Famur inwestuje w nowoczesne technologie w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

Famur

fot: famur.com.pl

Kombajn ścianowy KGE-750F produkcji Famuru

fot: famur.com.pl

Grupa Famur rozpoczyna rozbudowę Fabryki Maszyn FAMUR SA w ramach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Inwestycja producenta maszyn górniczych może wynieść nawet do 230 mln zł.

W nowopowstałym zakładzie dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii możliwa będzie produkcja nowej generacji maszyn do podziemnej eksploatacji węgla.
We wtorek Fabryka Maszyn Famur SA otrzymała zezwolenie na prowadzenie działalności w ramach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, do której włączono tereny spółki w Katowicach Piotrowicach. Umożliwia to rozbudowę i modernizację istniejącej fabryki Famuru.
- Rozszerzenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej o tereny należące do Grupy Famur to dla nas niezwykle istotne wydarzenie. Zakończenie skomplikowanych i długotrwałych procedur zostało zwieńczone wydaniem zezwolenia. O pomyślnym finale naszych starań zdecydował fakt, że rozbudowa i modernizacja zakładu będzie wiązała się z wdrożeniem najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych. Jestem przekonany, że nowa inwestycja przełoży się na umocnienie pozycji grupy na świecie a tym samym wpłynie pozytywnie na rozwój gospodarki w skali regionu i kraju – powiedział Tomasz Jakubowski, prezes spółki.

Koszt planowanej rozbudowy to minimum 157 mln zł, choć maksymalnie zakłada się nawet do 230 mln zł nakładów na tę inwestycję. Realizacja przedsięwzięcia na terenie KSSE umożliwi uzyskanie zwrotu do 40 proc. poniesionych wydatków inwestycyjnych w postaci zwolnienia od podatku dochodów z działalności prowadzonej na terenie strefy.

- Modernizowana fabryka zostanie wyposażona w innowacyjne technologie, z których część będą stanowiły nowatorskie i unikatowe rozwiązania zaprojektowane specjalnie na nasze potrzeby. Nowoczesne zaplecze pozwoli nam na produkcję maszyn i urządzeń nowej generacji. Dzięki inwestycji dokonamy znacznego przeskoku technologicznego, który uplasuje Grupę FAMUR w ścisłej czołówce światowych producentów maszyn do podziemnej eksploatacji węgla – powiedział Ryszard Bednarz, wiceprezes zarządu Famur SA.

Na terenie spółki rozbudowane zostanie także centrum badawczo–rozwojowe zajmujące się projektowaniem nowoczesnych technicznie i technologicznie napędów maszyn. Wprowadzone innowacyjne rozwiązania umożliwią produkcję urządzeń o lepszych własnościach, co wpłynie na ich bezawaryjność i bezpieczeństwo, a tym samym przełoży się na wzrost konkurencyjności oferty Famuru.
- Głównym celem rozbudowy zaplecza technologicznego Fabryki Maszyn Famur jest uzyskanie najwyższej jakości produkcji. Nowe urządzenia podniosą nie tylko jakość i precyzyjność wyrobów, ale także - dzięki rozbudowanym systemom diagnostycznym – ich wytrzymałość - deklarują władze spółki.

Prace inwestycyjne ruszą już w tym roku, natomiast uruchomienie zmodernizowanej linii produkcyjnej planowane jest do końca 2011 roku.

Specjalna Strefa Ekonomiczna (SSE) jest to wyodrębniona administracyjnie część terytorium Polski, przeznaczona do prowadzenia działalności gospodarczej na preferencyjnych warunkach. SSE to teren, w obrębie którego inwestorzy otrzymują od Państwa specjalne wsparcie takie jak zwolnienie z podatku czy możliwość starania się o refundację części poniesionych kosztów.
Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna powstała w 1996 na okres 20 lat w celu wsparcia i przyspieszenia procesów restrukturyzacji przemysłu oraz stworzenia nowych miejsc pracy w regionie katowickim. W 2007 KSSE była liderem pod względem wydanych zezwoleń (36) i zadeklarowanych inwestycji (1,8 mld zł). Inwestorzy obiecali utworzyć 3,5 tys. miejsc pracy (w najlepszej pod tym względem, łódzkiej SSE - 4,8 tys.). Z najnowszego raportu Ministerstwa Gospodarki wynika, że do KSSE napłynęło 25 proc. wszystkich inwestycji ulokowanych w strefach ekonomicznych, które na koniec 2007 r. wyniosły 45,9 mld zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Minister energii: Pomimo upału system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie

Mimo utrzymujących się wysokich temperatur krajowy system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie - zapewnił w piątek, 26 czerwca 2026 r., minister energii Miłosz Motyka. Dodał, że sytuacja nie wymaga wprowadzania stopni zasilania.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala

COP Oferta Lato 20260626 AL 15

Buch – jak gorąco! Koleje Śląskie stawiają na bezpieczeństwo w trakcie upałów

Razem z nadciągającą falą upałów rośnie ryzyko awarii infrastruktury kolejowej, a co za tym idzie – utrudnień w kursowaniu pociągów. Koleje Śląskie są gotowe na wysokie temperatury – pojazdy przewoźnika przeszły dodatkowe przeglądy klimatyzacji, a w przypadku ewentualnych długotrwałych postojów, wsparcie zapewni Ochotnicza Straż Pożarna, w ramach unikatowej w skali kraju współpracy.