Energetyka: plany PGE po przejęciu aktywów francuskich
fot: gkpge.pl
We wrześniu tego roku PGE ujawni kompleksową strategię dla ciepłownictwa i kogeneracji
fot: gkpge.pl
- PGE chce jak najszybciej sfinalizować transakcję przejęcia aktywów EDF - poinformował prezes PGE Henryk Baranowski. Notowania akcji PGE na warszawskiej giełdzie wystrzeliły w piątek (19 maja) w górę najwyżej w grupie WIG-20, o 5 proc.
PGE i EDF podpisały w piątek (19 maja) warunkową umowę sprzedaży aktywów EDF w Polsce. Wartość transakcji to 4,51 mld zł. Zamknięcie transakcji powinno nastąpić do 2 stycznia 2018 r.
We wrześniu 2017 r. spółka przedstawi kompleksową strategię dla sektora ciepłowniczego i kogeneracji. Oszacowano, że dostosowanie aktywów EDF do BAT (Najlepszych Dostępnych Technologii) kosztować będzie 600-700 mln zł. Dostosowanie takie jest wymogiem prawa UE w stosunku do instalacji wytwórczych.
Ryszard Wasiłek, wiceprezes PGE, poinformował, że spółka jest zainteresowana przejęciami sieci ciepłowniczych.
PGE nie planuje wycofać spółki Kogeneracja z Giełdy Papierów Wartościowych, ogłosi wezwanie na jej akcje - zapowiedział prezes PGE Henryk Baranowski. Elektrownia węglowa Rybnik będzie wykorzystywana również do produkcji ciepła.
- Do 2030 r. w Polsce popyt na węgiel nie spadnie - stwierdził minister energii Krzysztof Tchórzewski. Konieczne będą inwestycje w wytwarzanie energii, by pokryć możliwy wzrost zapotrzebowania na poziomie ponad 20 proc. (do 25 proc.).