha odpowiednio do zmieniającej się wydajności urabiania kombajnem w ścianie węglowej
2. Jednostce Innowacyjno-Wdrożeniowej Edjan - za rozłącznik z odłączeniem i uziemnikiem szybkim średniego napięcia EDJAN_562_7.2kV/630A/20kA oraz przekładnię mimośrodową EDJAN-700
3. Dąbrowskiej Fabryce Maszyn Elektrycznych "Damel" - za silnik indukcyjny trójfazowy zintegrowany z przemiennkiem częstotliwości typu SG3F 450M-4 - 500 kW

Wyróżnieniami uhonorowano w tej kategorii aż trzy rozwiązania:
1. Grupę Famur - za system monitorowania ciśnienia w stojakach obudów ścianowych FAMAC RSCP
2. Hennlich Sp. z o.o. - za sterowanie impulsowe zmechanizowanej obudowy górniczej, ilość funkcji 2-20
3. firmę Stosowanie Maszyn Tadeusz Szwajca - za hydrauliczne silniki satelitowe typu SM zasilane cieczami nieolejowymi


W kategorii POPRAWA BEZPIECZEŃSTWA nagrodzono:
1. Bosch Rexroth sp. z o.o. - VacuClean - za urządzenie do pielęgnacji oleju hydraulicznego. Odwodnienie, odpowietrzenie i filtracja hydraulicznych cieczy roboczych
2. Fabrykę Sprzętu Ratunkowego i Lamp Górniczych Faser SA - za aparat tlenowy ucieczkowy SR-K30 oraz aparat tlenowy ucieczkowy KA-60
3. Centrum Elektryfikacji i Automatyzacji Górnictwa Emag - za przenośną iskrobezpieczną aparaturę sejsmiczną PASAT M

Wyróżnienie w dziedzinie poprawy bezpieczeństwa otrzymał
Remag SA - za kurtynę powietrzno-wodną kombajnu chodnikowego R-200

Nad przebiegiem konkursu i wyłonieniem najnowocześniejszych rozwiązań czuwała komisja w składzie reprezentującym następujące firmy górnicze i jednostki naukowo-badawcze:
- Prof. dr hab. inż. Marek Jaszczuk - Politechnika Śląska (przewodniczący)
- Prof. dr hab. inż. Antoni Kalukiewicz - Akademia Górniczo-Hutnicza
- Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości - Zespół Innowacji i Technologii - dyrektor Irma Pęciak
- Polska Technika Górnicza SA - prezes zarządu Henryk Stabla
- Zakład Przekładni i Hydrauliki "Bumar-Łabędy" Sp. z o.o. - prezes zarządu Ryszard Królikowski
- Dolnośląska Fabryka Maszyn Zanam-Legmet Sp. z o.o. - prezes zarządu Andrzej Rewak
- KGHM Poslka Miedź SA - prezes zarządu Herbert Wirth
- PGE Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów SA - dyrektor centrum technicznego Leszek Orzechowski
- Katowicki Holding Węglowy SA - prezes zarządu Stanisław Gajos
- Kompania Węglowa SA - prezes zarządu Mirosław Kugiel
- Lubelski Węgiel \"Bogdanka\" S.A. - prezes zarządu Mirosław Taras
- Południowy Koncern Węglowy SA - prezes zarządu Andrzej Szymkiewicz
- periodyk "Napędy i Sterowanie" - redaktor Ryszard Klencz

Podczas targowej gali rozstrzygnięto także konkurs na najatrakcyjniejsze stoisko. Agata Zielińska, wiceprezes Polskiej Techniki Górniczej poinformował, że w ocenie organizatorów targów w tym roku najciekawsze stoiska ma Kopex oraz Minova Ekochem.
Niespodzianką dla uczestników gali były nagrody przyznane przez ministra przemysłu węglowego Ukrainy za rozwój współpracy pomiędzy Polską i Ukrainą. Otrzymał ją m.in Henryk Stabla, prezes PTG.

W galerii: Gala wręczenia nagród w konkursie Międzynarodowych Targów \"Katowice 2009\" na innowacyjne rozwiązania maszyn górniczych w katowickim hotelu Monopol (zdjęcia: Jarosław Galusek - Trybuna Górnicza)

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

EEC 2026: Siła kongresu pozwala zamieniać słowa na działania

- Siła kongresu pozwala zamieniać słowa na działania - podkreślił Wojciech Kuśpik, prezes PTWP, organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który w Katowicach odbywa się już po raz 18. Tym razem w sytuacji, kiedy układ sił na świecie wszedł w fazę zmian. - Wspólnie możemy się mierzyć z tymi wyzwaniami – dodał  Kuśpik podczas inauguracji wydarzenia. Podkreślił rolę dialogu. I tak oto 22 kwietnia Katowice kolejny raz stały się stolicą polskiej i światowej gospodarki. Przed nami 3 dni debat, 19 ścieżek tematycznych, ponad 200 sesji, 1300 prelegentów, kilkanaście tysięcy uczestników. Diagnozy, prognozy i rekomendacje dla Europy, która pod presją napięć poszukuje nowych źródeł siły: w odporności, konkurencyjności, transformacji energetycznej i cyfrowej, w inwestycjach i zrównoważonym rozwoju.

Na czym polega technologia toczenia CNC?

Toczenie CNC to jedna z najczęściej wykorzystywanych metod obróbki metalu, która pozwala na uzyskanie bardzo precyzyjnych kształtów i wymiarów elementów. Proces sterowany komputerowo zapewnia powtarzalność i wysoką jakość wykonania, dlatego znajduje zastosowanie w wielu branżach przemysłu. Poniżej wyjaśniamy, jak działa ta technologia i gdzie jest wykorzystywana w praktyce.

Rozpoczyna się 18. Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach

Trzydniowy 18. Europejski Kongres Gospodarczy (EKG) - European Economic Congress (EEC) rozpocznie się w środę rano w Katowicach. Program obejmie blisko 220 sesji tematycznych; w otwarciu ma uczestniczyć minister finansów Andrzej Domański.

Ruszyła Kolej na Beskidy – na pierwszą wycieczkę z Kolejami Śląskimi w maju zostały ostatnie miejsca

Zwiedzanie Beskidów z licencjonowanym przewodnikiem PTTK w cenie biletu kolejowego, nieoczywiste trasy i dostępność dla każdego – to znaki rozpoznawcze akcji „Kolej na Beskidy”. Na inauguracyjną wycieczkę z Goleszowa do Ustronia zostały ostatnie wolne miejsca.