Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.39 PLN (-2.77%)

KGHM Polska Miedź S.A.

338.65 PLN (+0.49%)

ORLEN S.A.

140.30 PLN (+0.07%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.54 PLN (-3.48%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.50 PLN (-2.06%)

Enea S.A.

21.20 PLN (-3.81%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.85 PLN (-1.65%)

Złoto

4 730.70 USD (+0.66%)

Srebro

80.87 USD (+2.32%)

Ropa naftowa

100.57 USD (-1.92%)

Gaz ziemny

2.76 USD (-0.79%)

Miedź

6.30 USD (+2.90%)

Węgiel kamienny

111.15 USD (+2.44%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.39 PLN (-2.77%)

KGHM Polska Miedź S.A.

338.65 PLN (+0.49%)

ORLEN S.A.

140.30 PLN (+0.07%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.54 PLN (-3.48%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.50 PLN (-2.06%)

Enea S.A.

21.20 PLN (-3.81%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.85 PLN (-1.65%)

Złoto

4 730.70 USD (+0.66%)

Srebro

80.87 USD (+2.32%)

Ropa naftowa

100.57 USD (-1.92%)

Gaz ziemny

2.76 USD (-0.79%)

Miedź

6.30 USD (+2.90%)

Węgiel kamienny

111.15 USD (+2.44%)

Fundacja Rodzin Górniczych: Słońce jest w nas...

Fundacja slaski fundusz sytpendialny TAL

fot: Jolanta Talarczyk

fot: Jolanta Talarczyk

Nad głowami zielono-czarne baloniki a przy stołach gwar. W minioną sobotę około 300 osób spośród pięciu tysięcy podopiecznych Fundacji Rodzin Górniczych przyjechało na uroczysty, barbórkowy obiad do Górnośląskiego Centrum Kultury w Katowicach. Wśród nich były nie tylko wdowy i sieroty, ale także rodziny górników, którzy przeżyli wypadek, ale stracili zdrowie i dziś są inwalidami i brakuje im pieniędzy na życie.

W ubiegłym roku przyjechałam na Barbórkę sama. Dziś jestem tu z moją rodziną – mamą i bratem Adrianem. Dla nas takie spotkania są ważne, ponieważ to jedyna okazja, aby zobaczyć się w tak dużym gronie ludzi, którzy znaleźli się w podobnej, życiowej sytuacji. Gdybym nie miała stypendium z fundacji, to nie mogłabym studiować – powiedziała „TG” Monika Świętek, studentka socjologii, której ojciec zginął w kopalni „Szczygłowice”.

Przy uroczyście nakrytych stołach nie zabrakło kobiet w żałobnych strojach. Co roku w kopalniach dochodzi do tragicznych zdarzeń. Wdowy, które w danym roku kalendarzowym straciły mężów w wypadkach górniczych, siadają blisko siebie. Chcą być razem.

– Mój mąż zginął 4 czerwca w „Boryni”. Ludzie z fundacji zaopiekowali się mną i córką. Dzięki nim nie czuję się sama, wiem, że mam na kogo liczyć – wyznała „TG” Teresa Małkińska, mama pięcioletniej, jasnowłosej Darii.

„Słońce jest w nas. Moje słowa już nie ranią moich uszu” – zapewniła w poetyckim liście do FRG Agata Nicia, jedna spośród 318 tegorocznych stypendystów tej organizacji, założonej przed 11 laty z inicjatywy Jerzego Markowskiego.

– W tym roku na różne formy pomocy wydaliśmy 1,5 miliona złotych. 80 dzieci pojechało na wycieczki krajoznawcze, 150 osób skorzystało z wczasów rodzinnych, 318 uczniów i studentów dostaje stypendia, a 100 rodzin otrzymało zapomogi – wyliczał prezes FRG Bogdan Ćwięk, podsumowując roczną działalność.

Po raz pierwszy podczas dorocznego spotkania podopiecznych FRG prezentowano sukcesy stypendystów. W holu Górnośląskiego Centrum Kultury w Katowicach, w którym odbywała się Barbórka, zorganizowano wystawę wakacyjnych fotografii. Kilkoro podopiecznych recytowało wiersze lub czytało opowiadania, które napisali pod wpływem przeżyć i wycieczek z fundacji.

„Dobroczynność Fundacji to nie żadna blaga. Ona naprawdę pokrzywdzonym pomaga” – zapewniała w wierszu „Podziękowanie” Aneta Nowak z Jastrzębia Zdrój, której tata zginął w wypadku górniczym 10 lat temu.

– Gdy zakładaliśmy tę fundację, miałem nadzieję, że z biegiem lat górniczych sierot będzie coraz mniej. Jest odwrotnie. Podopiecznych wciąż przybywa. Uczestniczę w takich jak dziś spotkaniach z poczuciem winy, że w górnictwie straciliście kogoś bliskiego. Jednocześnie dumą napawa mnie fakt, że górnicze rodziny radzą sobie, że wdowy dzielnie walczą z trudami życia, dzieci są zadbane – podkreślał Jerzy Markowski, honorowy przewodniczący Rady FRG.

Uczestnicy uroczystości łamali się opłatkiem i składali sobie życzenia świąteczno-noworoczne. – Chwała na wysokości, a pokój na ziemi. Niech słowa tej kolędy towarzyszą wam podczas Bożego Narodzenia – mówiła Bożena Borys-Szopa, przekazując dzieciom i wdowom życzenia przesłane dla nich przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
Okolicznościowe adresy do podopiecznych fundacji wystosowali także wicepremier Waldemar Pawlak oraz wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska i ks. abp Damian Zimoń, metropolita katowicki.

Zarząd fundacji oraz delegacja podopiecznych przekazali darczyńcom piękne podziękowania w formie pamiątkowych dyplomów, które zaprojektowali studenci katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Wśród wyróżnionych sponsorów byli przedstawiciele PZU Życie i PZU SA, Kompanii Węglowej, Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Katowickiego Holdingu Węglowego, KOPEX-u oraz Wydawnictwa Górniczego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

1758694244 wielki piec

Wielka moda i Wielki Piec? To ma sens

W najbliższą sobotę, 9 maja, o godz. 20.00 na placu Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej – Nowym Bytomiu odbędzie się pokaz mody inspirowany Wielkim Piecem Huty „Pokój”. Autorką kolekcji „Alchemia Wielkiego Pieca” jest Joanna Decowska. Po prezentacji wystąpi Marcin Wyrostek z zespołem Corazon. Wydarzenie odbędzie się w ramach realizacji projektu „Wielki Piec Huty Pokój – Centrum Transformacji w Rudzie Śląskiej”. Wstęp wolny.

Bytomski Rozbark. Od pięknych kamienic po kopalnie węgla

„Śladami zabytków i górnictwa w Rozbarku”  - taki tytuł miała kolejna prelekcja bytomskiego historyka Tomasza Saneckiego. Jej tematem były piękne zabytkowe kamienice, postindustrialne obiekty po dawnych kopalniach węgla kamiennego oraz rud cynku i ołowiu, a także górujący nad dzielnicą neoromański kościół pw. św. Jacka. 

Nowa wystawa w Carbonarium. Będzie makieta prezentująca miasto pod powierzchnią ziemi

Funkcjonujące w ramach Łaźni Moszczenica Carbonarium wzbogaci się o nową wystawę stałą. Jednym z ciekawszych jej elementów będą autentyczne szafki górnicze z kopalni Jas-Mos.

Szyb Mikołaj w pełnej krasie. Warto zobaczyć go na zdjęciach

To kolejny szyb, który świetnie się prezentuje na zdjęciach specjalistów z Mobilnego Centrum Digitalizacji Instytutu in. Wojciecha Korfantego. Chodzi o szyb Mikołaj z Rudy Śląskiej.