Famur wyda 157 mln zł
Wczoraj zarząd Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE) zdecydował, że zezwolenie na działalność otrzyma Famur.
— Firma zainwestuje 157 mln zł, utrzyma 505 miejsc pracy i stworzy 80 nowych — mówi Wojciech Rusek z KSSE.
Wydatki są większe, niż Famur planował wcześniej. Gdy w czerwcu \"PB\" informował o poszerzeniu katowickiej strefy, Famur zapowiadał 97,3 mln zł inwestycji. Fabryka Maszyn Górniczych zamierza rozbudować i zmodernizować swój zakład w Katowicach, kupić nowe maszyny i wybudować na własnym terenie dodatkowe hale. Wprowadza nnowacyjne technologie niestosowane na świecie dłużej niż dwa lata - napisał \"Puls Biznesu\".
To nie wszystkie nowości w katowickiej strefie. W Myślenicach zakład tworzyw sztucznych wybuduje Polplast Polska. To inwestycja za 43 mln zł, dzięki której powstanie 266 nowych miejsc pracy.
W tym roku władze KSSE wydały 19 zezwoleń. Firmy obiecały w nich inwestycje warte 1,22 mld zł i ponad 2 tys. nowych miejsc pracy. W ubiegłym roku katowicka strefa wydała 36 zezwoleń (najwięcej ze wszystkich 14 SSE), w których firmy obiecały 1,8 mld zł inwestycji (również rekord). Do tegorocznych zdobyczy KSSE należy m.in. projekt Fiat Powertrain Technologies Poland, spółki córki Fiata. Producent silników wyda 580 mln zł na zwiększenie mocy i stworzy 460 miejsc pracy.
Rozbudować chce się także NGK, japoński producent filtrów do silników Diesla. W kwietniu firma złożyła w KSSE list intencyjny i obiecała 209 mln zł inwesty- cji oraz 150 nowych miejsc pracy.