Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.99 PLN (-5.19%)

KGHM Polska Miedź S.A.

284.30 PLN (+1.90%)

ORLEN S.A.

131.54 PLN (-1.10%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.74 PLN (0.00%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.49 PLN (-0.10%)

Enea S.A.

25.06 PLN (+1.79%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

32.10 PLN (-4.89%)

Złoto

4 765.92 USD (+1.35%)

Srebro

74.86 USD (-0.89%)

Ropa naftowa

101.13 USD (-2.38%)

Gaz ziemny

2.83 USD (-1.67%)

Miedź

5.61 USD (-0.83%)

Węgiel kamienny

127.90 USD (-1.24%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.99 PLN (-5.19%)

KGHM Polska Miedź S.A.

284.30 PLN (+1.90%)

ORLEN S.A.

131.54 PLN (-1.10%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.74 PLN (0.00%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.49 PLN (-0.10%)

Enea S.A.

25.06 PLN (+1.79%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

32.10 PLN (-4.89%)

Złoto

4 765.92 USD (+1.35%)

Srebro

74.86 USD (-0.89%)

Ropa naftowa

101.13 USD (-2.38%)

Gaz ziemny

2.83 USD (-1.67%)

Miedź

5.61 USD (-0.83%)

Węgiel kamienny

127.90 USD (-1.24%)

Energetyka: nowoczesna i bezpieczna może stać się naszą chlubą

fot: Jarosław Galusek/ARC

- Najważniejszym tematem dzisiejszego posiedzenia było przyjęcie założeń budżetowych i tych wszystkich wskaźników, które będą w przyszłorocznym budżecie decydowały o tym, jaka będzie waloryzacja rent i emerytur, jakie będzie najniższe wynagrodzenie, jakie będą wskaźniki budżetowe - mówiła premier Beata Szydło podczas konferencji prasowej po posiedzeniu RM

fot: Jarosław Galusek/ARC

Jeśli przez kolejne lata podążać będziemy konsekwentnie w kierunku wyznaczonym przez Plan Odpowiedzialnego Rozwoju, nowoczesna, bezpieczna energetyka może stać się naszą chlubą - powiedziała w czwartek (2 lutego) w Gorzowie premier Beata Szydło. Podczas spotkania z pracownikami Elektrociepłowni Gorzów z okazji otwarcia nowego bloku gazowo-parowego elektrociepłowni szefowa polskiego rządu mówiła, że nowy blok gorzowskiej elektrowni stwarza nowe szanse nie tylko dla Gorzowa, ale "przede wszystkim dla polskiej energetyki".

- Jesteśmy zdeterminowani do tego, ażeby polska energetyka była niezależna, aby dawała bezpieczeństwo Polsce, żeby była też tym kołem zamachowym polskiej gospodarki - podkreśliła Szydło.

Dodała, że rząd pracuje w związku z tym m.in. nad rozwojem nowoczesnych technologii węglowych.

- To są wielkie projekty, które w rządzie są realizowane, które toczą się z dużym sukcesem - zapewniła premier.

Zaznaczyła, że już dziś można "pokazać na mapie Polski wiele miejsc, gdzie takie nowoczesne technologie powstały lub powstają".

- Myślę, że ten kierunek, wyznaczony w Planie Odpowiedzialnego Rozwoju, przyjętym przez rząd PiS, do wyznaczania tych kolejnych kroków rozwoju energetyki, jest tym kierunkiem, który, jeżeli będziemy konsekwentnie (nim) podążać przez następne lata, doprowadzi do tego, że (...) naszą chlubą będzie nowoczesna bezpieczna energetyka.

W swoim przemówieniu skierowanym m.in. do przedstawicieli zarządu elektrociepłowni, jej pracowników, a także lokalnych samorządowców, Szydło podkreślała wagę tradycji jako paliwa rozwojowego.

- Przyszłość zawsze rodzi się z przeszłości, z tradycji, z wartości, które przyświecają do budowania czegoś nowego. Przeszłość jest inspiracją, nasza tradycja jest inspiracją i ma rzutować na to, co w przyszłości będzie stawało się jeszcze coraz lepsze, nowocześniejsze, co będzie (...) prowadziło do tego, że Polska będzie rozwijała się jeszcze szybciej, i odbudujemy polską gospodarkę w takim stopniu, by mogła być rzeczywiście jedną z najlepiej rozwijających się, najszybciej rozwijających się gospodarek nie tylko europejskich, ale światowych.

Można powiedzieć, że są to do pewnego stopnia jeszcze marzenia, ale jeżeli nie mamy marzeń, jeżeli nie mamy celu, do którego dążymy, to niewiele się zazwyczaj osiąga - dodała premier. - Tu, w Gorzowie też kiedyś były marzenia: że powstanie nowoczesny blok, że to będzie miejsce, które na mapie polskiej energetyki będzie wskazywane jako przykład nowoczesności i rozwoju - i te marzenia zostały zrealizowane, ziściły się. I tak będzie z polską gospodarką i z polskim przemysłem, i z polską energetyką.

Z kolei wiceminister energii Michał Kurtyka podkreślił, że otwierana inwestycja zapewni miastu czystą, nowoczesną energię oraz bezpieczeństwo energetyczne oparte na lokalnych złożach gazu.

- Kogeneracja to ogromny potencjał dla Polski. Oceniamy, że między 5 a 7 tys. megawatów mocy energetycznej mogłoby być w Polsce wyprodukowanych dzięki właśnie zamianie ciepłowni na elektrociepłownie (...). To jest ważny kierunek naszego myślenia o przyszłości polityki energetycznej, bezpieczeństwa energetycznego i naszego myślenia również w perspektywie regulacji europejskich - mówił Kurtyka.

Wtórował mu prezes PGE Henryk Baranowski, który zwrócił uwagę, że otwarcie nowego bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Gorzów "to pierwszy krok na drodze do modernizacji Polskiej Grupy Energetycznej i modernizacji polskiej energetyki".

- Krok o tyle istotny, że wykonany tutaj w Gorzowie; o tyle istotny, że wykorzystujemy polskie surowce, z których produkujemy energię elektryczną i prąd i że jesteśmy społecznie odpowiedzialni, czyli zapewniamy bezpieczeństwo energetyczne i cieplne lokalnej społeczności.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

JSW obniżyła cel wydobycia węgla w 2026 r. z 13,5 mln ton do 13,3 mln ton

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej obniżył przewidywany roczny poziom wydobycia węgla ogółem w 2026 r. z ok. 13,5 mln ton do ok. 13,3 mln ton - wynika ze środowego raportu bieżącego spółki. Powód to skutki grudniowego wyrzutu metanu w kopalni Pniówek, w następstwie którego zginęło dwóch górników.

Witamy w rodzinie – już 2 500 CUdownych Rodziców KGHM!

Każdy CUdowny Rodzic to dla KGHM wielka radość i duma. Już 2500 naszych pracowników zostało uhonorowanych wyjątkowym pakietem gratulacyjnym z okazji narodzin dziecka. To wyraz uznania dla tych, którzy dzień po dniu łączą zawodowe wyzwania z najpiękniejszą rolą w życiu – rodzica. Naszym 2500 CUdownym Rodzicem, szczęśliwym tatą Huberta jest Daniel Wiśniewski, ratownik straży pożarnej JRGH.

Enea Operator zawiera pierwszą w Polsce umowę na usługę IRB

Enea Operator wykonała kolejny ważny krok w kierunku budowy nowoczesnej, odpornej i elastycznej sieci dystrybucyjnej. Spółka podpisała pierwszą w Polsce umowę na świadczenie usługi Interwencyjnej Regulacji Mocy Biernej (IRB) – to rozwiązanie umożliwiające aktywne zarządzanie poziomami napięć w sieci przy rosnącym udziale odnawialnych źródeł energii (OZE).

Wujek Koniec KZM 31

Ta kopalnia budowała dobrobyt kraju, była świadkiem historii. Teraz kończy żywot

Były łzy wzruszenia, uściski dłoni, wspomnienia razem przepracowanych szycht. Czas mija nieubłaganie. W środę, 1 kwietnia, dokończyła swych dni kopalnia Wujek – miejsce szczególne w historii Śląska i Polski. Symbol ciężkiej, górniczej pracy, a zarazem walki z ustrojem totalitarnym.