Forum Energii: W 2025 r. wzrósł udział OZE w produkcji prądu, ale też import ropy i gazu

Udział odnawialnych źródeł w produkcji energii wzrósł o 0,7 pkt. proc. do 31,4 proc. w 2025 r. a udział węgla spadł o 3 pkt proc. do 52,2 proc. Zmniejszył się też import węgla, za to wzrósł import ropy i gazu - wynika z raportu opublikowanego we wtorek przez Forum Energii.

fot: Pixabay

Dynamiczny rozwój OZE stopniowo wypiera węgiel z systemu elektroenergetycznego

fot: Pixabay

Udział odnawialnych źródeł w produkcji energii wzrósł o 0,7 pkt. proc. do 31,4 proc. w 2025 r. a udział węgla spadł o 3 pkt proc. do 52,2 proc. Zmniejszył się też import węgla, za to wzrósł import ropy i gazu - wynika z raportu opublikowanego we wtorek przez Forum Energii.

Produkcja energii z OZE była rekordowa i wyniosła 54,7 TWh. Najwyższy poziom w historii osiągnęła także produkcja energii elektrycznej z gazu ziemnego - 24,6 TWh, czyli 14,1 proc. produkcji energii elektrycznej - podano w raporcie “Transformacja energetyczna w Polsce. Rocznik 2026“.

“To dynamiczny rozwój OZE stopniowo wypiera węgiel z systemu elektroenergetycznego“ - napisano w raporcie.

Szybki wzrost mocy odnawialnych oznacza potrzebę zwiększania tak zwanej elastyczności systemu, czyli zdolności do szybkiego reagowania na zmiany w poziomie produkcji energii z OZE i w zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Z powodu braku tej elastyczność okresowo dochodzi do wyłączania źródeł odnawialnych na polecenie operatora systemu. W 2025 r. szacunkowe ograniczenie produkcji prądu z OZE wyniosło 1,4 TWh, czyli tyle, ile rocznie energii zużywa niemal 700 tys. gospodarstw domowych - wyliczyli analitycy Forum Energii.

Jednym ze sposobów zwiększania elastyczności systemu jest wykorzystanie magazynów energii. W Polsce na koniec 2025 r. funkcjonowały magazyny energii o pojemności ok. 8,9 GWh i łącznej mocy ponad 2,3 GW. Jednak ponad 80 proc. z tego stanowią elektrownie szczytowo-pompowe. Natomiast 1,4 GWh przypada na instalacje prosumenckie o mocy poniżej 50 kW, które zanotowały dwukrotny wzrost pojemności przez ostatni rok - wyliczyło Forum Energi.

Zużycie brutto energii elektrycznej w Polsce w 2025 r. wyniosło 175,2 TWh co oznacza wzrost o 0,6 TWh względem 2024 r. - podano także.

Autorzy raportu przewidują, że zużycie energii elektrycznej w Polsce będzie nadal rosło, co jest związane z postępującą elektryfikacją sektorów takich jak ogrzewanie i transport. Będzie to z jednej strony wpływało na zwiększanie obciążenia systemu elektroenergetycznego. Z drugiej - pozwoli zmniejszyć zużycie energii ogółem - np. ropy, węgla, gazu - w całej gospodarce ze względu na wyższą sprawność - podano.

Rośnie w szczególności elektryfikacja transportu. W 2025 r. przybyło 96 tys. samochodów elektrycznych, w tym hybrydowych, a na koniec roku było ich już niemal 238 tys. W całej Polsce było zlokalizowanych też ok. 12 tys. punktów ładowania - dodano.

“Import surowców kopalnych do Polski pozostaje wysoki, choć jego kierunki uległy wyraźnej dywersyfikacji - dostawy węgla, gazu i ropy z Rosji spadły do zera. Jednocześnie zużycie i wydobycie węgla kamiennego nadal maleją. W sektorze energetycznym rośnie znaczenie gazu ziemnego, który, poza energetyką, jest szeroko wykorzystywany także w przemyśle i gospodarstwach domowych“ - wskazano też w raporcie.

W 2025 roku import węgla kamiennego do Polski spadł o 26 proc. do 3 mln ton. Zużycie węgla kamiennego energetycznego w ubiegłym roku wyniosło 37,8 mln ton i było o 0,6 mln ton niższe niż rok wcześniej - podano.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Terminal instalacyjny w Świnoujściu dla farm wiatrowych ma być dwa razy większy

Spółka Orlen Neptun oraz Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście podpisali list intencyjny dotyczący rozbudowy terminalu instalacyjnego dla inwestycji offshore wind na Bałtyku. Dzieje się to dokładnie rok po uruchomieniu terminala.

Państwowy gigant powołał do rady nadzorczej dwóch nowych członków

Obradujące we wtorek w Płocku Zwyczajne Walne Zgromadzenie Orlenu powołało do rady nadzorczej, na wniosek Skarbu Państwa, prezesa KGHM Polska Miedź Remigiusza Paszkiewicza i Marcina Siudy, dyrektora pionu finansów w Polskim Holdingu Hotelowym. Po tych głosowaniach obrady się zakończyły.

Jutro za paliwo zapłacisz więcej. Sprawdź ile

W środę litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,96 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a diesla - 6,46 zł - wynika z wtorkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne wszystkich paliw wzrosną w porównaniu z wtorkiem.

We wtorek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,93 zł za litr, diesel - 6,45 zł za litr

We wtorek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,93 zł, benzyny 98 - 6,57 zł, a oleju napędowego - 6,45 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw spadła w porównaniu z poniedziałkiem.