FAMUR zawarł umowę i rozważa emisję „zielonych” obligacji

fot: Maciej Dorosiński

TDJ posiada obecnie 46,89 proc. udziału w kapitale zakładowym Famuru

fot: Maciej Dorosiński

10 września br. została zawarta umowa programowa pomiędzy FAMUR a Santander Bank Polska, Bankiem Pekao S.A. oraz Domem Maklerskim BOŚ, dzięki której spółka będzie mogła podjąć decyzję o wielokrotnym przeprowadzeniu emisji obligacji w tym tzw. „zielonych” w ramach Programu Emisji Obligacji, stawiając tym samym kolejny krok w kierunku zielonej transformacji i czyniąc wkład w zrównoważony rozwój. Emisja obligacji jest nieograniczona i nie przekroczy maksymalnej kwoty programu 1 mld PLN – poinformował w komunikacie  FAMUR.

Podpisana umowa jest kontynuacją modyfikacji kierunków strategicznych i ich dostosowania do zmian w otoczeniu zewnętrznym, mających na celu przekształcenie Grupy FAMUR w holding inwestujący w zieloną transformację. Ostateczna decyzja Spółki o dokonaniu emisji obligacji oraz jej szczegółowych warunkach zostanie podjęta na etapie podejmowania odpowiedniej uchwały przez Zarząd Spółki.

W przypadku podjęcia decyzji o emisji zielonych obligacji, szczegółowe przeznaczenie środków zostanie określone w Warunkach Emisji, przy czym, wpływy będą przeznaczone m.in. na finansowanie rozwoju, zakupu, budowy i eksploatacji inwestycji, które na podstawie i zgodnie z Green Bond Framework, będą zakwalifikowane jako tzw. zielone projekty – czytamy w komunikacie spółki.

- Podpisując umowę programową, dajemy sobie możliwość wyemitowania zielonych obligacji, zyskując tym samym opcje finansowania zrównoważonych inwestycji, które przynoszą korzyści dla środowiska i sprzyjają realizacji celu wyznaczonego przez Grupę, którym jest osiągnięcie do 2024 roku ok. 70 proc. przychodów pochodzących z obszarów nie związanych z węglem energetycznym – w tym energetyki odnawialnej, transportu i logistyki oraz z szans i korzyści wynikających z globalnego przechodzenia do niskoemisyjnych gospodarek – mówi Mirosław Bendzera, prezes zarządu FAMUR S.A..

Spółka informuje także, że obligacje w ramach Programu Emisji będą emitowane z terminami zapadalności od 3 lat do 10 lat i będą obligacjami niezabezpieczonymi.

Grupa obecnie posiada ponad 130 MW farm w budowie, dodatkowo pozyskała 103 MW łącznej mocny w aukcji OZE z czerwca br., co udowadnia wysoką skuteczność zapowiadanych działań. Łącznie Grupa FAMUR posiada ponad 1,2 GW szacowanej mocy projektów na różnym etapie rozwoju, w tym prawie 240 MW projektów z wygraną aukcją w 2019, 2020 i 2021 roku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Węgiel, gaz i OZE. Gra o równowagę w cieniu europejskiej polityki klimatycznej

Nie będzie rewolucji w unijnej polityce klimatycznej, ale możliwe są korekty, które złagodzą presję kosztową na energetykę. O przyszłości systemu handlu emisjami, roli węgla i gazu w bilansowaniu Krajowego Systemu Elektroenergetycznego oraz ryzyku luki mocowej rozmawiamy z dr. hab. inż. Stanisławem Tokarskim z Głównego Instytutu Górnictwa, który przekonuje, że Polska powinna postawić na dwa filary bezpieczeństwa – równowagę między gazem a węglem – przy jednoczesnym rozwoju OZE i energetyki jądrowej.

Silny wstrząs w kopalni Lubin. W strefie zagrożenia przebywało 20 górników

W sobotę Zakładach Górniczych Lubin (KGHM) doszło do silnego wstrząsu. Jeden z górników został przysypany w kabinie maszyny górniczej. Ratownikom udało się do niego dotrzeć po kilku godzinach.

Mocno zakołysała się ziemia – to wstrząs, czy tąpniecie? Znamy odpowiedź

W latach 2021-2025 w polskim górnictwie podziemnym miało miejsce 16 tąpnięć wskutek zaistnienia wstrząsów górotworu. W ich wyniku doszło do 19 wypadków śmiertelnych.

Paulina Hennig-Kloska: Energia z morskich wiatraków obniży średnią cenę prądu w Polsce

Energia elektryczna produkowana przez morskie farmy wiatrowe będzie stabilizować średnią krajową cenę energii na niższym niż dotychczas poziomie - oceniła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.