FREE: Polityka energetyczna nie uwzględnia potrzeb mieszkańców terenów wiejskich i podmiejskich

Osiemdziesiąt procent mieszkańców terenów pozamiejskich z województwa śląskiego nie słyszało nigdy o jakichkolwiek działaniach w zakresie źródeł energii, w które angażowały się władze centralne. Dla władz lokalnych ten wskaźnik wynosi 84 proc.! Tymczasem badani chcieliby, aby władze edukowały i informowały na temat różnorodnych źródeł energii – informuje w swym komunikacie Forum Rozwoju Efektywnej Energii.

Badania przeprowadzone przez TNS OBOP na zlecenie Forum dowodzą, że polska polityka energetyczna zarówno na poziomie ogólnopolskim, jak i lokalnym nie uwzględnia potrzeb mieszkańców terenów wiejskich i podmiejskich – czytamy dalej w komunikacie.

Życie na terenach wiejskich i podmiejskich ma swoje walory, ale też mieszkańcy tych obszarów napotykają wiele trudności. Jednym z głównych problemów jest bardzo ograniczony dostęp do sieci gazowej oraz zawodne i mało efektywne dostawy energii elektrycznej. Co więcej, jak pokazują badania, mieszkańcy ww. terenów nie mają też wystarczającej wiedzy na temat różnorodności dostępnych źródeł energii i technologii grzewczych. Spontanicznie, jako najbardziej znane źródła energii badani wymieniali węgiel (96 proc.), drewno(90 proc.) i olej opałowy (około 45 proc.).

To sprawia, że osoby mieszkające na wsi i na przedmieściach muszą korzystać z wysokowęglowych paliw stałych oraz ciekłych, takich właśnie jak węgiel, drewno oraz olej opałowy. Forum Rozwoju Efektywnej Energii chce m.in. edukować na temat nowoczesnych technologii grzewczych i bardziej efektywnych źródeł energii. Organizacja jest częścią europejskiej inicjatywy, która ma na celu zwrócenie uwagi na ograniczony dostęp do nowoczesnych, efektywnych oraz bezpiecznych rozwiązań energetycznych na terenach pozamiejskich. Inicjatywa FREE została zapoczątkowana przez firmę SHV Gas - globalnego lidera rynku LPG (ang. Liquefied Petroleum Gas). W Polsce Forum Rozwoju Efektywnej Energii działa pod mecenatem firmy Gaspol. Jest rozwinięciem, realizowanego od 2009 roku Ogólnopolskiego Programu „Gaspol kibicuje klimatowi”. Cel Gkk, czyli budowanie w świadomości społeczności lokalnych przekonania, że nie ma zrównoważonego rozwoju bez wykorzystywania przyjaznych źródeł energii.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.