Fed: polityka monetarna bez zmian, poprawa w gospodarce USA

Rezerwa Federalna zdecydowała w środę o pozostawieniu bez zmian polityki monetarnej. Amerykańscy bankierzy centralni ocenili, że ryzyko pogorszenia się sytuacji w gospodarce USA spadło w porównaniu do jesieni ubiegłego roku - podał Fed w środę.

Oświadczenie po zakończeniu dwudniowego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) nie zawierało wyraźnego sygnału gotowości od ograniczenia skali realizowanego przez Fed programu skupu aktywów. FOMC powtórzył, że jest "gotowy do zwiększenia lub zmniejszenia tempa skupu tak, aby zachowana była właściwa akomodacja monetarna, odpowiednia dla sytuacji na rynku pracy lub poziomu inflacji".

Na grudniowym posiedzeniu amerykański bank centralny uchwalił program stymulacyjny, w ramach którego od początku stycznia skupowane są obligacje warte 45 mld USD miesięcznie. Nowy program skupu jest realizowany jednocześnie z uchwalonym we wrześniu 2012 r. programem skupu obligacji zabezpieczonych hipotekami MBS, wartych 40 mld USD miesięcznie. Tym samym Fed skupuje miesięcznie aktywa warte 85 mld USD.

Fed ocenił w środę, że ryzyko pogorszenia się sytuacji w gospodarce USA spadło w odniesieniu do ubiegłorocznej jesieni. W ocenie amerykańskiego banku centralnego rynek pracy w USA wykazuje "dalszą poprawę".

"Komitet ocenia, że ryzyko pogorszenia się perspektyw gospodarczych oraz sytuacji na rynku pracy uległo zmniejszeniu w porównaniu do jesieni ubiegłego roku" - napisano w oświadczeniu FOMC.

"W ostatnich miesiącach generalnie widoczna była dalsza poprawa warunków na rynku pracy, stopa bezrobocia pozostaje jednak na podwyższonym poziomie" - napisano.

Fed obniżył w środę prognozę stopy bezrobocia w Stanach Zjednoczonych w tym i w przyszłym roku. Nowa projekcja zakłada, ze stopa bezrobocia w USA wyniesie w tym roku pomiędzy 7,2 a 7,3 proc., w marcowej prognozie Fed zakładał stopę bezrobocia w tym roku na poziomie 7,3 do 7,5 proc.

W przyszłym roku, w ocenie amerykańskiego banku centralnego, stopa bezrobocia w USA wyniesie od 6,7 do 7,0 proc. W marcu Fed oceniał, że wyniesie ona od 6,7 proc. do 7 proc. oraz od 6,0 do 6,5 proc. w czwartym kwartale 2015 r.

Fed powtórzył w środowym komunikacie, że zamierza pozostawić bez zmian w USA "wyjątkowo niskie" stopy procentowe, przynajmniej tak długo, jak projekcja inflacji na kolejne 1-2 lata pozostawać będzie poniżej 2,5 proc., a bezrobocie powyżej 6,5 proc.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Ile wyniesie wzrost PKB w 2026 roku? Prognoza PKO BP

Wzrost PKB w 2026 r. wyniesie 3,5 proc., a w 2027 r. spowolni do 2,8 proc. ze względu na spadek inwestycji po zakończeniu Krajowego Planu Obudowy - prognozują ekonomiści banku PKO BP.

Saługa: Naszą ambicją jest, żeby przemysł nadal był na Śląsku

Marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa stwierdził, że śląski przemysł musi dostosować się do pędzącego świata.

Huta Częstochowa zakończyła remonty i uruchomiła już produkcję zbrojeniową

Huta Częstochowa zakończyła prowadzone od maja tzw. remonty średnie stalowni oraz walcowni i przywraca pełną produkcję - poinformował  prezes huty Adrian Sienicki. Zaznaczył, że huta uruchomiła już produkcję zbrojeniową.

Studenci w Koksowni Przyjaźń. Zobaczyli mieszankę wsadową i baterie koksownicze

Jaką drogę musi pokonać bryła węgla, aby stała się jednym z najważniejszych surowców dla światowego hutnictwa? Odpowiedź na to pytanie poznawali studenci Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego podczas wizyty w Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej należącej do JSW Koks.