Energetyka: Gazprom będzie sprzedawał gaz z izraelskich złóż

Rosyjski koncern Gazprom będzie miał wyłączność na sprzedaż gazu LNG pochodzącego z izraelskich złóż Tamar i Dalit. Wydobyty surowiec ma być skraplany w pływającym terminalu, który ma zacząć działać w 2017 r. - podał Gazprom.

Spółka zależna Gazpromu - Gazprom Marketing & Trading Switzerland - podpisała w tej sprawie w Seulu porozumienie z Levant LNG Marketing Corporation. Rosyjski koncern otrzyma wyłączność na sprzedaż LNG na okres 20 lat.

Terminal, który powstanie u wybrzeży Izraela, ma zacząć produkować skroplony gaz w 2017 r. Budowany jest przez Tamar Partners, DSME, NextDecade i D&H Solutions. Będzie mógł produkować 3 mln ton surowca rocznie.

"To niezwykle istotny krok w procesie wzmacniania pozycji Gazpromu na światowym rynku LNG. Cieszymy się, że wspólnie z naszymi partnerami będziemy mogli przyczynić się do sukcesu tego projektu. Jesteśmy przekonani, że ta umowa nie tylko wzmocni konkurencyjność i poszerzy ofertę firmy w zakresie gazu LNG ale również pomoże budować sukces Gazprom Marketing & Trading w regionie Azji i Pacyfiku, gdzie w ostatnim czasie zawarliśmy kilka średnio- i długoterminowych umów z partnerami z Indii i Azji Północno-Wschodniej" - poinformował cytowany w komunikacie prezes Gazprom Marketing & Trading Witalij Wasiliew.

Złoża Tamar i Dalit będą eksploatowane przez konsorcjum Tamar, w skład którego wchodzą: Noble Energy Mediterranean Ltd. (36 proc.), Isramco Negev-2 Limited Partnership (28,75 proc.), Avner Oil Exploration - Limited Partnership (15,625 proc.), Delek Drilling - Limited Partnership (15,625 proc.) oraz Dor Gas Exploration - Limited Partnership (4 proc.). W listopadzie 2011 r. konsorcjum podpisało umowę z DSME, NextDecade i D&H Solutions na budowę pływającego terminala. Krótko po tym została powołana spółka Levant LNG Marketing Coorporation, aby prowadzić rozmowy z potencjalnymi odbiorcami gazu.

Podmorskie zasoby gazu znajdujące się na wodach terytorialnych krajów Lewantu - Izraela, Syrii i Libanu - a także Cypru są szacowane na setki miliardów metrów sześc. W ostatnich latach odkryć dokonały Izrael i Cypr.

Autorzy jednego z ostatnich raportów Oxford Institute for Energy Studies wskazują, że Izrael chciał być niezależnym energetycznie państwem od 1948 r., jednak wyniki poszukiwań przez lata były skromne. Przełomem był 1999 rok, kiedy w strefie wód terytorialnych kraju odnaleziono 32 mld metrów sześciennych gazu - na polach Noa i Mari-B. Odkrycia dokonało izraelsko-amerykańskie konsorcjum Yam Tethys, a wydobycie z pola Mari-B ruszyło w 2004 roku.

Perspektywy energetyczne kraju zmieniły się radykalnie w styczniu 2009 r., gdy Izrael odkrył złoże Tamar, oszacowane na 274 mld metrów sześciennych. W czerwcu 2010 r. odkryto jeszcze większe pole - Leviathan - oceniane na 460 - 570 mld metrów sześc. gazu, zlokalizowane 135 km od Haify. Jego eksploatacja ma rozpocząć się w 2016 r. Złoże Dalit zlokalizowane jest w pobliżu złoża Tamar. Jego zasoby są mniejsze - szacowane na ok. 10-14 mld metrów sześciennych surowca. Firma Noble Energy, która jest zaangażowana w poszukiwania gazu w regionie podaje, że pod powierzchnią wód Izraela może kryć się nawet 2,5 bln metrów sześciennych surowca.

Śladem Izraela poszedł Cypr. W grudniu 2011 r. 180 km na południe od wyspy, na głębokości 1 tys. 700 metrów odkryto złoże szacowane na 84 - 254 mld metrów sześciennych surowca. Eksploatacja pola Aphrodite ma rozpocząć się 2017 r. Cypryjczycy liczą na kolejne odkrycia i w drugiej połowie 2012 r. przyznali nowe licencje na poszukiwania.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Teren pokopalnianego szybu Ryszard II zyskał drugie życie. Teraz to chętnie odwiedzane miejsce

W miejscu nieczynnego, pokopalnianego szybu Ryszard II w Pszowie powstał atrakcyjny teren do aktywnego spędzania czasu. Ostatnio świetnie upiększyli go uczniowie miejscowych szkół.

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego gazowego terminala pływającego

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej - poinformował we wtorek premier Donald Tusk. W wyniku badania zapotrzebowania rynku spółka zdecydowała o zwiększeniu przepustowości planowanego terminala z 4,5 mld m sześc. do 6,1 mld m sześc. gazu rocznie.