Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

30.97 PLN (-2.61%)

KGHM Polska Miedź S.A.

288.20 PLN (-1.97%)

ORLEN S.A.

130.50 PLN (+1.24%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.33 PLN (-1.67%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.16 PLN (-2.68%)

Enea S.A.

21.00 PLN (-0.28%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.30 PLN (+0.62%)

Złoto

5 117.41 USD (-0.79%)

Srebro

85.10 USD (-0.32%)

Ropa naftowa

99.67 USD (+2.88%)

Gaz ziemny

3.22 USD (-0.92%)

Miedź

5.86 USD (-0.48%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

30.97 PLN (-2.61%)

KGHM Polska Miedź S.A.

288.20 PLN (-1.97%)

ORLEN S.A.

130.50 PLN (+1.24%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.33 PLN (-1.67%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.16 PLN (-2.68%)

Enea S.A.

21.00 PLN (-0.28%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.30 PLN (+0.62%)

Złoto

5 117.41 USD (-0.79%)

Srebro

85.10 USD (-0.32%)

Ropa naftowa

99.67 USD (+2.88%)

Gaz ziemny

3.22 USD (-0.92%)

Miedź

5.86 USD (-0.48%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Europejskie giełdy odrabiają straty, ale wchodzi MiFID

Giełdy w zachodniej Europie przystąpiły od początku sesji do odrabiania strat z wtorku nie chcąc pozostawać w tyle za Azją i USA, gdzie na rynkach widać było pozytywne zachowania inwestorów. Handel może być jednak "ostrożny" ze względu na MiFID - podają maklerzy.

We wtorek, 2 stycznia, inwestorzy w regionie unikali angażowania się na giełdach w związku z wchodzącą w życie od środy unijną dyrektywą MiFID II, która ma na celu uczynienie rynków finansowych bardziej transparentnymi.

Dobrze rozpoczęły 2018 r. amerykańskie giełdy - od wzrostów i ustanowienia przez część głównych indeksów nowych historycznych rekordów. S&P 500 i Nasdaq Comp. osiągnęły we wtorek najwyższe poziomy w historii.

W środę zwyżki indeksów, poza rynkiem w Tokio - nieczynnym jeszcze po Sylwestrze - notowały giełdy w Azji.

W Europie wzrostami tę sesję rozpoczęły m.in. spółki detaliczne i health care, ale jak wskazują analitycy, handel w środę może być "ostrożny" ze względu na MiFID - największe "trzęsienie ziemi" w europejskich regulacjach od dekady.

Regulacje MiFID są jedną z największych zmian regulacyjnych w historii, mających wpływ na wszystko - od badań inwestycyjnych po realizację transakcji.

Tymczasem w trakcie środowego handlu inwestorzy poznają dane z niemieckiego rynku pracy w grudniu (9.55), indeks ISM dla sektora przetwórczego w USA w XII (16.00), a po 20.00 protokół z ostatniego posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

W środę dojdzie do spotkania przedstawicieli Kongresu USA i Białego Domu w celu przygotowania najważniejszych decyzji, które mają zapaść w najbliższych tygodniach, m.in. w sprawie budżetu USA.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Konflikt na Bliskim Wschodzie pokazał, że Europa nie ma autonomii energetycznej

Eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie ponownie uwidoczniła brak pełnego bezpieczeństwa energetycznego Europy - ocenili w opublikowanym w czwartek komentarzu analitycy Allianz Trade. W ich opinii, choć zależność Europy od rosyjskiego gazu uległa poprawie, jest to jednak zastąpienie jednej zależności inną.

Motyka1

Motyka: Jeśli rynek ropy nie będzie się stabilizował, możliwe decyzje ws. VAT na paliwa

Jeżeli sytuacja na rynkach ropy nie będzie się stabilizowała, to rząd będzie podejmował decyzje ws. działań podatkowych, także w zakresie VAT, które obniżą ceny paliw - przekazał w czwartek w Sejmie minister energii Miłosz Motyka.

Motyka: W najbliższym czasie nie planujemy uwalniania zapasów interwencyjnych ropy

W najbliższym czasie nie planujemy uwalniania zapasów interwencyjnych ropy - poinformował w czwartek w Sejmie minister energii Miłosz Motyka. Zapewnił, że dostawy oraz zapasy ropy i paliw naftowych w Polsce są w pełni zabezpieczone.

Balczunjpg

Balczun: Nie jest prosto podjąć decyzję ws. partnera dla ElectroMobility Poland

Nie jest prosto podjąć decyzję ws. partnera dla spółki ElectroMobility Poland (EMP) - ocenił w czwartek minister aktywów państwowych Wojciech Balczun. Zadeklarował determinację, co do znalezienia pomysłu na ten projekt, zaznaczając, że w sprawie są m.in. rekomendacje służb państwowych i MSZ.