Energetyka: Europa posiada ważne zasoby surowców niezbędnych do produkcji baterii - blisko 260 złóż

1635255770 1460x616

fot: gov.pl

- Obserwatorzy ze Stanów czy Wielkiej Brytanii ten nurt, w jaki wpadli liderzy Unii, nazywają śmiertelną pułapką. Przemysł w UE stanie się niekonkurencyjny. Liczę, że nastąpi opamiętanie - stwierdził Piotr Nowak

fot: gov.pl

- Polska będzie dążyła do uproszczenia procedur administracyjnych związanych z udzielaniem koncesji m.in. na wydobywanie kopalin, które znajdują się w wykazie surowców krytycznych - zadeklarował w Brukseli minister rozwoju i technologii Piotr Nowak.

Szef resortu rozwoju i technologii brał w środę udział w brukselskim spotkaniu Europejskiego Sojuszu na rzecz Baterii (EBA). Uczestnicy tego spotkania dyskutowali na temat budowy silnego europejskiego przemysłu produkcji ogniw i baterii oraz wzmocnienia jego odporności poprzez zabezpieczenie dostaw surowców. W debacie brali udział m.in. wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Maroš Šefčovič, komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton, komisarz ds. miejsc pracy i praw socjalnych Nicolas Schmit i ministrowie gospodarek państw UE, zaangażowanych w sojusz na rzecz baterii.

- Baterie są dobrym przykładem dziedziny, w której zapotrzebowanie na aluminium, kobalt, żelazo, ołów, lit, magnez i nikiel wzrośnie do 2050 r. o ponad tysiąc procent. To wyzwanie dla całej wspólnoty europejskiej, jak poradzić sobie z problemem wzrostu zapotrzebowania na surowce w trakcie transformacji energetycznej - mówił w trakcie obrad EBA minister rozwoju i technologii Piotr Nowak.

Zwrócił uwagę, że kluczowe jest wzmocnienie poszukiwania i eksploatacji złóż europejskich. Podkreślił, że Europa posiada ważne zasoby surowców niezbędnych do produkcji baterii - blisko 260 złóż, z czego około 20 jest obecnie w fazie zagospodarowania.

- Niezwykle ważne jest stworzenie odpowiednich ram współpracy i partnerstwa surowcowego, przede wszystkim z krajami, które posiadają złoża. Współpraca międzynarodowa jest w tym przypadku kluczowa dla osiągnięcia efektu skali wykraczającego poza zdolności jednego państwa - zaznaczył Nowak.

Podczas obrad szef MRiT zadeklarował, że Polska będzie dążyła do uproszczenia procedur administracyjnych związanych z udzielaniem koncesji na działalność związaną z poszukiwaniem, rozpoznawaniem i wydobywaniem kopalin, które znajdują się w wykazie surowców krytycznych.

W 2020 r. Komisja Europejska przedstawiła zaktualizowaną listę surowców uznanych za krytyczne oraz prognozy dotyczące surowców na rok 2030 i 2050. Według Komisji wyznaczanie surowców krytycznych (CRM - critical raw materials) ma pomóc m.in. we wzmocnieniu konkurencyjności europejskiej gospodarki, w szczególności dla Zielonego Ładu. Lista zawiera takie krytyczne surowce jak np.: beryl, bizmut, kobalt, węgiel koksujący, gal, magnez, fosforyty, tantal, fosfor, boksyty, lit, czy tytan.

Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy informował w 2020 r., że Polsce występują złoża barytu i barytu z fluorytem, ale ich eksploatacja została zaniechana. W kraju eksploatowane są z kolei złoża węgla koksującego. Odnośnie złóż fosforytów to przekazano, że zostały one skreślone z ewidencji zasobów, ale wymagają ponownej weryfikacji. W niewielkich ilościach, jako substancje towarzyszące polimetalicznym rudom miedzi oraz cynku i ołowiu występują gal, german, wanad, wolfram, kobalt. Złoża tytanu znajdują się z kolei w masywie suwalskim.

Europejski Sojusz na rzecz Baterii (EBA - European Battery Alliance) został zainicjowany przez Komisję Europejską wraz z państwami członkowskimi i przedstawicielami przemysłu w 2017 r. Celem porozumienia jest budowa silnego przemysłu produkcji ogniw i baterii przy współpracy państw Unii poprzez wsparcie oraz rozwój innowacyjnych i zrównoważonych technologii budowy akumulatorów litowo-jonowych. Baterie tego typu są trwalsze od dostępnych obecnie na rynku, mają krótszy czas ładowania, są bardziej bezpieczne i przyjazne dla środowiska.

Ministerstwo przekazało, że podczas spotkania oficjalnie uruchomiona została European Battery Academy, kórej celem ma być podnoszenie kompetencji pracowników zatrudnionych w przemyśle produkcji baterii. Akademia ma zapewnić ogólnoeuropejski system edukacyjny, który zmniejszy koszty podnoszenia i zmiany kwalifikacji pracowników. Dodano, że Polska zamierza przyłączyć się do tej inicjatywy.

- To szansa na zintensyfikowanie dostosowania umiejętności kadr do przyszłych potrzeb nowoczesnej gospodarki europejskiej - ocenił minister Nowak.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.