Energetyka: Związkowcy obawiają się utraty miejsc pracy

fot: Kajetan Berezowski

Związkowcy chcą zostawić w biurze poselskim premiera zaproszenie na spotkanie. Wcześniej, 23 kwietnia, związkowcy pikietowali pod siedzibą zarządu Taurona

fot: Kajetan Berezowski

Kilkadziesiąt samochodów z organizacji związkowych zrzeszających pracowników Taurona blokuje ulicę Chorzowską w Katowicach. Po 8.30 związkowcy udadzą się pod biuro poselskie Mateusza Morawieckiego. 

Protest polega na spontanicznym przejeździe samochodami ul. Chorzowską w obu kierunkach, na wysokości siedziby Taurona. Czas protestu nie jest przypadkowy, bo trwa zaplanowane na trzy godziny spotkanie zarządu spółki z Radą Społeczną. Odbywa się ono w budynku biurowym przy Elektrociepłowni Katowice.

Związkowcy chcą zostawić w biurze poselskim premiera skierowane do niego zaproszenie na spotkanie. Związkowe pisma w sprawie sytuacji w Tauronie otrzymają też pozostali śląscy posłowie PiS.

Dwa tygodnie temu Ministerstwo Aktywów Państwowych zawnioskowało o wpisanie do wykazu prac rządu programu transformacji sektora elektroenergetycznego. Zgodnie z nim powołana do życia zostanie Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE).

Trafią do niej aktywa związane z wytwarzaniem energii z węgla PGE, Taurona i Enei. Obecnie grupy te są właścicielami 70 jeszcze istniejących bloków węglowych w elektrowniach.

Związkowcy w związku z tym procesem obawiają się utraty miejsc pracy przez pracowników spółek energetycznych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

1721201752 zg rudna kghm

Uwaga, silny wstrząs w kopalni

Silny wstrząs odnotowano w środę rano (12 sierpnia) w Zakładach Górniczych Rudna należących do KGHM. Zdarzenie miało miejsce w rejonie GG-2, na oddziale G-17. Wstrząs był odczuwalny w związku z prowadzonymi w tym rejonie pracami - informuje portal myglogow.pl

Motyka: Powrót do podatku od nadmiarowych zysków koncernów paliwowych możliwy jesienią

Nowy projekt przepisów ws. podatku od nadmiarowych zysków koncernów paliwowych i gazowych może pojawić się jesienią - poinformował w środę minister energii Miłosz Motyka. Dodał, że rząd nie będzie powtarzał wcześniej przygotowanych przepisów, których prezydent nie podpisał.

Ponad milion pasażerów rocznie. Trasa Gliwice – Katowice w czołówce najpopularniejszych w Polsce

Wśród najpopularniejszych tras kolejowych w Polsce w 2025 r. znalazła się relacja Gliwice – Katowice – wynika z rankingu opublikowanego przez Urząd Transportu Kolejowego. Podróżowało nią ponad milion pasażerów.

Gawkowski: Zwróciłem się do SpaceX o przywrócenie równych zasad dla polskich klientów

Od 17 sierpnia Polacy korzystający ze Starlink Roam mają być traktowani gorzej niż klienci z innych państw Europy, dlatego zwróciłem się do SpaceX o pilne przywrócenie równych zasad dla polskich klientów firmy - przekazał w środę wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.