Europejski Kongres Gospodarczy rusza w Katowicach

fot: Maciej Dorosiński

- Nie uważamy, żebyśmy byli w dziedzinie wodoru w tyle za Europą. Chcemy produkować wodór w elektrolizerach z OZE – podkreślił Grzegorz Jóźwiak, dyrektor Biura Wdrażania Paliw Alternatywnych w PKN Orlen.

fot: Maciej Dorosiński

Trzydniowy 16. Europejski Kongres Gospodarczy rozpoczyna się w Katowicach. Hasło tegorocznej edycji wydarzenia brzmi: Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości; motywem przewodnim obok transformacji uczyniono kwestie bezpieczeństwa.

Gośćmi specjalnymi otwarcia kongresu będą premier Donald Tusk i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Jak zapowiadał polski szef rządu, oboje mają przedstawić tam plan dla Europy (w południe premier ma też poprowadzić w Katowicach wyjazdowe posiedzenie rządu).

Uczestnikami pierwszej sesji plenarnej pt. Europa - transformacja dla przyszłości będą m.in.: komisarz UE ds. energii Kadri Simson, europoseł, b. premier, b. przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, a także przedstawiciele biznesu. Sesja plenarna ma być okazją do podsumowania 20 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej oraz dyskusji o priorytetach polskiej prezydencji i nowej architekturze europejskiego bezpieczeństwa.

Główne nurty tematyczne EKG w 2024 r. to: Europa, geopolityka i gospodarka, energia, transformacja, bezpieczeństwo, inwestycje i finanse, prawo a gospodarka, klimat i zrównoważona gospodarka, migracje, różnorodność, rynek pracy, cyfrowa gospodarka oraz nowe technologie

Nawiązując do wiodących tematów 16. edycji kongresu jego inicjator i organizator Wojciech Kuśpik wskazał w przeddzień wydarzenia na trudny moment w Europie - konteksty wojny za jej granicą, sytuacji geopolitycznej i innych wyzwań społeczno-gospodarczo-środowiskowych.

- Musimy przechodzić transformację każdej dziedziny naszego życia. Przyszłość to jest stała zmiana i stała transformacja, do której powinniśmy być dobrze przygotowani. Chcemy zachęcić do tego, żeby podczas kongresu jak najwięcej rozmawiać. Nie da się robić dobrych regulacji, zmieniać Polski, bez otwartego dialogu różnych środowisk - sygnalizował Kuśpik.

Przedstawicielami polskiego rządu na EKG - obok premiera - mają być m.in.: minister sprawiedliwości Adam Bodnar, minister aktywów państwowych Borys Budka, minister przemysłu Marzena Czarnecka, minister finansów Andrzej Domański, minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, minister zdrowia Izabela Leszczyna, minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek.

W kongresowych sesjach wezmą udział przedstawiciele zarządów firm i instytucji, m.in.: prezes ING Banku Śląskiego Brunon Bartkiewicz, dyrektor generalna Microsoft Dominika Bettman, prezes PKP Alan Beroud, prezes Taurona Grzegorz Lot, prezes ArcelorMittal Poland Sanjay Samaddar czy właściciel Synthosa Michał Sołowow.

Jedną z osi programu będzie cykl spotkań mających na celu zacieśnianie relacji gospodarczych i handlowych Polski z innymi krajami. Szczególnie reprezentowane w Katowicach mają być: Brazylia, Czechy, Indie, Litwa, Łotwa i Estonia, Stany Zjednoczone czy Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Nowością 16. EKG będą EEC Talks - rozmowy z ekonomistami, politykami, dyplomatami, a także przedstawicielami biznesu, kultury i życia społecznego, prowadzone na otwartej scenie. Wśród uczestników zapowiedziano: b. wicepremiera Leszka Balcerowicza, tenisistę i przedsiębiorcę Wojciecha Fibaka czy ambasadora Królestwa Arabii Saudyjskiej w Polsce Saada Saleha Alsaleha.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwyczajne Walne Zgromadzenie Orlenu zdecydowało o wypłacie 8 zł dywidendy

Obradujące we wtorek w Płocku Zwyczajne Walne Zgromadzenie (ZWZ) Orlenu wyraziło zgodę, aby dywidenda do wypłaty w tym roku wyniosła 8 zł na akcję, co rekomendował zarząd. Taka wysokość dywidendy jest najwyższa w historii tej spółki.

Rewolucja w CKZiU w Jaworznie. Szkoła przeszkoli z AI i robotyki

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie będzie miało nową siedzibę.  W ramach inwestycji o wartości około 22 mln zł powstanie m.in. dziewiętnaście specjalistycznych pracowni nauki zawodu. W poniedziałek, 8 czerwca 2026 r., o szczegółach przedsięwzięcia informowali marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa oraz prezydent Jaworzna Paweł Silbert.

Dk81

Rusza przebudowa dwóch skrzyżowań na DK81

Katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczyna przebudowę dwóch skrzyżowań na drodze krajowej nr 81 – w Mikołowie i Warszowicach.

Wkrótce festiwal Kierunek GZM. Weź udział w mikrowyprawach po Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Przejście przez Wrota Piekieł, kajakowa wyprawa o zachodzie słońca, przejażdżka kultowym „ogórkiem”, zwiedzanie podziemnych schronów i średniowiecznych zamków czy retro potańcówka – to tylko część atrakcji, które przygotowano dla uczestników kolejnej edycji festiwalu Kierunek GZM, który odbędzie się w dniach 26-28 czerwca 2026 r.