Energetyka: Tauron podsumował inwestycje ekologiczne

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Nowy blok Elektrowni Jaworzno będzie znaczącą jednostką w systemie elektroenergetycznym kraju, która rocznie wytworzy około 6,5 TWh energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu 2,5 mln gospodarstw domowych

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

W minionych dwóch latach grupa energetyczna Tauron wydała ok. 650 mln zł na inwestycje proekologiczne, skutkujące poprawą jakości środowiska - poinformował we wtorek, 10 lipca, prezes grupy Filip Grzegorczyk, podtrzymując chęć dalszego inwestowania w odnawialne źródła energii, w tym farmy wiatrowe.

- Ponad 650 mln zł to niespełna 10 proc. całej, ponad 7-miliardowej kwoty wydatkowanej przez nas na inwestycje w latach 2016-2017. Oprócz bezpośrednich wydatków na projekty proekologiczne, wiele inwestycji pośrednio przyczynia się do poprawy stanu środowiska, np. poprzez znaczące zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, dwutlenku siarki czy tlenków azotu - powiedział Grzegorczyk dziennikarzom w Katowicach.

Jako przykład podał powstający w Jaworznie nowy blok energetyczny o mocy 910 megawatów, którego uruchomienie w końcu przyszłego roku będzie oznaczało wyłączenie pięciu wyeksploatowanych bloków o mocy 125 megawatów każdy. Emisja tlenków azotu i dwutlenku siarki z nowego bloku, w odniesieniu do starych jednostek, będzie mniejsza o 80 proc., a emisja dwutlenku węgla prawie o jedną trzecią. Znacząco wyższa będzie także sprawność energetyczna nowego bloku.

W ocenie prezesa, ramy dla energetyki stanowią m.in. takie inicjatywy rządu, jak Strategia na rzecz Zrównoważonego Rozwoju czy Program dla Śląska, w które wpisują się również działania proekologiczne Tauronu.

- Dążymy do tego, aby Tauron był możliwie najbardziej zielony. Już dziś wytwarzamy energię w 35 elektrowniach wodnych i 4 farmach wiatrowych. Dodatkowo rozważamy różne scenariusze inwestycyjne, takie jak akwizycje w segmencie odnawialnych źródeł energii i ciepłownictwie oraz własny projekt morskiej farmy wiatrowej - wyjaśnił szef grupy Tauron.

Przypomniał, że polska energetyka systematycznie powiększa zainstalowane moce OZE - budowane są farmy wiatrowe, rozwijana fotowoltaika oraz spalanie biomasy.

- Zdajemy sobie sprawę, że źródła te nie są w stanie samodzielnie zapewnić Polsce bezpieczeństwa. Obecnie nie ma technicznych możliwości rozwoju źródeł OZE bez odpowiedniego współistnienia sterowalnych źródeł konwencjonalnych i znacznych nakładów na sieci. Stąd realizowana w grupie Tauron inwestycja w nowy blok 910 MW w Jaworznie i miliardowe nakłady na modernizacje sieci przesyłowych - powiedział Grzegorczyk.

W segmencie ciepłowniczym Tauron uczestniczy w programie likwidacji tzw. niskiej emisji, przeznaczając na związane z tym działania ponad 250 mln zł. Chodzi m.in. o przyłączenie nowych odbiorców do sieci ciepłowniczej. Spółka przygotowała także tzw. ofertę antysmogową - znacząco rozwiniętą w stosunku do zainicjowanej przez rząd taryfy antysmogowej - gdzie oprócz niższych stawek dla tych, którzy zdecydują się ogrzewać mieszkanie prądem, zamiast korzystania z nieekologicznych źródeł, odbiorcy mogą liczyć także na doradztwo oraz pomoc w sfinansowaniu instalacji nowych źródeł ciepła.

W ocenie prezesa, rozwój "zielonej" energetyki w Tauronie nie wpłynie na zakres i tempo inwestycji realizowanych przez grupę w sektorze węglowym. Największą obecnie inwestycją w tym zakresie jest szyb Grzegorz w Jaworznie. Po jej ukończeniu 70 proc. zapotrzebowania grupy na węgiel mają pokrywać własne źródła. Węgiel z Jaworzna ma przede wszystkim zabezpieczać potrzeby budowanego w tym mieście nowego bloku o mocy 910 megawatów, który będzie gotowy w czwartym kwartale przyszłego roku. Jego budowa przebiega zgodnie z harmonogramem i jest zaawansowana w ok. 70 proc.

- Okres życia kopalni będzie mniej więcej tożsamy z okresem eksploatacji nowego bloku 910 w Jaworznie - ocenił Grzegorczyk.

Prezes zapowiedział także szersze zaangażowanie grupy Tauron w przedsięwzięcia w sferze elektromobilności oraz w dziedzinie "smart city". Przed grudniowym szczytem klimatycznym COP24 w Katowicach firma zamierza zainstalować w stolicy Górnego Śląska ponad 20 punktów ładowania samochodów elektrycznych, pracuje też nad rozwiązaniami dla elektrycznej komunikacji publicznej oraz zamierza rozbudować własną flotę aut elektrycznych. Ponadto zamierza wdrażać rozwiązania w zakresie tzw. inteligentnego oświetlenia ulicznego, powiązanego z czujnikami smogu w wybranych punktach miast.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Minister energii: Pomimo upału system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie

Mimo utrzymujących się wysokich temperatur krajowy system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie - zapewnił w piątek, 26 czerwca 2026 r., minister energii Miłosz Motyka. Dodał, że sytuacja nie wymaga wprowadzania stopni zasilania.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala

COP Oferta Lato 20260626 AL 15

Buch – jak gorąco! Koleje Śląskie stawiają na bezpieczeństwo w trakcie upałów

Razem z nadciągającą falą upałów rośnie ryzyko awarii infrastruktury kolejowej, a co za tym idzie – utrudnień w kursowaniu pociągów. Koleje Śląskie są gotowe na wysokie temperatury – pojazdy przewoźnika przeszły dodatkowe przeglądy klimatyzacji, a w przypadku ewentualnych długotrwałych postojów, wsparcie zapewni Ochotnicza Straż Pożarna, w ramach unikatowej w skali kraju współpracy.