Energotechnika: po raz trzydziesty targi branżowe w Bielsku-Białej

1505559800 targi zwyzki energetab pl

fot: Targi Energetab 2017

Na targach Energetab 2017 zobaczyć można było wszystko, co związane z dystrybucją energii elektrycznej, od kabli i izolatorów, przez wyłączniki, ubrania i sprzęt specjalistyczny, po słupy, oprawy oświetleniowe i zwyżki dla służb serwisowych sieci napowietrznej

fot: Targi Energetab 2017

Jubileuszowa edycja trzydniowych Międzynarodowych Energetycznych Targów Bielskich Energetab zakończyła się w czwartek (14 września). Po raz 30. impreza przyciągnęła kilkuset wystawców z 20 krajów Europy i Azji.

W tym roku na Energetab przyjechało 700 wystawców. Targom towarzyszyły konferencje, prezentacje i seminaria promocyjne.
– Można śmiało stwierdzić, że frekwencja jest wyższa niż w poprzednich latach – mówi Tadeusz Kumaszka, prezes zarządu Lange Łukaszuk, jednego z wystawców w kategorii oświetleniowej.
– Na targach widzieliśmy bardzo szeroki przekrój firm z Polski i świata, co pokazuje, że Energetab wciąż broni pozycji najważniejszej imprezy branżowej tego typu w kraju - dodaje.

Mocna reprezentacja z Polski
Reprezentowane były firmy dostarczające rozwiązania dla infrastruktury energetycznej. Sporym zainteresowaniem cieszyły się też rodzime technologie oświetleniowe. Wrocławski Micoled (firma zajmująca się produkcją oświetlenia ulicznego, przemysłowego i biurowego) pokazał prototyp lampy, która ma znaleźć szerokie zastosowanie przy uprawie roślin.
– Polska branża oświetleniowa i elektrotechniczna ma się naprawdę dobrze. Jest w stanie skutecznie konkurować z Zachodem, a pod niektórymi względami jesteśmy nawet lepsi – mówi Tadeusz Kumaszka.

Goście targów mogli zapoznać się z ofertą wielu firm zagranicznych, wśród których znalazły się tak uznane marki, jak niemiecki Steinel (producent m.in. czujników, automatyki oświetleniowej i źródeł LED), turecki Vestel czy słoweńska Lumenia.

Pojazdy Mercedesa i narzędzia Panasonic
Prezentowano także ciężki sprzęt oraz narzędzia. Na Energetab można było zobaczyć m.in. pojazdy Mercedesa czy elektronarzędzia akumulatorowe Panasonic (te ostatnie w czasie praktycznych pokazów mocy i sprawności), narzędzia dla elektroinstalatorów Jokari oraz NWS.

Nie tylko stoiska
Jak poinformował portal górniczy nettg.pl Marek Dąbrowski ze służb prasowych spółki Langle Łukszuk, wielu zainteresowanych uczestniczyło w spotkaniu autorskim z Krzysztofem Borkiewiczem, autorem pracy pt. "EAZ w sieciach elektroenergetycznych ŚN i WN", który odpowiadał na pytania dotyczące książki. Tłoczno było też na konferencji "Perspektywy rozwoju elektroenergetycznej infrastruktury sieciowej". Na ten temat dyskutowali Robert Zasina – prezes Tauron Dystrybucja SA, Jerzy Topolski – wiceprezes, Andrzej Kaczmarek – dyrektor Centralnej Jednostki Inwestycyjnej PSE SA oraz Edward Słoma – zastępca dyrektora Departamentu Energetyki w Ministerstwie Energii.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Trzeci moduł największego doku w tej części Europy zwodowany. Konstrukcja powstaje w Szczecinie

Dziobowy moduł doku dla Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” został w sobotę zwodowany na Odrze. Operacja zsunięcia i zanurzenia konstrukcji o masie 4 tys. ton trwała kilkanaście godzin. We wrześniu rozpocznie się scalanie trzech części 240-metrowego doku na wodzie.

Prawie 90 mieszkań na osiedlu KTBS przy ul. Kosmicznej już zajętych. W Katowicach powstanie kolejny budynek

Nowe osiedle Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego przy ul. Kosmicznej w Katowicach zaczyna tętnić życiem. Spośród 111 mieszkań blisko 90 przekazano już mieszkańcom, a wielu lokatorów zdążyło się wprowadzić. KTBS przygotowuje jednocześnie następną inwestycję mieszkaniową przy ul. Kossutha.

Wszystko o górniczych płacach. Jakie było średnie wynagrodzenie?

O czym pisaliśmy 30 lat temu? Przede wszystkim o płacach górników, które były zróżnicowane w zależności – na przykład – od kondycji kopalń i spółek węglowych. Ale w 31. numerze „Trybuny Górniczej” z 8 sierpnia 1996 r. znalazło się i wiele innych interesujących tematów.

SRK zachęca do oddawania krwi. Ważna każda kropla

W najbliższy wtorek, 11 czerwca, w Spółce Restrukturyzacji Kopalń odbędzie się akcja oddawania krwi.