Energetyka: Energę interesuje elektromobilność i oświetlenie uliczne

1516784855 ladowanie samochodow elektromobilnosc energa

fot: Energa

Energa ma już ok. 10, a do 2020 r. planuje mieć na Wybrzeżu ok. 50 punktów ładowania samochodów elektrycznych

fot: Energa

Infrastruktura ładowania aut elektrycznych oraz oświetlenie uliczne to sektory, w które będzie się angażować Grupa Energa. Prezes Energi Daniel Obajtek uważa, że obszary te, zwłaszcza we współpracy z samorządami, mogą się być dobrym biznesem.

Jak powiedział PAP Obajtek, Energa ma już ok. 10, a do 2020 r. planuje mieć na Wybrzeżu ok. 50 punktów ładowania samochodów elektrycznych. Mają m.in. stanąć wzdłuż - wiodącej równolegle do wybrzeża Bałtyku - trasy Trójmiasto-Słupsk.

Dodatkowo w planach spółki jest montowanie ładowarek w miastach, które zamierzają rozwijać elektryczny transport publiczny.

- Podpisaliśmy już pierwsze umowy z takimi miastami. Będziemy tam montować ładowarki dla komunikacji zbiorowej, ale będą mogli z nich korzystać także indywidualni użytkownicy - powiedział Obajtek.

Jak dodał, Energę szczególnie interesują miasta, w których ma już jakieś aktywa, np. w ciepłownictwie.

- Generalnie taka współpraca z miastami może być dziś dobrym biznesem - ocenił.

Obajtek przypomniał, że Energa jest jednym z udziałowców spółki ElectroMobility Poland (EMP), która ma wspierać procesy tworzenia i produkcji polskiego samochodu o napędzie elektrycznym.

- W umowie z EMP zarezerwowaliśmy sobie dużą liczbę tych samochodów do użytku Grupy - podkreślił.

Jak dodał prezes, Energa zamierza przeznaczać ok. 40 mln zł rocznie na prace badawczo rozwojowe, ale - jak zastrzegł - tylko w tych dziedzinach, które mogą wzmocnić Grupę. Wśród nich wymienił badania nad bateriami-magazynami energii.

Innym interesującym spółkę segmentem jest oświetlenie uliczne. Spółka Energa Oświetlenie jest już właścicielem ok. 330 tys. lamp oświetleniowych i w ok. 400 gminach na terenie sześciu województw świadczy kompleksowe usługi oświetleniowe i konserwacyjne.

- Większość samorządów uważa, że same nie powinny się zajmować bezpośrednio oświetleniem, bo to wymaga pewnej znajomości tematu. My te kompetencje mamy. Grupujemy oświetlenie wielu samorządów, oferujemy różne usługi i pakiety związane z oświetleniem, np. szkół - powiedział Obajtek, podkreślając, że Energa Oświetlenie na terenach swojego działania inwestuje bardzo dużo i bardzo szybko modernizuje infrastrukturę. Zauważył też, że inne firmy energetyczne zbytnio się tym sektorem nie interesują.

W Gdańsku Energa Oświetlenie wymieniła ponad 4 tys. starych lamp sodowych na nowoczesne LED-owe. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 spółka zmodernizuje ok. 18 tys. punktów ulicznego oświetlenia. W Pelplinie Energa Oświetlenie uruchomiła inteligentny system parkowania. Za pomocą specjalnej aplikacji na smartfonie kierowca otrzyma informację o wolnych miejscach i ich lokalizacjach. System ma monitorować bezpieczeństwo na parkingach i zawiadomić służby oraz właściciela auta w przypadku próby kradzieży.

- Generalnie współpraca z samorządami może być dobrym biznesem, bo my prowadzimy swoje interesy, samorządy mają niższe koszty, a wszyscy w ten sposób mają korzyści - ocenił prezes Energi.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Uczcili rocznicę strajku w Fazosie i opiekuna Solidarności

Z okazji 36. rocznicy strajku w Fabryce Zmechanizowanych Obudów Ścianowych Fazos w Tarnowskich Górach  w kościele pw. Piotra i Pawła odbyła się uroczysta msza święta. Pod tablicami poświęconymi strajkującym i Solidarności złożono kwiaty. W zbiegu ulic Opolskiej, Cebuli i Królika odsłonięto tablicę z nazwą skweru. Od teraz nosi on oficjalnie imię ks. Zygmunta Trochy, proboszcza parafii Piotra i Pawła w latach 1976-2006, który duszpasterską opieką objął „Solidarność”.

Kopalnia ziemowit

Kopalnia Ziemowit zmodernizowała pompownię. Będą duże oszczędności

Stabilne ciśnienie w sieci, ponad 75% mniej zużywanej energii i zwrot z inwestycji w zaledwie 15 miesięcy – takie efekty przyniesie kompleksowa modernizacja pompowni hydroforowej wraz z instalacją paneli fotowoltaicznych w Oddziale KWK Piast-Ziemowit Ruch Ziemowit – informują w Polskiej Grupy Górniczej. Inwestycja – jak dodają w PGG - nie tylko radykalnie obniży koszty eksploatacji, ale także ograniczy awaryjność i wyeliminuje ryzyko przerw w dostawach wody pitnej do sieci kopalnianej i podmiotów zewnętrznych.

Będzie wsparcie dla branż energochłonnych

Polski przemysł ma mocne fundamenty, ale świat się zmienia, dlatego uruchamiamy wsparcie dla branż energochłonnych: dopłaty do cen energii i inwestycje w transformację energetyczną - poinformował w piątek minister finansów i gospodarki Andrzej Domański.

Future Mining Forum & Expo 2026. Trzy dni o przyszłości górnictwa, surowców i przemysłu

9-11 września w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbędzie się Future Mining Forum & Expo 2026, nowe wydarzenie Grupy PTWP, które powstało na bazie ponad 40-letniej tradycji targów górniczych. To trzy dni debat, spotkań biznesowych i prezentacji technologii, podczas których górnictwo zostanie pokazane w znacznie szerszym kontekście, jako jeden z fundamentów bezpieczeństwa surowcowego, energetycznego i przemysłowego.