Forum Energii: W 2025 r. wzrósł udział OZE w produkcji prądu, ale też import ropy i gazu

Udział odnawialnych źródeł w produkcji energii wzrósł o 0,7 pkt. proc. do 31,4 proc. w 2025 r. a udział węgla spadł o 3 pkt proc. do 52,2 proc. Zmniejszył się też import węgla, za to wzrósł import ropy i gazu - wynika z raportu opublikowanego we wtorek przez Forum Energii.

fot: Pixabay

Dynamiczny rozwój OZE stopniowo wypiera węgiel z systemu elektroenergetycznego

fot: Pixabay

Udział odnawialnych źródeł w produkcji energii wzrósł o 0,7 pkt. proc. do 31,4 proc. w 2025 r. a udział węgla spadł o 3 pkt proc. do 52,2 proc. Zmniejszył się też import węgla, za to wzrósł import ropy i gazu - wynika z raportu opublikowanego we wtorek przez Forum Energii.

Produkcja energii z OZE była rekordowa i wyniosła 54,7 TWh. Najwyższy poziom w historii osiągnęła także produkcja energii elektrycznej z gazu ziemnego - 24,6 TWh, czyli 14,1 proc. produkcji energii elektrycznej - podano w raporcie “Transformacja energetyczna w Polsce. Rocznik 2026“.

“To dynamiczny rozwój OZE stopniowo wypiera węgiel z systemu elektroenergetycznego“ - napisano w raporcie.

Szybki wzrost mocy odnawialnych oznacza potrzebę zwiększania tak zwanej elastyczności systemu, czyli zdolności do szybkiego reagowania na zmiany w poziomie produkcji energii z OZE i w zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Z powodu braku tej elastyczność okresowo dochodzi do wyłączania źródeł odnawialnych na polecenie operatora systemu. W 2025 r. szacunkowe ograniczenie produkcji prądu z OZE wyniosło 1,4 TWh, czyli tyle, ile rocznie energii zużywa niemal 700 tys. gospodarstw domowych - wyliczyli analitycy Forum Energii.

Jednym ze sposobów zwiększania elastyczności systemu jest wykorzystanie magazynów energii. W Polsce na koniec 2025 r. funkcjonowały magazyny energii o pojemności ok. 8,9 GWh i łącznej mocy ponad 2,3 GW. Jednak ponad 80 proc. z tego stanowią elektrownie szczytowo-pompowe. Natomiast 1,4 GWh przypada na instalacje prosumenckie o mocy poniżej 50 kW, które zanotowały dwukrotny wzrost pojemności przez ostatni rok - wyliczyło Forum Energi.

Zużycie brutto energii elektrycznej w Polsce w 2025 r. wyniosło 175,2 TWh co oznacza wzrost o 0,6 TWh względem 2024 r. - podano także.

Autorzy raportu przewidują, że zużycie energii elektrycznej w Polsce będzie nadal rosło, co jest związane z postępującą elektryfikacją sektorów takich jak ogrzewanie i transport. Będzie to z jednej strony wpływało na zwiększanie obciążenia systemu elektroenergetycznego. Z drugiej - pozwoli zmniejszyć zużycie energii ogółem - np. ropy, węgla, gazu - w całej gospodarce ze względu na wyższą sprawność - podano.

Rośnie w szczególności elektryfikacja transportu. W 2025 r. przybyło 96 tys. samochodów elektrycznych, w tym hybrydowych, a na koniec roku było ich już niemal 238 tys. W całej Polsce było zlokalizowanych też ok. 12 tys. punktów ładowania - dodano.

“Import surowców kopalnych do Polski pozostaje wysoki, choć jego kierunki uległy wyraźnej dywersyfikacji - dostawy węgla, gazu i ropy z Rosji spadły do zera. Jednocześnie zużycie i wydobycie węgla kamiennego nadal maleją. W sektorze energetycznym rośnie znaczenie gazu ziemnego, który, poza energetyką, jest szeroko wykorzystywany także w przemyśle i gospodarstwach domowych“ - wskazano też w raporcie.

W 2025 roku import węgla kamiennego do Polski spadł o 26 proc. do 3 mln ton. Zużycie węgla kamiennego energetycznego w ubiegłym roku wyniosło 37,8 mln ton i było o 0,6 mln ton niższe niż rok wcześniej - podano.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W środę maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,97 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

W środę litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,97 zł, benzyny 98 - 6,68 zł, a diesla - 6,11 zł. Oznacza to, że w porównaniu z wtorkiem ceny maksymalne obu rodzajów benzyn są niższe, natomiast cena diesla się nie zmieniła.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego.