Energetyka: Polska spółka kupi gaz od Duńczyków

1396869027 morze polnocne google pl

fot: google.com

Pierwsze odwierty u północno-wschodnich wybrzeży Wielkiej Brytanii mogłyby ruszyć jeszcze w tym roku

fot: google.com

PGNiG kupi gaz od duńskiego Oersteda. Umowa między duńską firmą a niemiecką spółką PGNiG - PST przewiduje dostawy w latach 2023-2028 ok. 6,5 mld m sześc. gazu z duńskiej części Morza Północnego.

PGNiG poinformowało w środę, 21 października, że PST będzie miała możliwość eksportowania gazu od Oersteda m.in. na terytorium Niemiec lub Polski.

Zgodnie z zapisami uwzględnionymi w umowie, zakup gazu uzależniony jest od wydobycia gazu w duńskiej części Morza Północnego, z uwzględnieniem produkcji na złożu Tyra, z którego ma pochodzić większość gazu. Podstawą kalkulacji formuły cenowej są rynkowe wartości indeksów cen gazu ziemnego - zaznaczyło PGNiG.

Jak podał Oersted, wznowienie produkcji z poddawanego rekonstrukcji pola Tyra ma nastąpić w połowie 2022 r. Duńska firma zaznaczyła, że dostawy przewidziano na okres od 1 stycznia 2023 r. do 1 października 2028 r.

Duńska agencja energii spodziewa się, że w tym czasie produkcja gazu w duńskiej części Morza Północnego wyniesie ok. 22 mld m sześc., a zużycie gazu w Danii - ok. 11 mld m sześc.

Oersted podkreślił, że zgodnie z polityką dekarbonizacji, prowadzoną przez firmę, nie inwestuje już ona w wydobycie ropy i gazu, a także nie zawiera nowych kontraktów na ich zakup, ani nie przedłuża istniejących. Gaz odsprzedawany PGNiG pochodzi z długoterminowych umów, których Oersted nadal jest stroną.

PGNiG jest największym w Polsce importerem i dostawcą gazu ziemnego. Ma oddziały i przedstawicielstwa w Rosji, Belgii, Pakistanie, na Białorusi i Ukrainie.

"Jest również jedynym właścicielem spółki PGNiG Upstream Norway AS, która prowadzi działalność w zakresie poszukiwania i eksploatacji złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym i Morzu Norweskim, spółki PGNiG Upstream North Africa, poszukującej złóż węglowodorów w basenie Murzuq na terenie Libii oraz PGNiG Supply & Trading GmbH w Monachium, zajmującej się handlem gazem" - podała spółka.

Oersted (dawniej DONG) to największa duńska firma energetyczna. Koncern, w którym państwo kontroluje 50,1 proc. akcji zajmuje się wydobyciem ropy i gazu oraz produkcją energii elektrycznej, jest m.in. największym światowym deweloperem morskich farm wiatrowych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W przyszłym tygodniu ceny paliw spadną, o ile rząd przedłuży pakiet CPN

Jeśli pakiet CPN zostanie przedłużony na dotychczasowych zasadach, to ceny benzyny mogą spaść o ok.10-15 gr/l a oleju napędowego o 25 gr/l - przekazało w piątek biuro Reflex. W przeciwnym wypadku ceny paliw wzrosną.

Coraz mniej rent wypadkowych. I to o niemal jedną trzecią w ciągu dekady!

Liczba osób pobierających renty wypadkowe systematycznie maleje. W ciągu ostatnich dziesięciu lat ubyło ponad 57 tys. świadczeniobiorców. Dane ZUS pokazują, że trend jest trwały i obejmuje wszystkie główne grupy rent wypadkowych.

Transformacja energetyczna Polski: Co czeka węgiel? Kluczowa konferencja już w październiku

W październiku w Zakopanem, pod auspicjami Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk, spotkają się eksperci z najbardziej prestiżowych ośrodków naukowych naszego kraju. W centrum uwagi pojawią się zagadnienia związane m.in. z bezpieczeństwem energetycznym, rynkiem surowcowym i dekarbonizacją.

Grzegorz Wacławek o przyszłości PGG: Nie możemy zaklinać rzeczywistości

Czy mamy zamykać? Czy mamy rozwijać? Czy mamy coś zmieniać? To dylematy, przed którym stoi Polska Grupa Górnicza, ale i górnictwo w całej Europie – mówił podczas konferencji „Trójkąt Transformacji” Grzegorz Wacławek, wiceprezes PGG ds. restrukturyzacji. - Restrukturyzacja i moje zadanie tak naprawdę polega na tym, bym odpowiedzialnie przygotował spółkę do zmiany. Do tego, by się dostosowała do tych zmian gospodarczych, które czekają region - dodał wiceprezes.