Energetyka: Energa zmodernizowała zabytkową elektrownię

1509021787 pierzchaly energia wytwarzanie pl

fot: Grupa Energa

Modernizacja zabytkowej siłowni wodnej na Pasłęce w rezerwacie przyrody trwała etapami od 2014 r.

fot: Grupa Energa

Należąca do Grupa Energa spółka Energa Wytwarzanie zakończyła kompleksową modernizację ponad 100-letniej Elektrowni Wodnej w Pierzchałach na Warmii. Inwestycję przeprowadzono z zachowaniem cennych walorów architektonicznych budynku i unikalnej hali maszyn.

Elektrownia Pierzchały w województwie warmińsko-mazurskim, usytuowana jest na rzece Pasłęka, niedaleko Braniewa, w rezerwacie objętym programem Natura 2000. Obiekt wybudowano na lewym zboczu doliny rzeki w latach 1913–1916. Jako jeden z nielicznych nie uległ zniszczeniu w czasie wojny i już na jesieni 1945 r. zaczął ponownie zasilać w energię Elbląg i tamtejszą elektrownię.

Prace w zabytkowym zakładzie rozpoczęły się w 2014 r. Z uwagi na bardzo duży zakres robót podzielono je na etapy. Najpierw przeniesiono nastawnię i pomieszczenia dyżurne do nowego pomieszczenia, zainstalowano nowoczesne regulatory obrotów oraz napięcia, wraz z układami automatycznej synchronizacji. Rok później przystąpiono do przebudowy układów pierwotnych wyprowadzenia mocy. Zakres prac obejmował m.in. wymianę wysłużonego transformatora.

W miejsce starej rozdzielni 10,5 kV zamontowano nowoczesną 7-polową rozdzielnię 15 kV typu D-24 z wyłącznikami próżniowymi. Wymienione wszystkie kable w obwodzie pierwotnym i wtórnym, zainstalowano nowe cyfrowe zabezpieczenia podstawowej i rezerwowej linii wyprowadzenia mocy. W ramach modernizacji wykonano też nowy układ pomiarowy z transmisją danych i uruchomiono nowy system telemechaniki, podłączając elektrownię do systemu sterowania Regionalnej Dyspozycji Mocy (RDM) Elbląg. W końcowej fazie prac zmodernizowano część hydrotechniczną - kanały wylotowe i przyczółki po stronie dolnej wody elektrowni, a także oczyszczono płytę wypadową elektrowni.

- Dbamy o nasze aktywa wytwórcze. Inwestujemy w nowe bloki energetyczne, lecz stare elektrownie wodne, które eksploatujemy na Pomorzu i Warmii są dla nas również bardzo ważne – mówi Daniel Obajtek, prezes Energa S.A.
- To obiekty unikatowe pod względem architektonicznym, stanowiące istotne odnawialne źródło wytwarzania energii, będącej darem natury - dodaje.

Po całościowej modernizacji elektrowni wodnej w Pierzchałach, wcześniejszej modernizacji elektrowni w Niedalinie, remoncie głównych urządzeń w Brąswałdzie i Gałąźni Małej oraz finalizowaniu prac w malowniczym obiekcie zbiornikowym w Krzyni (województwo pomorskie) Energa Wytwarzanie rozpocznie modernizację kolejnej elektrowni - w Borowie na terenie Gminy Kalisz Pomorski. Jej głównym celem jest zwiększenie rocznej produkcji o 760 MWh.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.