Famur: Bezzałogowe wydobycie w 2020 roku?

MINING EXPO TON 107

fot: Jarosław Tondos

Spółka z grupy Famur została nagrodzona w konkursie <i> Forum Jakości Quality Interantional 2009 </i>

fot: Jarosław Tondos

Giełdowa grupa Famur chce przekonać kopalnie, by w niebezpieczne miejsca zamiast ludzi wysyłały maszyny. Pierwsze bezobsługowe ściany wydobywcze mogą zacząć działać już za 11 lat.

– Dzięki temu, że mniej ludzi będzie przebywało w strefach zagrożenia, zwiększy się bezpieczeństwo górników – zachwala Ryszard Bednarz, wiceprezes Famuru. – Stały monitoring i lepsza dostępność informacji umożliwi wcześniejsze reagowanie na zagrożenia.

Projekt e-kopalń zakłada nie tylko bezobsługowe prowadzenie ściany wydobywczej, ale i jej elektroniczną kontrolę z powierzchni. – By poprawić efektywność, górnictwo będzie musiało informatyzować dół kopalń – mówi Bednarz. – Dużą rolę zaczynają odgrywać systemy, dzięki którym możliwe jest szybkie pozyskiwanie informacji i podejmowanie decyzji. Nasz pomysł to ethernet pod ziemią – dodaje.

Elementem systemu E-kopalnia jest system diagnostyczny pozwalający wykryć awarię, nim się zdarzy, i jej zapobiec. Nie dochodzi do zatrzymania maszyn i wstrzymania wydobycia. A dobowy zastój w kopalni to utrata ok. 7 mln zł przychodu - napisała \"Rzeczpospolita\".

Projekt opracowało należące do Famuru Polskie Centrum Techniki Górniczej. Pomysł wziął się m.in. z tego, że nowe pokłady węgla są coraz głębiej (ponad 1 km) i ich eksploatacja wiąże się z coraz większymi nakładami finansowymi, co przekłada się na rosnące koszty wydobycia. Poza tym coraz głębsze wydobycie jest też bardziej niebezpieczne.

Wdrożenie e-kopalni w jednym zakładzie może trwać od kilku miesięcy do dwóch lat. Kosztowałoby kilkanaście mln zł. Według wiceszefa Famuru pierwsza bezzałogowa ściana, której praca nadzorowana będzie przez system E-kopalnia, mogłaby ruszyć w najbliższej dekadzie.

Testowe instalacje są w Staszicu i Wieczorku. Jak dowiedziała się „Rz”, do testów systemu przymierza się Kompania Węglowa. – Prowadziliśmy rozmowy na ten temat – powiedział „Rz” Mirosław Kugiel, szef Kompanii. – Jesteśmy otwarci na innowacje, ale by się na nie zdecydować, trzeba je sprawdzić w praktyce.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.