FRG: wskaźnik zaangażowania

fot: ARC

Fundacja już od wielu lat apeluje o przekazywanie 1 proc. podatku. Aby tego dokonać należy wypełnić odpowiednia pola w swoim arkuszu PIT

fot: ARC

15 lat temu Fundacja Rodzin Górniczych została powołana, aby pomagać rodzinom, dotkniętym przez tragiczne zdarzenia związane z górnictwem. Już wtedy FRG odwoływała się do solidarności zawodowej górników. W roku swojego jubileuszu Fundacja ponownie akcentuje ten element i rozpoczyna akcję, mającą na celu przekonanie każdego pracownika górnictwa o potrzebie wsparcia rodzin górniczych chociaż jedną złotówką.

- Powołując Fundację, jej założyciele przyjęli, że środki na działalność będzie ona czerpać z dobrowolnych składek darczyńców, w gronie których bezpośredni udział powinni mieć także pracownicy kopalń. Niestety, doświadczenie pokazuje, że nie wszyscy pracownicy kopalń uznają potrzebę własnego, nawet jednozłotówkowego zaangażowania na rzecz rodzin w potrzebie. Zakładają oni, że wystarczy, jeżeli koledzy, rozumiejący ten problem, angażują się swoim wkładem - wyjaśnia Bogdan Ćwięk, prezes FRG.

Aby porównać postawę załóg poszczególnych kopalń, FRG opracowała wskaźnik górniczej solidarności zawodowej, który ma służyć do oceny zaangażowania pracowników górnictwa we wspieranie Fundacji. Wskaźnik stanowi stosunek wpłat finansowych na rzecz FRG, przekazywanych przez grupę pracowników czy cały zakład górniczy w określonym czasie, do stanu zatrudnienia zakładu.

Wskaźnik bazowy określono na poziomie 12. Zgodnie z przyjętym założeniem oznacza to, że każdy pracownik danego zakładu górniczego w skali roku przynajmniej raz w miesiącu przekazuje na rzecz FRG przynajmniej jedną złotówkę. Wskaźnik będzie wyliczany na podstawie wpłat, które zostały dokonane od grudnia do listopada.

Kopalnie, które osiągną wynik przekraczający wskaźnik bazowy, zostaną uhonorowane specjalnymi statuetkami Skarbnika. Zakład z najlepszym wynikiem otrzyma ponadto statuetkę Ikara, który będzie nagrodą przechodnią. Kopalnia, która trzy raz będzie triumfować w zakresie solidarności zawodowej, otrzyma Ikara na własność, jako dowód regularnego zaangażowania w pomoc rodzinom górniczym.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.