Energetyka: dwie elektrownie w technologii czystego węgla?

fot: Maciej Dorosiński

- Można powiedzieć, że Polska Grupa Górnicza od 1 maja bieżącego roku stanie się faktem. Jest to nowa szansa dla górnictwa na Śląsku. Wspólnie ze stroną społeczną obroniliśmy 100 tys. miejsc pracy i sprawiliśmy, że śląski przemysł ponownie będzie liczył się w Polsce - powiedział po podpisaniu porozumienia minister energii Krzysztof Tchórzewski

fot: Maciej Dorosiński

Na przełomie roku zapadną decyzje o budowie dwóch elektrowni węglowych w Polsce w najbardziej nowoczesnej technologii na świecie - w technologii czystego węgla. Jedna z nich mogłaby powstać w elektrowni Dolna Odra - powiedział we wtorek (6 września) w Krynicy minister energii Krzysztof Tchórzewski. Co do drugiej lokalizacji nie ma jeszcze pewności, choć - jak powiedział minister - wiele wskazuje na to, że mogłoby być to sąsiedztwo kopalni Bogdanka.

Szef resortu powiedział, że polska energetyka będzie szła w kierunku budowy elektrowni węglowych, opartych na technologii czystego węgla.

- Jesteśmy na etapie wyboru technologii, bo jest ich kilka. Myślę, że przeważy technologia zgazowania. Unikniemy w ten sposób zarzutów klimatycznych.

Jak mówił, za lokalizacją nowego przedsięwzięcia w elektrowni Dolna Odra przemawia fakt, że działające tam bloki - ze względu na ich zużycie trzeba będzie "odstawiać" od 2020 do 2025 r.

Tchórzewski powiedział też, że najpóźniej do końca br. powinien się rozpocząć przetarg na budowę bloku w elektrowni Ostrołęka.

Na początku lipca br. Tchórzewski informował, że za półtora roku ma ruszyć budowa nowego bloku 1000 MW. Jak dodał - inwestycja ta warta jest " nie mniej" niż 5,5 mld zł.

Tchórzewski mówił we wtorek, że decyzje o kolejnych inwestycjach w energetykę powinny zapadać w 2017 i 2018 r. W sumie program budowy polskiej energetyki - jak podkreślił - rozłożony w czasie ma kosztować ok 40 mld zł.

Podczas wieczornej debaty na Forum Ekonomicznym w Krynicy na temat inwestycji w technologię zgazowywania węgla wypowiadał się prezes Enei Mirosław Kowalik. Był pytany, po co takie inwestycje, skoro taniej można kupować gaz, a nawet wydobywać go w Polsce. Prezes Enei odpowiadał, że "to kluczowe pytanie", jeśli myśli się o "megaprojektach" energetycznych, bo "decyzje podjęte teraz będą służyć gospodarce przez 30-40 lat".

- Pozostaje kwestia, czy ta technologia będzie w sposób bardziej ekonomiczny wykorzystywana. Twierdzę, że jest na to szansa, ze względu na to, że jest z tego wiele korzyści. Technologia zgazowywania to jest technologia, która jeżeli podejmiemy wysiłki teraz, może nam dać bezpieczeństwo energetyczne w oparciu o własny surowiec. Dzięki temu procesowi jest szansa, że będziemy korzystali z naszych zasobów kilkadziesiąt lat.

Mirosław Kowalik podkreślał, że zgazowywanie węgla może być źródłem np. energii elektrycznej. Przekonywał, że zgazowywanie węgla "może być polską specjalnością".

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.