Energetyka: połączenie z Kaliningradem tylko w sferze rozważań

Ewentualne połączenie polskiej sieci energetycznej z obwodem kaliningradzkim jest jedynie w sferze rozważań technicznych - poinformował sejmową komisję skarbu prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych Henryk Majchrzak.

Jak mówił w czwartek (24 stycznia) komisji Majchrzak, dziś widać zainteresowanie takim połączeniem ze strony rosyjskiej, natomiast pytanie, czy i kiedy mogłoby powstać, to zupełnie inna kwestia. Są techniczne możliwości do przekroczenia granicy, ale to powinien być "element szerszej polityki" - powiedział prezes PSE.

Jak podkreślał, obowiązkiem PSE jest analizowanie i poszukiwanie różnych możliwości poprawy warunków pracy krajowego systemu energetycznego, dlatego w takich rozważaniach jest też miejsce na połączenie z obwodem kaliningradzkim w Rosji.

Z przedstawionych przez niego informacji wynika, że koszty budowy takiego połączenia z Elbląga do granicy z obwodem kaliningradzkim szacuje się na 190-270 mln zł, z czego 190 mln zł kosztowałaby budowa samego 50-km połączenia z Elbląga, a kolejne 80 mln zł pochłonęłaby rozbudowa systemu po stronie polskiej. Ta rozbudowa byłaby też uwarunkowana rozwojem źródeł wytwarzania w Polsce, w tym budowy elektrowni atomowej - zaznaczył Majchrzak.

Kwota może być wyższa o kolejne kilkadziesiąt milionów na rozbudowę sieci dystrybucyjnych - dodał. Rozważany przez PSE wariant zakłada możliwość wymiany mocy rzędu 600 MW. Jak podkreślał Majchrzak, technicznie nie kolidowałoby ono z ewentualną budową nowego bloku w elektrowni Ostrołęka, i nie miałoby wpływu na rozwój węzła wytwórczego w Ostrołęce.

Prezes PSE mówił też, że ciekawe efekty przynosi stosowanie od miesiąca mechanizmu wirtualnego przesuwnika fazowego (polega m.in. na zarządzaniu produkcją energii elektrycznej, aby nie dopuścić do przeciążenia sieci) w połączeniach energetycznych z Niemcami. Uzgodnione ze stroną niemiecką działania operatorów sieci przesyłowych z obydwu krajów, które mają pomóc lepiej kontrolować przepływy energii interkonektorami z Niemcami.

Majchrzak zaznaczył, że również dzięki stosowaniu tego mechanizmu Polska mogła w środę przesyłać do Niemiec moc rzędu 1200 MW, ponieważ akurat w północnych Niemczech praktycznie nie wiał wiatr i liczne w tamtym regionie źródła wiatrowe nie dostarczały energii.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.