EUR/PLN będzie się stabilizować

Złoty w najbliższych dniach ustabilizuje się wobec euro w przedziale 4,52-4,54, o ile nie pojawiają się negatywne informacje dla polskiej waluty - uważają ekonomiści. Na rynku krajowego długu skarbowego rentowność może delikatnie zniżkować na całej długości krzywej.

- Oczekuję, że eurozłoty będzie stabilizować się w najbliższym czasie w przedziale 4,52-4,54, chyba że na rynku pojawią się negatywne informacje dla naszej waluty, których inwestorzy nie uwzględniają - powiedziała główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek.

W środę GUS podał, że sprzedaż detaliczna w cenach stałych w marcu 2020 r. spadła o 9,0 proc. rdr, a mdm o 3,3 proc. Konsensus PAP Biznes wskazywał na spadek sprzedaży detalicznej w cenach stałych w marcu rdr o 4,2 proc. i wzrost mdm o 6,2 proc.

Publikacja odczytu nie doprowadziła do istotnych zmian na rynku walutowym.

- Dane były sporo gorsze od oczekiwań, a prognozy ekonomistów były mocno zróżnicowane. Spodziewałam się nawet dwucyfrowego spadku sprzedaży detalicznej w marcu - powiedziała ekspertka banku.

- Większe obawy budzi odczyt za kwiecień, gdyż marcowy lockdown placówek handlowych nie obejmował pełnego miesiąca. Poza popytem na artykuły pierwszej potrzeby (żywność, farmaceutyki) można spodziewać się, że zapotrzebowanie na inne dobra konsumpcyjne znacząco spadło - dodała.

W jej ocenie para EUR/USD w krótkim terminie będzie się poruszała w wąskim zakresie 1,08-1,09.

RYNEK DŁUGU

Podczas środowych notowań na krajowym rynku długu skarbowego doszło do minimalnych zmian dochodowości. Spadkom na krótkim i długim końcu towarzyszył wzrost na środku krzywej.

- Wczoraj mieliśmy wyraźne spadki, a dzisiaj na rynku długu skarbowego jest uspokojenie. Czynnikiem wspierającym notowania polskich obligacji może być wciąż wczorajsza decyzja o odwołaniu czwartkowej aukcji przez resort finansów. Sądzę, że w najbliższym czasie rentowności naszych SPW mogą delikatnie pójść w dół, o 2-3 pb na całej długości krzywej, lub pozostać na obecnych poziomach - powiedziała Monika Kurtek.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Możliwy większy płomień na pochodniach Orlenu z powodu zakończonych remontów instalacji

W związku z zakończonymi remontami instalacji Orlenu, na pochodniach zakładu produkcyjnego w Płocku przez kilka dni widoczny może być większy niż zazwyczaj płomień - poinformowała spółka. Zapewniła, że taki płomień to normalna część procesu technologicznego, prowadzonego pod nadzorem.

Bioróżnorodność w strategii ORLEN: Grupa przyjmuje plan działań do 2030 roku

Grupa ORLEN przyjęła Plan działań na rzecz bioróżnorodności (Biodiversity Action Plan – BAP) do 2030 roku. Dokument opiera się na analizie wpływów, zależności, wyzwań i szans związanych z naturą. Wskazuje też konkretne działania służące ograniczaniu wpływu na przyrodę w ramach kluczowych procesów inwestycyjnych, operacyjnych i zarządczych.

Biznes zza oceanu stawia na AI, inwestycje w dekarbonizację słabną i to nie przez Trumpa

Klimat przegrywa ze sztuczną inteligencją w rywalizacji o finansowanie - donosi Bloomberg. Dlaczego? Bo to się bardziej opłaca, a klimat jest passe.

Zaostrzenia w przemyśle stalowym - niższe kontyngenty importowe i wyższe cła

Nowe rozporządzenie unijne zastępuje instrumenty, które wygasły z końcem czerwca br.  Zdaniem unijnych ekspertów pomoże chronić unijny przemysł stalowy przed negatywnymi skutkami globalnej nadwyżki podaży stali.