Energetyka: PGNiG zniknie z giełdy?

fot: PGNiG

PGNiG czeka wybór nowego prezesa zarządu

fot: PGNiG

Ministerstwo Skarbu Państwa nie ma planów wycofywania PGNiG z giełdy - poinformował dziennikarzy wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk. Takie rozwiązanie sugerował niedawno prezes URE.

- Traktujemy PGNiG jako nasze strategiczne aktywo, nie planujemy wycofania tej spółki z giełdy - powiedział Kowalczyk.

Prezes URE Maciej Bando ocenił niedawno, że bez rozwiązania problemu kontraktów długoterminowych, przeprowadzenie liberalizacji rynku gazu będzie bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Jego zdaniem rozważyć należy "zdjęcie" PGNiG z giełdy w celu rozwiązania problemu bezpieczeństwa energetycznego zapisanego w statucie spółki.

Wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik, komentując wypowiedź prezesa Bando stwierdził, że potrzebna jest dyskusja o przyszłości PGNiG i należy przemyśleć wszystkie scenariusze.

Jak podaje PGNiG na swoich stronach, Skarb Państwa posiada 72,40 proc. akcji w kapitale zakładowym spółki. Do pozostałych inwestorów należy 27,60 proc. udziałów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Węgiel, gaz i OZE. Gra o równowagę w cieniu europejskiej polityki klimatycznej

Nie będzie rewolucji w unijnej polityce klimatycznej, ale możliwe są korekty, które złagodzą presję kosztową na energetykę. O przyszłości systemu handlu emisjami, roli węgla i gazu w bilansowaniu Krajowego Systemu Elektroenergetycznego oraz ryzyku luki mocowej rozmawiamy z dr. hab. inż. Stanisławem Tokarskim z Głównego Instytutu Górnictwa, który przekonuje, że Polska powinna postawić na dwa filary bezpieczeństwa – równowagę między gazem a węglem – przy jednoczesnym rozwoju OZE i energetyki jądrowej.

Silny wstrząs w kopalni Lubin. W strefie zagrożenia przebywało 20 górników

W sobotę Zakładach Górniczych Lubin (KGHM) doszło do silnego wstrząsu. Jeden z górników został przysypany w kabinie maszyny górniczej. Ratownikom udało się do niego dotrzeć po kilku godzinach.

Mocno zakołysała się ziemia – to wstrząs, czy tąpniecie? Znamy odpowiedź

W latach 2021-2025 w polskim górnictwie podziemnym miało miejsce 16 tąpnięć wskutek zaistnienia wstrząsów górotworu. W ich wyniku doszło do 19 wypadków śmiertelnych.

Paulina Hennig-Kloska: Energia z morskich wiatraków obniży średnią cenę prądu w Polsce

Energia elektryczna produkowana przez morskie farmy wiatrowe będzie stabilizować średnią krajową cenę energii na niższym niż dotychczas poziomie - oceniła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.