Energetyka: Przedmiotem projektu w Jedliczu będzie budowa kotła na biomasę

1618221992 energacieplo

fot: Energa

W wyniku realizacji przedsięwzięcia produkcja energii cieplnej z nowo wybudowanych instalacji wykorzystujących OZE sięgnie 190 000 MWh/rok

fot: Energa

Przedsięwzięcie pn. Produkcja ciepła z biomasy – instalacja energetyczna wchodząca w skład kompleksu instalacji bioetanolu II generacji (BIIG) w ORLEN Południe w Jedliczu zostało dofinansowane kwotą 45,8 mln zł z Funduszu Spójności. Koszt całkowity to ponad 159,4 mln zł. Zakończenie inwestycji zaplanowano na grudzień 2023 r.

NFOŚiGW informuje, że przedmiotem projektu w Jedliczu będzie budowa kotła na biomasę o znamionowej mocy 48 MW. Jednostka wytwarzająca ciepło z OZE ma zostać podłączona do sieci przesyłających parę wodną technologiczną oraz grzewczą do instalacji produkujących biokomponenty.

Celem zadania jest przede wszystkim zabezpieczenie ciepła, pozyskiwanego z biomasy, w ilości minimum 190 000 MWh/rok na potrzeby Kompleksu instalacji bioetanolu II generacji.

Dodatkowo po zrealizowaniu projektu stosowany obecnie wsad energetyczny, oparty głównie na miale węglowym i oleju opałowym, będzie zastąpiony odnawialnymi źródłami energii – ligniną i biogazem, które powstają w wyniku procesu produkcyjnego bioetanolu II generacji (szacowana ilość samej wykorzystywanej energetycznie ligniny sięgnie 90 tys. ton rocznie).

W wyniku realizacji przedsięwzięcia produkcja energii cieplnej z nowo wybudowanych instalacji wykorzystujących OZE sięgnie 190 000 MWh/rok, a szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych wyniesie 30 569 tony równoważnika CO2.

Wsparcie finansowe dla projektu pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, które Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wdraża w porozumieniu z Ministerstwem Klimatu i Środowiska.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Pod tym względem Polska wypada lepiej niż Czechy, Węgry i Niemcy

Polska ma niski wskaźnik inwestycji brutto do PKB, ale pod względem inwestycji netto wypada bardzo dobrze - ocenił BNP Paribas. Z jego analizy wynika, że po uwzględnieniu amortyzacji Polska wypada lepiej niż inne państwa regionu, np. Czechy, Węgry i Niemcy.

Katowice Airport i Politechnika Krakowska łączą siły. W Pyrzowicach przetestują technologie LiDAR

Politechnika Krakowska rozpoczyna współpracę naukową i dydaktyczną z Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice. Partnerstwo ma wesprzeć rozwój, bezpieczeństwo i niezawodność infrastruktury lotniska w Pyrzowicach. Studenci uczelni zyskają natomiast możliwość odbywania praktyk i staży w jednym z najważniejszych portów lotniczych w Polsce.

Spółdzielnia energetyczna Węglokoksu stawia na rozwój

Spółdzielnia Energetyczna Węglokoks Energia SE 1 wkracza w kolejny etap rozwoju, konsekwentnie zwiększając skalę wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz rozszerzając grono odbiorców korzystających z zielonej energii produkowanej lokalnie.

Sklep PGG z nową funkcją. Odstąpienie od umowy online bez dodatkowych formalności

Polska Grupa Górnicza wprowadziła nowe rozwiązanie w swoim sklepie internetowym. Klienci mogą teraz odstąpić od umowy bezpośrednio z poziomu Profilu Klienta, bez konieczności wypełniania dodatkowych formularzy i wysyłania pism.