Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.60 PLN (-0.36%)

KGHM Polska Miedź S.A.

320.55 PLN (-3.07%)

ORLEN S.A.

126.94 PLN (-0.36%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.34 PLN (-1.01%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.80 PLN (-1.63%)

Enea S.A.

22.80 PLN (-0.87%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.00 PLN (+0.42%)

Złoto

4 764.01 USD (+0.37%)

Srebro

77.66 USD (+0.84%)

Ropa naftowa

98.01 USD (-1.29%)

Gaz ziemny

2.68 USD (-0.48%)

Miedź

6.04 USD (+0.24%)

Węgiel kamienny

101.70 USD (-1.12%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.60 PLN (-0.36%)

KGHM Polska Miedź S.A.

320.55 PLN (-3.07%)

ORLEN S.A.

126.94 PLN (-0.36%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.34 PLN (-1.01%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.80 PLN (-1.63%)

Enea S.A.

22.80 PLN (-0.87%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.00 PLN (+0.42%)

Złoto

4 764.01 USD (+0.37%)

Srebro

77.66 USD (+0.84%)

Ropa naftowa

98.01 USD (-1.29%)

Gaz ziemny

2.68 USD (-0.48%)

Miedź

6.04 USD (+0.24%)

Węgiel kamienny

101.70 USD (-1.12%)

Fundusz Górnośląski i Tauron chcą postawić instalacje fotowoltaiczne

fot: Jarosław Galusek/ARC

W konkursie przewidziano cztery typy projektów: produkcja energii słonecznej, wykorzystanie energii na własne potrzeby, inwestycje w wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła z ZE z podłączeniem do sieci dystrybucyjnej oraz produkcję biokompotentów i biopaliw

fot: Jarosław Galusek/ARC

Pod hasłem "100 megawatów na 100-lecie powstań śląskich" spółka Fundusz Górnośląski oraz koncern Tauron przygotowują założenia projektu, w którym w oparciu o nieruchomości funduszu i jego partnerów powstać miałyby instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 100 MW.

Mówili o tym podczas jednej z czwartkowych, 17 pażdziernika, sesji 9. Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach dyrektor w Funduszu Górnośląskim Łukasz Gruszewski oraz dyrektor wykonawczy ds. badań i innowacji Tauronu Paweł Poneta.

Istniejący od blisko 25 lat Fundusz Górnośląski to spółka należąca do samorządu woj. śląskiego. Do jej głównych zadań należy rozwój rynków kapitałowych w regionie oraz działanie na rzecz rozwoju przedsiębiorczości i tworzenia miejsc pracy. Swoją misję realizuje m.in. poprzez inwestycje w podmioty gospodarcze oraz współpracę z samorządami.

- Fundusz Górnośląski jako instytucja z otoczenia biznesu bardzo chętnie angażuje się w projekty innowacyjne, rozwojowe. Stąd wspólnie z Tauronem zaangażowaliśmy się w projekt "100 megawatów na 100-lecie powstań śląskich", chcąc oprzeć naszą współpracę na modelu PPA, czyli sprzedaży bezpośredniej z gwarancją odbioru przez klienta biznesowego - mówił Gruszewski.

- A więc klient, czyli m.in. małe i średnie przedsiębiorstwa, otrzymają gwarancję: po pierwsze alternatywy odbioru energii z innego źródła i gwarancję odbioru zielonej energii, co daje nam atuty, jeśli chodzi o ochronę środowiska, ale również narzędzia marketingowe - w tej chwili modne jest używanie zielonej energii, jako element PR-u firmy - zaznaczył.

Wyjaśnił, że zaangażowanie Funduszu w to przedsięwzięcie wynika m.in. z posiadanych przezeń dużych aktywów; są to m.in. nieruchomości na terenie woj. śląskiego, obecnie w zasadzie nieużytkowane. Mogą one zostać wykorzystane bezkosztowo pod budowę elektrowni fotowoltaicznych, co przełożyłoby się na korzyści w procesie inwestycyjnym i ostateczną kalkulację ceny.

Dyrektor wykonawczy ds. badań i innowacji Tauronu dodał na czwartkowej sesji, że koncern "wkłada do tego projektu komplementarne kompetencje".

- Fundusz Górnośląski wkłada swoje aktywa w postaci gruntów, dachów - swoich, ale również swoich partnerów; Tauron - całe swoje kompetencje związane z szeroko rozumianą energetyką - wskazał Poneta, sygnalizując obecny wstępny etap prac nad projektem.

Potwierdził to pytany przez PAP o szczegóły Gruszewski. Wyjaśnił, że na razie partnerzy ustalili część zasad współpracy, nie są natomiast jeszcze rozstrzygnięte kwestie m.in. kto będzie inwestorem czy też, kto będzie odpowiadał za wykonanie przedsięwzięcia.

Fundusz Górnośląski zamierza do niego włożyć m.in. ponad 8 ha gruntów w Tarnowskich Górach czy - po analizie możliwości technicznych - dach hali przy al. Roździeńskiego w Katowicach.

17 sierpnia br. przypadła 100. rocznica pierwszego z trzech powstań śląskich. Z tej okazji Sejm RP ustanowił rok 2019 Rokiem Powstań Śląskich. Obchody setnych rocznic powstań śląskich oraz przyłączenia części Górnego Śląska do Polski będą odbywały się do 2022 r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Domański: Tempo wzrostu produkcji przemysłowej najwyższe od czterech lat

Polska gospodarka przyspiesza mimo rosnących globalnych napięć i wahań cen ropy - ocenił we wtorek minister finansów i gospodarki Andrzej Domański. Jak wskazał, produkcja przemysłowa w marcu wzrosła o 9,4 proc. rok do roku, co jest najwyższym tempem od czterech lat.

Pgg

Rozmowy o wynagrodzeniach w górniczej spółce. Jest termin spotkania

Prezes Polskiej Grupy Górniczej Łukasz Deja zaprosił liderów organizacji związkowych działających w spółce na spotkanie dotyczące wynagrodzeń w PGG.

GKS Tychy podczas meczu z ŁKS-em Łódź świętował 55. urodziny. Nie brakowało górniczych akcentów

18 kwietnia piłkarze GKS-u Tychy uczcili 55-lecie klubu w wyjątkowej oprawie silnie zakorzenionej w górniczej tradycji regionu. Spotkanie z ŁKS-em Łódź, wygrane 3:2, stało się nie tylko sportowym widowiskiem, ale także symbolicznym hołdem dla pracy pokoleń górników.

Enea chce w tym roku przygotować znaczące inwestycje w magazyny energii

Enea chce w tym roku skupić się na przygotowaniu inwestycji w magazyny energii - poinformował we wtorek wiceprezes spółki Bartosz Krysta. Wartość inwestycji na ten cel wrośnie jednak dopiero w przyszłym roku.