Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.20 PLN (-0.70%)

KGHM Polska Miedź S.A.

323.35 PLN (+1.05%)

ORLEN S.A.

128.54 PLN (+0.27%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.69 PLN (+0.33%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.90 PLN (0.00%)

Enea S.A.

22.98 PLN (+1.86%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.95 PLN (-0.80%)

Złoto

4 724.79 USD (+0.21%)

Srebro

75.75 USD (+0.11%)

Ropa naftowa

106.18 USD (+0.08%)

Gaz ziemny

2.58 USD (-0.50%)

Miedź

6.04 USD (+0.14%)

Węgiel kamienny

106.45 USD (+1.43%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.20 PLN (-0.70%)

KGHM Polska Miedź S.A.

323.35 PLN (+1.05%)

ORLEN S.A.

128.54 PLN (+0.27%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.69 PLN (+0.33%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.90 PLN (0.00%)

Enea S.A.

22.98 PLN (+1.86%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.95 PLN (-0.80%)

Złoto

4 724.79 USD (+0.21%)

Srebro

75.75 USD (+0.11%)

Ropa naftowa

106.18 USD (+0.08%)

Gaz ziemny

2.58 USD (-0.50%)

Miedź

6.04 USD (+0.14%)

Węgiel kamienny

106.45 USD (+1.43%)

Fiat: będą protestować pod fabryką w Tychach

W czwartek (22 stycznia) o godz. 14.05 na parkingu przed fabryką Fiata w Tychach rozpocznie się wiec informacyjno-protestacyjny zorganizowany przez Solidarność w Fiat Auto Poland - poinformowała portal górniczy nettg.pl śląsko-dąbrowska "S". W fabryce koncernu oraz w spółkach: Denso, Sistema, Magneti Marelli, Comau, Paint Service oraz Sirio od 2011 r. nie był zbiorowych podwyżek wynagrodzeń i to jest przyczyną protestu.

- W ciągu trzech lat Fiat potroił zyski, które sięgają ok. 300 mln zł rocznie, a pracownicy zarabiają tyle samo, co w 2011 roku, gdy po raz ostatni zwiększono stawki godzinowe - mówi Wanda Stróżyk, przewodnicząca Solidarności w Fiat Auto Poland. Podkreśla, że w pozostałych spółkach pracodawcy uzależniają jakiekolwiek podwyżki od wzrostu wynagrodzeń w Fiacie.

Kolejny wiec odbędzie się przed fabryką Fiata 26 stycznia, również o godz. 14.05.

W fabryce Fiata, w spółkach Denso Thermal Systems Polska i Sistema Poland w Tychach oraz w bielskim Magneti Marelli trwają spory zbiorowe. Solidarność planuje zaostrzenie w tych zakładach akcji protestacyjnych.

Od 19 stycznia w Denso trwa głosowanie, w trakcie którego pracownicy decydują, czy przystąpią do akcji strajkowej, jeżeli pracodawca nie spełni żądań płacowych przedstawionych przez Solidarność. Związkowcy domagają się wzrostu wynagrodzeń dla wszystkich pracowników spółki oraz Fiata w wysokości 420 zł brutto od 1 lipca 2014 roku oraz by podwyżka za drugie półrocze ubiegłego roku została wypłacona załodze w formie wyrównania. Podobne postulaty zostały zgłoszone w pozostałych firmach.

Zdaniem związkowców pracodawca utrudnia prowadzenie głosowania w Denso.

- Nie wyraził zgody na oddelegowanie działaczy do komisji wyborczej i nie przekazał imiennej listy pracowników - mówi Stróżyk.

W poniedziałek (26 stycznia) głosowania referendalne rozpocznie się w fabryce Fiata oraz w spółkach Sistema Poland i Magneti Marelli. We wszystkich firmach potrwa ono do 6 lutego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Niskie bezrobocie i inflacja oraz rosnące wynagrodzenia skłaniają do zakupów

Niskie bezrobocie i inflacja oraz rosnące wynagrodzenia skłaniają do zakupów - napisał w czwartek minister finansów i gospodarki Andrzej Domański na platformie X. Dodał, że marcowa dynamika sprzedaży detalicznej była najwyższa od 4 lat.

Litewka

Nie żyje poseł Łukasz Litewka. Zginął w wypadku drogowym

W czwartek 23 kwietnia w wypadku drogowym zginął poseł Lewicy Łukasz Litewka. Jechał na rowerze ulicą Kazimierzowską w Dąbrowie Górniczej, został potrącony przez samochód.

1768472718 546372277 1221853796124

Grzegorz Wrona: Państwo jest silne swoim biznesem - i prywatnym i państwowym

Państwo jest silne swoim biznesem i prywatnym i państwowym, powinno zapewniać mu ramy systemowe, a jednocześnie kontrolę wielkich, silnych korporacji - mówił wiceminister aktywów państwowych Grzegorz Wrona w czwartek na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

Jak działa profesjonalna szorowarka do podłóg i kiedy warto z niej skorzystać?

Utrzymanie czystości dużych powierzchni wymaga nie tylko czasu, ale przede wszystkim odpowiedniego sprzętu. Profesjonalne szorowarki do podłóg pozwalają znacząco przyspieszyć proces sprzątania i poprawić jego efektywność. Sprawdzają się zarówno w niewielkich przestrzeniach, jak i w dużych obiektach przemysłowych, gdzie liczy się wydajność i precyzja. Jak działają i kiedy warto po nie sięgnąć?