Energetyka: prezydent proponuje wolny rynek gazu w Europie Środkowej

1525710211 szczerski miedzyzdroje kprp

fot: KPRP prezydent.pl

Krzysztof Szczerski odczytał list Prezydenta RP z zarysem projektu energetycznego dla Trójmorza

fot: KPRP prezydent.pl

Stworzenie wolnego rynku gazu w Europie Środkowej, którego cechami będą: bezpieczeństwo, efektywność, opłacalność, stabilność i zaufanie - postuluje prezydent Andrzej Duda.

Andrzej Duda napisał o tym w liście do uczestników konferencji Gazterm, która rozpoczęła się poniedziałek, 7 maja,  w Międzyzdrojach. Wydarzenie poświęcone jest perspektywom rozwoju współpracy gazowej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a państwami Trójmorza.

List głowy państwa, podczas inauguracji konferencji, przeczytał szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Porty trzech mórz jako bramy do rynków regionu
"Porty Adriatyku, Bałtyku i Morza Czarnego, to bramy do rynków naszego regionu otwierające nowe możliwości wzajemnie korzystnych inwestycji. Polska, Trójmorze, UE i świat euroatlantycki potrzebują pozytywnej agendy w tej dziedzinie. Mam tu na myśli propozycje takich działań integracyjnych na osi Północ-Południe, które stworzą wolny rynek gazu w Europie Środkowej. Jego cechami konstytutywnymi powinny być bezpieczeństwo, efektywność, opłacalność, stabilność i zaufanie" - podkreślił Duda w liście.

"Do najważniejszych elementów tego planu należą terminale LNG funkcjonujące w Świnoujściu, Kłajpedzie i ten mający powstać na wyspie Krk. Chcąc zdywersyfikować źródła energii, prowadzimy zaawanasowane rozmowy nad projektem Bramy Północnej, czyli Baltic Pipe, umożliwiającym pozyskanie energii ze złóż norweskich. Pracujemy nad rozbudową sieci połączeń gazowych i zwiększeniem przepustowości już istniejących interkonektorów i terminali. Polepszamy nasze możliwości magazynowania zasobów gazu" - dodał prezydent.

Unia - także energetyczna
Według niego proces zwiększania wolności i odporności energetycznej w Europie Środkowej odbywa się przy znaczącym udziale Unii Europejskiej.
"Wraz z UE opracowujemy założenia unii energetycznej, w tym szczególnie przepisy antymonopolowe, które wykluczą ze sfery energetyki pokusę politycznie motywowanego szantażu" - podał.

"W ramach funduszu Connecting Europe Facility przyznano już środki finansowe na budowę kluczowych inwestycji w Trójmorzu - w tym terminala LNG w Krk, gazociągu Baltic Pipe oraz równie istotnych połączeń gazowych polsko-litewskiego, polsko-słowackiego i polsko-czeskiego" - zwrócił uwagę prezydent.

Jego zdaniem ważnym tematem rozmów w regionie staje się także perspektywa eksploatacji złóż surowców na szelfie rumuńskim na Morzu Czarnym.
"Wszystkie wspomniane projekty składają się na panoramę potencjału Trójmorza. Uwolnienie tego potencjału zależy od krajów inicjatywy, ale także od partnerów globalnych, w tym m.in. amerykańskich, katarskich i australijskich eksporterów gazu" - dodał.

Amerykanie dostrzegają potencjał Trójmorza
Szczerski powiedział dziennikarzom, że "Trójmorze jest postrzegane przez partnerów amerykańskich jako ogromny potencjał". Jego zdaniem, połączenie rynków w kluczowych sektorach, takich jak: transport, energetyka czy telekomunikacja, może być postrzegane przez Amerykanów jako sygnał od jednego dużego gracza, także w ramach UE.
- To także pewna oferta dla biznesu amerykańskiego i polityków amerykańskich - dodał Szczerski.

W ramach konferencji międzynarodowe grono menedżerów i ekspertów ocenia warunki rozwoju i perspektywy współpracy gazowej między Stanami Zjednoczonymi a państwami Trójmorza. Jak podają organizatorzy, jest to kwestia o strategicznym znaczeniu dla obu stron. Rozpoczynająca się w poniedziałek tegoroczna edycja konferencji pod hasłem "Stan i perspektywy współpracy gazowej USA - Trójmorze" potrwa do najbliższej środy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.