Energetyka: W Rudzie Śląskiej powstanie nowe źródło energii

fot: Maciej Dorosiński

Rząd planuje wdrożyć Krajowy Fundusz Rewitalizacji, finansujący gminne programy rewitalizacji - także miejskich kamienic

fot: Maciej Dorosiński

Do maja 2023 roku w Rudzie Śląskiej powstanie nowe źródło ciepła i prądu, zasilane gazem ziemnym. Dwa silniki kogeneracyjne i trzy gazowe kotły wodne zastąpią wysłużoną ciepłownię węglową o nominalnej mocy ponad 40 megawatów termicznych - wynika ze środowej informacji inwestora.

Węglokoks Energia należy do katowickiej Grupy Węglokoks. Spółka skupia m.in. dawną infrastrukturę ciepłowniczą kopalń - także tych zlikwidowanych. Wśród nich jest zbudowana w latach 60. ub. wieku ciepłownia Nowy Wirek (w dzielnicy miasta o takiej nazwie), gdzie znajduje się pięć kotłów węglowych o łącznej mocy cieplnej ponad 40 megawatów. Zakład dostarcza ciepło mieszkańcom miasta.

Przed dwoma laty Grupa Węglokoks Energia zdecydowała, że w Rudzie Śląskiej powstanie nowe źródło energii, zasilane gazem. W ramach projektu Nowe Źródło Nowy Wirek powstaną dwa silniki kogeneracyjne - każdy o mocy 4,4 megawatów elektrycznych oraz 4 megawatów cieplnych, a także trzy kotły gazowe wodne, każdy o mocy 2,7 megawata cieplnego. Tym samym łączna moc cieplna nowego źródła przekroczy 16 megawatów, a moc elektryczna wyniesie 8,8 MW.

Nowy obiekt zastąpi istniejącą ciepłownię węglową, która przez wiele lat służyła mieszkańcom Rudy Śląskiej; niemniej nadszedł jej kres, głównie ze względu na stan techniczny oraz związane z tym koszty odtworzeniowe majątku - poinformował w środę inwestor.

Nowe źródło, dzięki zastosowaniu agregatów kogeneracyjnych, będzie wytwarzało nie tylko - jak dotąd - ciepło systemowe, ale również energię elektryczną, przyczyniając się tym samym do rozwoju tzw. rozproszonej generacji energii elektrycznej. Wpływa to na poprawę lokalnego bezpieczeństwa energetycznego oraz jest zgodne z kierunkami wytyczanymi przez otaczającą rzeczywistość - wskazują przedstawiciele firmy.

Okoły połowy kosztów przedsięwzięcia pokryje przeszło 20,5-milionowe dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Obecnie trwa przetarg na wybór generalnego wykonawcy inwestycji - oferty będą przyjmowane do 5 sierpnia. Rozpoczęcie eksploatacji nowej elektrociepłowni ma nastąpić za niespełna dwa lata, w maju 2023 roku. Ostateczne koszty inwestycji zostaną określone w przetargu.

Ogłoszenie przetargu poprzedziło wiele formalności, m.in. przygotowanie odpowiedniej dokumentacji (w tym tzw. programu funkcjonalno-użytkowego i projektu budowlanego) oraz uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych, jak decyzja środowiskowa czy pozwolenie na budowę. Projekt wziął też z sukcesem udział w tzw. aukcji kogeneracyjnej, będącej częścią nowego systemu wsparcia rozwoju wysokosprawnej kogeneracji w Polsce.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.