Francja: Protesty przeciwko cenom paliw
Wolno poruszająca się kolumna samochodów wyruszyła w porze rozpoczynającego się porannego szczytu komunikacyjnego i szybko zablokowała dojazd do paryskiej dzielnicy biurowców La Defense - podały władze.
W odrębnym proteście przeciwko rosnącym cenom paliwa dieslowskiego setki rolników traktorami zablokowało dostęp do składu paliw, zaopatrującego Lyon, drugie do wielkości francuskie miasto.
Francuscy rybacy, kierowcy ciężarówek i rolnicy przestraszeni spadkiem rentowności ich działalności zarobkowej przy tak wysokich cenach paliwa, cały maj urządzali protesty, chcąc wymusić na władzach jakąś formę pomocy. Podobne protesty organizowano w Hiszpanii, Włoszech, Belgii i Portugalii.
W zeszłym tygodniu setki rolników traktorami tarasowały wjazdy do terminali naftowych w rejonie Dijon we wschodniej Francji i w Tuluzie na południu oraz w dwóch regionach pod Alpami.
W sobotę do protestujących rybaków z Cherbourga, na północnym zachodzie Francji, którzy blokowali ruch na drogach bardzo powolną jazdą, dołączyli kierowcy ciężarówek w Lotaryngii, tworząc w sobotę 30-kilometrowy korek.