Ferona myśli o przejęciach

Czeski dystrybutor wyrobów hutniczych nie wyklucza rozwoju sieci sprzedaży poprzez przejęcia polskich firm stalowych - podął portal puds.pl.

W tym roku Ferona Polska, spółka największego dystrybutora wyrobów hutniczych w Czechach i na Słowacji dokonała kilku inwestycji, by umocnić swoją pozycję w Polsce. W kwietniu spółka otworzyła biuro handlowe we Wrocławiu, w sierpniu przejęła od Budmatu oraz spółki Schmolz+Bickenbach ostatnią część hali magazynowej w głównym oddziale w Mysłowicach (woj. śląskie). - Teraz mamy do dyspozycji ponad 11 tys. mkw. powierzchni magazynowej pod dachem - mówi Robert Agh, prezes Ferony Polska S.A.

Od 1 stycznia 2009 roku spółka uruchomi kolejne biuro handlowe w Łodzi. - Tak jak we Wrocławiu zatrudnimy tam dwóch handlowców - tłumaczy prezes Agh.

Tegoroczna strategia rozwoju firmy zakładała, że Ferona otworzy w Polsce drugi magazyn. Ale plany się zmieniły. Wskutek kryzysu finansowego zapoczątkowanego w USA, który zachwiał także rynkiem stalowym w Polsce, wielu mniejszych dystrybutorów straciło płynność finansową. To sprawia, że szukają ratunku u silniejszych graczy rynkowych - podakreśla puds.pl.

Dlatego właśnie Ferona zastanawia się teraz nad przejęciem firmy dystrybucyjnej z odpowiednią infrastrukturą. - Ferona ma na polskim rynku dobrą reputację, więc zgłaszają się do nas firmy zainteresowane bliższą współpracą. Bierzemy pod uwagę wszelkie opcje: od wspólnej polityki zakupowej, przez zakup mniejszościowych udziałów, aż po akwizycje - mówi prezes Agh i dodaje: - Rozmawiamy z kilkoma firmami, ale dwie z nich bardzo nas interesują.

Ferona działa w Polsce od lipca 2007 roku. Przez pierwszych sześć miesięcy działalności w ubiegłym roku sprzedała około 7 tys. wyrobów hutniczych, w pierwszym półroczu tego roku - ponad 30 tys. ton stali za ponad 72 mln zł. Tegoroczny plan zakłada sprzedaż 52 tys. ton wyrobów hutniczych za 142 mln zł. - Z pewnością go przekroczymy - mówi prezes Agh, który zapewnia, że to efekt dobrej pracy 30-osobowej załogi Ferony Polska. - Pracownicy integrują się, coraz lepiej współpracują z kolegami z Czech i Słowacji. Nawiązywaniu lepszych kontaktów służy np. nasze uczestnictwo w igrzyskach sportowych, które Ferona a.s. organizuje od 50 lat - tłumaczy prezes Agh.


Ferona Polska S.A. należy do czeskiej firmy Ferona a.s z siedzibą w Pradze, która od prawie 200 lat handluje wyrobami metalowymi. Od 2004 roku jest własnością angielskiej firmy inwestycyjnej IRG Steel Limited, zatrudnia ponad 1400 pracowników w 12 oddziałach w Czechach i pięciu na Słowacji. W Hradec Kralove oraz w Ostrawie ma centra serwisowe blach, a w Ołomuńcu - zbrojarnię.


W 2007 roku Ferona a.s. sprzedała w Czechach i na Słowacji prawie 1,2 mln ton wyrobów hutniczych. Dostawcami są huty czeskie (ArcelorMittal Ostrawa, Moravia Steel, Vitkovice Steel), słowackie (U.S. Steel Koszyce, Żelezarny Podbrezova), polskie (ArcelorMittal Polska - oddział Dąbrowa Górnicza czyli dawna Huta Katowice, CMC Zawiercie) oraz niemieckie (Ekostahl, Salzgitter).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.