Energetyka żąda horrendalnych podwyżek

Energetyka ARC

fot: ARC

Szwedzki Vattenfall Sales Poland i niemiecki RWE Polska bez zgody Urzędu Regulacji Energetyki podnoszą od lutego ceny energii

fot: ARC

Urząd Regulacji Energetyki nie zatwierdzi wniosków taryfowych na poziomie oczekiwanym przez koncerny energetyczne. Nie ma podstaw aż do tak drastycznych podwyżek cen energii zarówno dla odbiorców indywidualnych, jak i dla przemysłu - poinformował portal interia.pl za PAP.

Nowe taryfy wejdą w życie od 1 stycznia 2009 roku - ocenił prezes URE Mariusz Swora.

- Postępowanie jest w toku i w związku z tym nie mogę mówić o skali podwyżek możliwych do zaakceptowania. (...) Podwyżek w wysokości wnioskowanej przez przedsiębiorstwa nie zaakceptuję. Już po wstępnej analizie widać, że wnioski nie są należycie uzasadnione - uważa Swora.

- Obecna sytuacja wygląda w ten sposób, że możemy się spodziewać spowolnienia gospodarczego, a cena węgla w portach ARA znacząco spadła. Energetyka wbrew tym trendom żąda horrendalnych podwyżek. Mam wrażenie, że ktoś tu nie chodzi twardo po ziemi - dodał.

Prezes URE podkreśla także, że w uwolnionym segmencie rynku, jakim jest sprzedaż energii dla przemysłu, również nie ma przesłanek do wzrostu cen o jakim mówią przedsiębiorstwa energetyczne.

- Nie regulujemy wprawdzie cen dla przemysłu, ale i tam, na uwolnionej części rynku, nie ma podstaw do wysokich podwyżek. Tymczasem energetycy szykują cenową terapię wstrząsową odbiorcom przemysłowym - powiedział.

- Mam wątpliwości, czy wszyscy przedsiębiorcy, zwłaszcza z energochłonnych gałęzi przemysłu, wytrzymają bolesne zderzenie ze skonsolidowanymi grupami. Dodatkowo przemysł odczuje boleśnie wzrastające kwoty opłaty przejściowej z tytułu rozwiązania KDT - dodał.

Nowe taryfy dla gospodarstw domowych zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2009 roku.

- Zakładamy, że nowe taryfy wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2009 roku. W tym roku proces będzie jednak dodatkowo skomplikowany poprzez zapowiadaną nowelizację ustawy o podatku akcyzowym, której skutki musimy skonsumować w taryfach - informuje Swora.

Prezes Urzędu poinformował także, że skala podwyżek, o które ubiegają się przedsiębiorstwa jest w tym roku wyjątkowo wysoka.

- Obrotowcy chcą nawet 62 proc., dystrybutorzy od 9 proc. do 25 proc. Złożono w sumie 14 wniosków. Akceptacja tych wniosków na takim poziomie skutkowałaby podwyżkami w przedziale od 26 do 42 proc. - powiedział.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

System elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące fale upałów

Obecnie nie występują ograniczenia w pracy elektrowni, a system elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące upały - poinformował PAP rzecznik prasowy Polskich Sieci Elektroenergetycznych Maciej Wapiński.

Mont Blanc zdobyty przez górników z kopalni Sobieski

Andrzej Witkowski, lider wyprawy i pracownik Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie, wraz z Mateuszem Dolegą oraz Dawidem Siwkiem stanęli na najwyższym szczycie Alp.

W czwartek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,96 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

W czwartek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,96 zł, benzyny 98 - 6,67 zł, a diesel - 6,11 zł. Oznacza to, że wobec środy ceny maksymalne benzyny będą niższe, a cena ON się nie zmieni.

Trwa nabór wniosków w konkursie „Zielona Przestrzeń” organizowanym przez WFOŚiGW w Katowicach

Nawet 250 tys. zł dofinansowania na projekty związane z tworzeniem i zagospodarowaniem ogólnodostępnych terenów zieleni - trwa nabór wniosków w kolejnej edycji konkursu „Zielona przestrzeń”, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.