Energia ze Słońca pieśnią przyszłości

1345706410 slonce nasa1

fot: NASA SDO

Wielu naukowców podejrzewa, że na przełomie 2012 i 2013 roku może dojść do szczególnie wzmożonej aktywności słonecznej

fot: NASA SDO

To Grekom przypisuje się odkrycie tego, że Słońce nie tylko świeci i grzeje, ale również może zapalać. Cztery wieki przed naszą erą wynaleźli oni szklaną soczewkę, wypełnioną wodą, która skupiała promienie słoneczne w punkcie, doprowadzając do zapłonu materiału palnego...

W dwa wieki później Archimedes, mieszkaniec Syrakuz, greckiej kolonii na Sycylii, miał zastosować gigantyczne soczewki do puszczenia z dymem oblegającej miasto rzymskiej floty. W starożytności wykorzystywano energię słoneczną do ogrzewania wody stojącej w basenach. Musiało jednak minąć prawie dwa tysiące lat, by wykorzystać Słońce jako źródło energii wykorzystywanej świadomie w życiu codziennym.

W 1767 r. w Szwajcarii skonstruowano pierwszy w świecie kolektor skupiający światło słoneczne, które służyło do... gotowania potraw. W 1839 r. francuski naukowiec Antoni Cezar Becquerel l odkrył zjawisko fotowoltaiczne, czyli zjawisko fizyczne polegające na powstaniu siły elektromotorycznej w ciele stałym pod wpływem promieniowania świetlnego. W 1921 r. zjawisko fotoelektryczne (znane już od lat) wyjaśnił w sposób matematyczny Albert Einstein, za co otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki.

Jak energia słoneczna, to ogniwa fotowoltaiczne. Pierwsze krzemowe ogniwa zaczęto produkować w USA w 1954 r. Miały sprawność sięgającą maksimum 4 proc. Dla porównania: sprawność współczesnych sięga 20 proc.

Ta forma pozyskiwania energii rozwinęła się przede wszystkim dzięki rozwojowi kosmonautyki. To, co w tej mierze osiągnięto w kosmosie, z czasem zaczęto stosować w ziemskich rozwiązaniach. W latach 80. energetyka słoneczna zaczyna rozwijać się na dobre. Przeszkodą są jednak wysokie koszty inwestycji, a co za tym idzie długi okres zwrotu kapitału. Pamiętajmy, że w tym czasie ceny paliw kopalnych były nieporównywalnie niższe niż dziś. Codziennie Słońce dostarcza Ziemi ponad tysiąc razy więcej energii niż ludzkość jest w stanie zużyć. Problem w tym, by można było ją przerobić na prąd lub ciepło.

Sytuacja na rynku paliw kopalnych w powiązaniu z systemem subsydiowania słonecznej energii sprawiła, że zaczęto budować elektrownie słoneczne w przemysłowym wymiarze. Czarne panele były już nie tylko na dachach domów, ale zajmowały hektary powierzchni w rejonach, gdzie Słońce rzadko przykrywają chmury.

Rola energetyki słonecznej w globalnej produkcji energii elektrycznej jest marginalna. Dwa lata temu jej udział wynosił 0,5 proc., a łączna moc zainstalowanych ogniw wynosiła niespełna 70 gigawatów. Sytuacja w tej mierze poprawiła się nieco w 2012 r., kiedy to w Hiszpanii uruchomiono największą na świecie elektrownię słoneczną o mocy 30 gigawatów. Perspektywa energetyki opierającej się na pozyskiwaniu energii słonecznej wydaje się nieco fantastyczna. Jeszcze długo przyjdzie ludzkości poczekać, nim tak będzie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.