Energetyka: Energa Wytwarzanie będzie korzystać z usług serwisowych Famuru

1662967514 umowa famur energa famur

fot: Famur

Umowa pomiędzy Famurem i Energą Wytwarzanie została podpisana w czasie Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego EXPO Katowice

fot: Famur

Grupa Famur i Energa Wytwarzanie podpisały umowę o współpracy w zakresie remontów i konserwacji urządzeń niezbędnych do ciągłej i wydajnej pracy źródeł odnawialnych - poinformowały służby prasowe Famuru. Dokument został podpisany w trakcie Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego EXPO Katowice, które trwały od 6 do 9 września.

Jak podano, Grupa Famur ma za sobą pierwsze działania realizowane z podmiotami z Grupy Energa. Dotyczyły one remontów przekładni turbin farmy wiatrowej Karścino, należącej do Energa Wytwarzanie.

– Umowa z Energą Wytwarzanie, jednym z najbardziej doświadczonych w naszym kraju podmiotów działających w segmencie energetyki wiatrowej, to kolejny krok w realizacji naszych planów związanych z rozszerzeniem oferty Famuru dla rynku OZE. Umowa to pokłosie niedawno nawiązanej współpracy, która dotyczyła remontów przekładni turbin farmy wiatrowej Karścino. Cieszy nas fakt, że kolejny uznany gracz docenia nasze kompetencje w obszarze rozwiązań i usług dla sektora wiatrowego – skomentował prezes Famuru Mirosław Bendzera.

Podpisanie obecnej umowy jest kontynuacją współpracy ogłoszonej w lipcu br. Zapewni ona Enerdze Wytwarzanie dostęp zarówno do potencjału technicznego Famuru, jak również stabilnych dostawy alternatywnych urządzeń i części zastępczych tam, gdzie niemożliwe będzie odtworzenie używanych elementów. Famur produkuje na rzecz Energi Wytwarzanie m.in. części zastępcze pozwalające zapewnić utrzymanie ciągłości pracy turbin wiatrowych farmy Karścino.

– Z roku na rok źródła zeroemisyjne, którymi zarządza Energa Wytwarzanie, produkują coraz więcej energii elektrycznej. Koszty dotyczące infrastruktury to nie tylko budowa odnawialnych źródeł, ale również koszty operacyjne pozwalające utrzymać urządzenia wytwórcze w optymalnym stanie technicznym i dostępności. Ma to szczególne znaczenie w sytuacji rosnącego zapotrzebowania na zieloną energię i realizację strategii Orlen2030, w którą wpisany jest główny obszar rozwoju, czyli energetyka i dążenie do zeroemisyjności netto – powiedział prezes Energa Wytwarzanie Piotr Meler.

– Jako spółka posiadająca znaczące zasoby źródeł OZE, jesteśmy zainteresowani współpracą z profesjonalnymi partnerami, którzy zapewnią nam dostawy niezbędnych komponentów i będą wsparciem przy wszelakich pracach serwisowych - dodał.

Ogłoszona w maju 2021 roku strategia Zielonej Transformacji Grupy Famur zakłada, że spółka będzie dążyć do osiągnięcia, do końca 2024 r., ok. 70 proc. przychodów ze źródeł niezwiązanych z węglem energetycznym. Spółka chce wykorzystać ponad stuletnie doświadczenie, know-how i potencjał, aby stać się ważnym uczestnikiem rynku OZE. W opublikowanych niedawno wynikach za pierwsze półrocze 2022, raportowane przychody Famuru z obszaru zielonej energii kształtowały się na poziomie 26 mln zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.