Energetyka: Nasz bieg w kierunku bezemisyjności będzie dluższy

fot: Wikipedia

Adam Guibourgé-Czetwertyński-Czetwertyński zastrzegł, że odejście od węgla nie jest celem samym w sobie

fot: Wikipedia

Kierunek reform energetyki został nadany w Polityce Energetycznej Polski 2040. Tam są określone kierunki transformacji gospodarki oraz kluczowe obszary inwestycji. Te reformy muszą być powiązane – podkreślał Adam Guibourgé-Czetwertyński, wiceminister klimatu i środowiska, podczas konferencji pt. Energia, klimat, budżet. Forum dla nowej perspektywy finansowej UE. Jej organizator to Forum Energii.

- Neutralność klimatyczna jest naszym celem w drugiej połowie wieku. To jest cel długoterminowy, dążymy w tym kierunku. Startujemy jednak z określonego punktu. Węgiel w energetyce nadal dominuje, co zaś oznacza, że dojście do celu zajmie nam więcej czasu niż innym. Meta jest w tym samym miejscu, tylko bieg dłuższy. Rada Europy uznała tę specyfikę Polski – podkreślił wiceminister.

Podkreślił wagę konsultacji przy opracowywaniu Krajowego Programu Odbudowy. Rozmawiano z NFOŚiGW, ale też z organizacjami zrzeszającymi przedsiębiorców i pozarządowymi.

- Mimo ogromnych środków w KPO to w obliczu wyzwań i tak są one ograniczone. Poprawa jakości powietrza to priorytet dla Polski – mówił Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Zdradził, że przygotowywana jest ustawa, która pozwoli na przekazanie 40 proc. przychodu z akcji EU ETS Funduszowi Transformacji Energetyki. To zaś będzie miało wpływ na konkurencyjność całej gospodarki.

- Polityka klimatyczna ma ogromny wymiar gospodarczy. To nie tylko poprawa powietrza, redukcja emisji, ale też budowa potencjału gospodarczego, innowacje, nowe obszary działania dla polskich firm. Firmy mają unikalną szansę zagospodarowania nowych nisz. Są już takie firmy. Przykład to okna, których jesteśmy wiodącymi producentami w Europie. To szanse, które należy wykorzystać. Jako państwo wspieramy innowacje. To szansa dla regionów węglowych, firm tam funkcjonujących na transformację oferty produktowej w kierunku pomp ciepła, fotowoltaiki. To jest kluczowe. To szansa dla rozwoju kraju – podsumował wiceminister.

 

 

 

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Dzisiaj zawyją syreny. To nie alarm, a test systemu

W sobotę, 1 sierpnia 2026 r. o godz. 17.00, na terenie województwa śląskiego zostanie przeprowadzony wojewódzki trening systemów wykrywania i alarmowania. Test będzie jednocześnie formą upamiętnienia 82. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Inflacja do końca roku pozostanie w przedziale 3,0-3,5 proc.

Wskaźniki inflacji CPI i bazowej do końca 2026 r. powinny utrzymywać się w przedziale 3,0-3,5 proc. rdr, a RPP prawdopodobnie odłoży decyzje o zmianach stóp procentowych do czasu większej klarowności perspektyw inflacji - ocenili ekonomiści Pekao po piątkowej publikacji danych GUS.

Polscy przewoźnicy zdominowali drogowy transport towarów w UE

Przewoźnicy z Polski odpowiadają za ponad 20 proc. drogowego transportu towarów w krajach Unii Europejskiej – wynika z danych Eurostatu opublikowanych w piątek, 31 lipca 2026 r. Przewożą najwięcej w całej UE.

Zabrze z dofinansowaniem 7,2 mln zł. Przebudowa ważnego skrzyżowania coraz bliżej

Miasto Zabrze otrzymało 7,2 mln zł z rezerwy subwencji Ministerstwa Infrastruktury na 2026 rok na rozbudowę układu drogowego w rejonie skrzyżowania ul. Tarnopolskiej i Składowej. To kluczowy krok w kierunku rozpoczęcia jednej z najbardziej oczekiwanych inwestycji w północnej części miasta, która ma znacząco poprawić bezpieczeństwo i płynność ruchu.