Fedrowanie z komórką przy uchu

fot: Kajetan Berezowski

Pierwsza komórka przystosowana do użytkowania w podziemnych wyrobiskach uzyskała już wymagane dopuszczenie – informuje Andrzej Paszek, ekspert z dziedziny elektroniki górniczej i przemysłowej

fot: Kajetan Berezowski

Z komórką w pracy? Czemu nie, ale na powierzchni, w podziemnym wyrobisku nigdy w życiu - śmieją się górnicy. Tymczasem spece od telefonicznej łączności już kilka lat temu odgrażali się: jeszcze zobaczycie na dole górnika rozmawiającego przez komórkę. Ich słowa okazały się prorocze. Dziś już śmiało możemy powiedzieć, że telefonia bezprzewodowa śmiało zjeżdża do najgłębszych pokładów.

- Ethernet może być już dostępny pod ziemią. Do tej pory o takim rozwiązaniu nie było mowy. Przeniesienie sieci komputerowej z powierzchni do podziemi kojarzono z zagrożeniem wybuchem metanu. I tę przeszkodę udało się w końcu pokonać. Pierwsza komórka przystosowana do użytkowania w podziemnych wyrobiskach uzyskała już wymagane dopuszczenie Wyższego Urzędu Górniczego, a zatem nasze górnictwo węgla kamiennego zostało wprowadzone w XXI wiek pod względem łączności telefonicznej - wyjaśnia Andrzej Paszek, ekspert z dziedziny elektroniki górniczej i przemysłowej.

Możliwość fedrowania z komórką przy uchu związana jest bezpośrednio z technologią ImPact. Pakiet tego typu produktów opracowano specjalnie pod kątem przemysłu wydobywczego i eksploatacji w ciężkich warunkach napotykanych w górnictwie. Obejmuje on nie tylko telefonię, ale również zdalne monitorowanie i sterowanie urządzeniami, transfer danych z terminali ręcznych, wreszcie zdalne wideo, stacjonarne i mobilne. Wszystko to działa dzięki podziemnej sieci Wi-Fi, będącej połączeniem sprzętu, oprogramowania oraz elementów sieciowych.

- Szybkość transmisji wynosi 100 Mb/s. W sieci mogą zostać użyte jakiekolwiek urządzenia trzecie, oparte na technologii Wi-Fi, w tym sterowniki PLC, monitoring gazu, kamery IP, monitoring ścian, przenośników i rozdzielni. Sieć ImPact można połączyć z istniejącą już kopalnianą siecią telekomunikacyjną, co umożliwia jej monitorowanie, konfigurowanie i zarządzanie z powierzchni - dodaje Andrzej Paszek.

A sam telefon? Niczego sobie. Swym wyglądem przypomina dostępne na naszym rynku modele aparatów znanych światowych producentów. Jest lekki, posiada duży wyświetlacz i oprócz prowadzenia rozmów, umożliwia również wysyłanie wiadomości SMS. Ma jeszcze inne zalety. Należą do nich niewątpliwie: czujnik ruchu, informujący osoby dozoru, że dysponujący aparatem górnik z jakichś powodów przerwał pracę, oraz opcja lokalizowania pracownika w podziemnych wyrobiskach. Niezawodną jakość połączeń zapewniają przekaźniki sygnału, połączone z sobą siecią światłowodową. Jedyną słabą stroną górniczej komórki może być to, że na razie jest ona produkowana tylko w jednym, żółtym kolorze obudowy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.