Energetyka wiatrowa: Dania oferuje wspracie

fot: Kajetan Berezowski

W Danii ogromna część energii elektrycznej pochodzi ze źródeł odnawialnych

fot: Kajetan Berezowski

Duński rząd i firmy oferują Polsce wsparcie w zakresie energetyki wiatrowej - mówiła w środę (14 maja) w Szczecinie duńska minister środowiska Kirsten Brosbol podczas forum energetycznego z udziałem następcy tronu Danii księcia Fryderyka.

Forum poświęcone było energii wiatrowej i gospodarowaniu odpadami; wystąpieniu Brosbol przysłuchiwał się książę Fryderyk.

- Jesteśmy otwarci na partnerstwo z firmami z Polski - mówiła Brosbol.

- Podstawą duńskiego podejścia do kwestii energetyki wiatrowej jest efektywna działalność, jeśli chodzi o koszty i wysoka jakość - dodała.

- Nasi eksperci są gotowi do dzielenia się swoimi doświadczeniami, a Polska jest w stanie dużo na tym skorzystać. Polska już od dawna testuje i sprawdza duński sprzęt, a duński rząd i duńskie firmy oferują swoje wsparcie - powiedziała minister.

Brosbol mówiła, że Dania jest znana ze swoich wiatraków.

- Mamy 25 tys. bardzo dobrze wykształconych specjalistów w tej branży, a także mnóstwo bardzo dobrze przygotowanych duńskich i zagranicznych firm. Wiele duńskich uniwersytetów współpracuje z tą branżą, współpracujemy także z najlepszymi producentami turbin na świecie. Mamy niskie ryzyko inwestycji i duże wsparcie programowe rządu - podkreślała.

- W Danii ogromna część energii elektrycznej pochodzi ze źródeł odnawialnych. 10 mln MWh będzie produkowanych za kilka lat. Możliwości naszych wiatraków będą wystarczające do pokrycia zapotrzebowania gospodarstw domowych. Jest to bardzo dużo, dlatego też budujemy turbiny na morzu i w całej Danii - powiedziała.

Szczecin jest ostatnim punktem trzydniowej wizyty duńskiej pary książęcej, księcia Fryderyka i księżnej Marii Elżbiety, w Polsce. Wcześniej książę Fryderyk rozmawiał z prezydentem Bronisławem Komorowskim m.in. o polsko-duńskiej współpracy na forum NATO, UE, współpracy gospodarczej, a także uczestniczył w debacie w Ministerstwie Gospodarki poświęconej efektywności energetycznej i inteligentnego zarządzania energią.

Podczas wizyty w Szczecinie zaplanowano m.in. spotkanie pary książęcej z duńskimi żołnierzami z Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód, którego kwatera główna mieści się w stolicy Pomorza Zachodniego. Księżna Maria Elżbieta będzie też gościła w klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej Szpitala przy ul. Unii Lubelskiej, i na wystawie dotyczącej Grenlandii na Zamku Książąt Pomorskich.

Następca tronu i jego małżonka spotkają się po południu z załogą duńskiej jednostki marynarki wojennej "Niels Juhl", która cumuje przy nabrzeżu u stóp Wałów Chrobrego. Spotkanie z marynarzami zakończy trzydniową wizytę pary książęcej w Polsce.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Maj najlepszym piątym miesiącem Katowice Airport w jego historii

Tegoroczny maj był pod względem liczby pasażerów najlepszym piątym miesiącem katowickiego lotniska w jego historii. Choć ruch czarterowy spadł o 3,7 proc. rdr., ruch regularny wzrósł o 23,3 proc. rdr., co przełożyło się na wzrost ogółem o 9,2 proc. rdr. i ponad 716 tys. obsłużonych podróżnych.

Górnicza spółka wypłaci dywidendy w wysokości 1,5 zł za akcję. W sumie 300 mln zł!

300 mln zł zostanie przeznaczone na dywidendę dla akcjonariuszy - zdecydowało we wtorek Zwyczajne Walne Zgromadzenie KGHM Polska Miedź. Na jedną akcję dywidenda wyniesie 1,5 zł. Podczas ZWZ powołano również dziesięcioro członków, nowej, XII kadencji Rady Nadzorczej KGHM.

Obrady gorące. Będą pieniądze dla JSW do sierpnia i na wypłaty dla górników z PGG

Sytuacja w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, jej finansowanie, pieniądze dla Polskiej Grupy Górniczej oraz Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu zdominowały obrady (9 czerwca, Katowice) Zespołu Trójstronnego do Spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. Atmosfera była nerwowa, dochodziło do scysji i gorącej wymiany argumentów. Udział w spotkaniu oprócz liderów związkowych wzięli Marian Zmarzły, wiceminister energii odpowiedzialny za górnictwo, oraz Grzegorz Wrona, wiceminister aktywów państwowych oraz szefowie spółek węglowych.

Zwyczajne Walne Zgromadzenie Orlenu zdecydowało o wypłacie 8 zł dywidendy

Obradujące we wtorek w Płocku Zwyczajne Walne Zgromadzenie (ZWZ) Orlenu wyraziło zgodę, aby dywidenda do wypłaty w tym roku wyniosła 8 zł na akcję, co rekomendował zarząd. Taka wysokość dywidendy jest najwyższa w historii tej spółki.