Energetyka: PSE uruchamiają nową linię z Kozienic

1516037285 kozienice pse agencja promocji inwestycji

fot: Agencja Promocji Inwestycji - PSE

Automatyka nowoczesnej stacji na linii najwyższych napięć w Kozienicach zabezpieczy sieć przed przeciążeniami w przypadku awarii

fot: Agencja Promocji Inwestycji - PSE

W Kozienicach oddano dzisiaj do użytku nowo wybudowaną linię przesyłową 400 kV relacji Kozienice – Siedlce Ujrzanów oraz dwie stacje elektroenergetyczne najwyższych napięć. Inwestycje będą wyprowadzały moc z nowego bloku 1075 MW.

Inwestycje, zrealizowane przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne, mają zapewnić bezpieczne dostawy energii elektrycznej odbiorcom w centralnej i wschodniej Polsce. Ich łączny koszt to 450 mln zł.

Dotychczasowy układ sieci przesyłowej nie zapewniał niezawodnego wyprowadzenia mocy z elektrowni, w której pod koniec zeszłego roku uruchomiono nowoczesny blok. Dlatego spółka zaplanowała szereg przedsięwzięć umożliwiających pełne wykorzystanie potencjału Kozienic i wyprowadzenie mocy do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, zwłaszcza wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Warszawy i północno – wschodniej Polski.

Do niedawna wschodnia część Mazowsza, w tym cały region Siedlec, zasilany był jedną linią elektroenergetyczną 220 kV Kozienice – Siedlce, pracującą maksymalnie na napięciu do 110 kV. Ograniczało to możliwości przyłączenia do sieci odbiorców indywidualnych oraz zakładów przemysłowych. Obecnie standardem w PSE jest zasilanie takich obszarów przynajmniej dwoma niezależnymi połączeniami o napięciu 400 kV.

W planach są już kolejne inwestycje zapewniające niezawodne wyprowadzenie mocy z Elektrowni Kozienice: budowa linii 400 kV wraz ze zmianą układu sieci NN pomiędzy aglomeracją warszawską a Siedlcami (koniec 2018 roku) oraz budowa linii 400 kV Kozienice – Miłosna (połowa 2021 roku).

Gwarancje dla Polski północnej i wschodniej
W inauguracji nowej linii przesyłowej wzięli udział przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, którzy podkreślali znaczenie infrastruktury elektroenergetycznej najwyższych napięć dla północnej i wschodniej Polski.

– Inwestycje stanowią gwarancję zrównoważonego rozwoju tej części kraju i wpisują się w rządową Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Zapewnienie stabilności dostaw energii elektrycznej jest kluczowe z punktu widzenia zwiększenia roli gospodarczej regionu oraz standardu życia jego mieszkańców – powiedział Tadeusz Skobel, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Energii.

Zadowolenia z realizacji inwestycji nie ukrywał Piotr Naimski, Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

- Wymiana wyeksploatowanych linii, stanowiących szkielet sieci elektroenergetycznych, jest dla nas priorytetem. Dzięki inwestycjom w nowoczesne linie najwyższych napięć Krajowy System Elektroenergetyczny jest bezpieczny. Zapewnione są bowiem możliwości sprawnego reagowania zarówno w sytuacji szczytowego zapotrzebowania na moc, jak i w przypadku awarii wywołanych anomaliami pogodowymi – podkreślił.

W toku aż 140 inwestycji w infrastrukturę najwyższych napięć
Jak zaznaczył Eryk Kłossowski, prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A., obecnie spółka realizuje w Polsce 140 inwestycji w infrastrukturę elektroenergetyczną najwyższych napięć.

- Jeszcze w tym roku ogłosimy szereg nowych przetargów na rozwój infrastruktury przesyłowej. Do 2025 roku przeznaczymy na ten cel 13 mld złotych – powiedział.

W ramach rozbudowy Krajowego Systemu Energetycznego w centralnej i północno-wschodniej Polsce PSE wybudowały nowe stacje elektroenergetyczne: Ołtarzew, Siedlce Ujrzanów, Łomża, Ełk Bis i Stanisławów, a także linie 400 kV: Miłosna – Siedlce Ujrzanów, Ostrołęka – Łomża – Narew, Łomża – Ełk Bis oraz Kozienice – Siedlce Ujrzanów. W kolejnych etapach rozbudowano również stacje elektroenergetyczne: Kozienice i Siedlce Ujrzanów.

W stacji Kozienice zainstalowano automatykę odciążającą, dzięki której w stanach pracy normalnej, możliwe będzie zaplanowanie wyprowadzenia pełnej mocy z Elektrowni Kozienice, a w stanach awaryjnych możliwa będzie ochrona linii przesyłowych przed przeciążeniem poprzez zaniżanie mocy bloków.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.