Energetyka: Tauron zwiększa pewność dostaw energii

1507011648 stacja tauron tauron

fot: Tauron

Stacja GPZ Chomranice jest ważnym elementem programu poprawy niezawodności sieci na terenie powiatów limanowskiego i nowosądeckiego. Obszar ten przy obecnym układzie sieci elektroenergetycznej jest wyzwaniem dla energetyków, gdyż wichury i opady śniegu szczególnie wczesną jesienią i późną wiosną powodują większą awaryjność sieci

fot: Tauron

Ponad 2 mld złotych zainwestował Tauron w 2018 roku w infrastrukturę sieciową. Zrealizowane projekty, na które składa się prawie 70 tysięcy zadań inwestycyjnych, pozwalają na rozwój sieci na wszystkich poziomach napięć i na całym obszarze działania Tauron Dystrybucja. Wpływa to bezpośrednio na stabilność dostaw energii dla klientów spółki. Ważnym kierunkiem działań była także automatyzacja sieci, pozwalająca przyspieszać reakcje w sytuacjach kryzysowych.

- Dystrybucja energii jest pierwszym wyborem w zakresie inwestycji. Podstawowy cel inwestycji w ten obszar to zwiększenie pewności dostaw energii elektrycznej do klientów oraz możliwość przyłączania do sieci nowych podmiotów, w tym z obszaru OZE. Z jednej strony zwiększamy więc finansowanie, z drugiej aplikujemy tam nowe rozwiązania – mówi Jarosław Broda, wiceprezes Tauron Polska Energia ds. zarządzania majątkiem i rozwoju.

Tauron wydatkuje swoje środki w taki sposób, aby optymalnie realizować programy nastawione na wzrost niezawodności i ciągłości dostaw energii (poprawa wskaźników niezawodności SAIDI i SAIFI), co bezpośrednio przekłada się na zmniejszenie liczby przerw w dostawach energii dla klientów.

Obecnie zadania inwestycyjne spółki są realizowane na podstawie „Planu inwestycyjnego na lata 2018-2020 dla Tauron Dystrybucja SA”. Zadania ujęte w planie obejmują inwestycje związane z podstawową działalnością operacyjną spółki, a ich cel to przede wszystkim realizacja umów o przyłączenie, zapewnienie bezpieczeństwa i jakości dostaw energii elektrycznej, efektywności funkcjonowania sieci dystrybucyjnej, ograniczanie strat energii oraz rozwój nowych technologii.

- Plan inwestycyjny, to rodzaj mapy wyznaczającej kierunki działania spółki na następne lata. Przygotowując nasze inwestycje analizujemy stan sieci, potrzeby klientów, ale również prognozujemy możliwości rozwoju poszczególnych obszarów regionu w perspektywie następnych lat – powiedział Robert Zasina, prezes Tauron Dystrybucja.

Przykładem takiego lokalnego zadania, które w istotny sposób wpływa na rozwój regionu, jest przyłączenie do sieci Ośrodka Narciarskiego w Szczyrku w 2018 r. Rozpoczęcie działalności przez Ośrodek wymagało po stronie energetyki wymiany transformatorów 110/15kV, budowy linii kablowej 15kV o długości około 9 km i modernizacji pól średniego napięcia w Głównym Punkcie Zasilania (GPZ). Całkowita wartość zrealizowanego w latach 2017-2018 zadania wyniosła  ponad 11 mln zł.

Inne kluczowe inwestycje segmentu dystrybucji zakończone w 2018 roku to m.in. modernizacja rozdzielni 110kV w stacji 110/20/6kV SE Brynów – projekt związany ze zwiększeniem bezpieczeństwa funkcjonowania systemu elektroenergetycznego; budowa napowietrznej stacji elektroenergetycznej 110/15 kV Stróża – inwestycja zwiększyła bezpieczeństwo dostaw energii odbiorców zlokalizowanych na terenach gmin Dobra, Jodłownik, Tymbark i Mszana Dolna oraz modernizacja linii 110 kV Siersza – Olkusz.

W minionym roku priorytetem Tauron Dystrybucji było zapewnienie rezerwowego zasilania podczas awarii oraz skracanie ciągów liniowych, co zmniejsza spadki napięć na końcach obwodów. Spółka intensywnie poszukuje i wdraża technologie, które są odporne na wpływ otoczenia, w tym szczególnie na zjawiska atmosferyczne. Celem tych działań jest zmniejszenie liczby awarii i przerw w dostawach energii dla klientów. Temu celowi również służy, prowadzona na szeroką skalę, modernizacja obiektów i urządzeń o przestarzałej konstrukcji, które mają podwyższone koszty eksploatacji i prowadzenia ruchu sieci oraz mniejszą niezawodność w zakresie dostaw energii.

Część inwestycji Tauron Dystrybucji ukierunkowana jest na przyłączenie nowych produkcyjnych podmiotów gospodarczych, często zlokalizowanych w specjalnych strefach ekonomicznych. Takie działania miały miejsce w ubiegłym roku w przypadku budowy stacji 110/20kV wraz z powiązaniami liniowymi 110kV i 20kV służącymi przyłączeniu Zakładu Produkcyjnego Mercedes na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej SA. Tak duże zadania inwestycyjne są rozłożone w czasie i obecnie realizowane również na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i w Biskupicach Podgórnych, gdzie przygotowywana jest infrastruktura energetyczna do przyłączenia zakładu LG Chem.

W działaniach inwestycyjnych Tauron pojawiają się też nowe wyzwania. Przykładem może dostosowywanie sieci do przyłączenia coraz większej liczby mikroinstalacji, które oddają energię do sieci spółki.  Drugi ważny obszar z zakresu nowych technologii, który wpływa na podejmowane decyzje inwestycyjne, to konieczność stworzenia warunków technicznych do wdrażania sieci inteligentnych (SMART).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Minister energii: Pomimo upału system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie

Mimo utrzymujących się wysokich temperatur krajowy system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie - zapewnił w piątek, 26 czerwca 2026 r., minister energii Miłosz Motyka. Dodał, że sytuacja nie wymaga wprowadzania stopni zasilania.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala

COP Oferta Lato 20260626 AL 15

Buch – jak gorąco! Koleje Śląskie stawiają na bezpieczeństwo w trakcie upałów

Razem z nadciągającą falą upałów rośnie ryzyko awarii infrastruktury kolejowej, a co za tym idzie – utrudnień w kursowaniu pociągów. Koleje Śląskie są gotowe na wysokie temperatury – pojazdy przewoźnika przeszły dodatkowe przeglądy klimatyzacji, a w przypadku ewentualnych długotrwałych postojów, wsparcie zapewni Ochotnicza Straż Pożarna, w ramach unikatowej w skali kraju współpracy.