Energetyka: Energa podsumowała ubiegły rok

1422884137 elektrownia ostroleka energa pl

fot: energa.pl

Dzieki inwestycji bloki w Ostrołęce będą w stanie wytwarzać energię jeszcze przez ponad 15 lat

fot: energa.pl

Dobre wyniki finansowe za 2015 rok we wszystkich obszarach działalności Grupy Energa i kolejna poprawa rezultatów w kluczowym dla osiąganych zysków Segmencie Dystrybucji. Zarząd Energi przedstawił we wtorek (15 marca) sprawozdanie finansowe za ubiegły rok - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe spółki. W ocenie zarządu Grupa Energa - pomimo niesprzyjających warunków rynkowych - ma przed sobą stabilne perspektywy rozwoju.

Skonsolidowane wyniki są nieco niższe niż w 2014 roku, w którym wyjątkowo sprzyjała sytuacja rynkowa. Porównując rezultaty na przestrzeni ostatnich lat widać wyraźny, stabilny wzrost zarówno na poziomie EBITDA, jak i zysku netto. W latach 2012-2015 EBITDA rosła średnio o 10 proc., a zysk netto - o 23 proc.

- Miniony rok to dla Energi okres wyzwań związanych m.in. ze zmianami w otoczeniu rynkowym oraz regulacyjnym. Mając na uwadze warunki z jakimi Grupa miała do czynienia w poszczególnych obszarach, każdy z segmentów osiągnął co najmniej dobre wyniki. W perspektywie kilkuletniej Energa notowała bardzo stabilny wzrost. Sytuacja finansowa Grupy jest bardzo dobra i pozwoli na realizację celów strategicznych, które wyznaczymy w połowie tego roku - mówi Dariusz Kaśków, prezes Energa SA.

Przychody Grupy Energa w minionym roku wyniosły 10,8 mld zł i były o 2 proc. wyższe w porównaniu do 2014 r. Trudniejsze warunki rynkowe zadecydowały o spadku wyniku EBITDA o 5 proc. do poziomu 2,2 mld zł, a zysk netto wyniósł 840 mln zł wobec 1 mld zł w wyjątkowym pod względem zysków 2014 roku.

Na wyniki 2015 r. wpływ miały: poprawa w Segmencie Dystrybucji - osiągnięta dzięki wyższej średniej stawce dystrybucyjnej, wyższym przychodom z tytułu opłat przyłączeniowych oraz większemu zapotrzebowaniu na energię;
wzrost w Segmencie Sprzedaży - wypracowany dzięki realizacji wyższej marży na sprzedaży energii elektrycznej, przede wszystkim dzięki rozbudowie oferty produktowej dla klientów i niższym kosztom praw majątkowych;
niższe wyniki w Segmencie Wytwarzania - spowodowane warunkami rynkowymi, skrajnie trudnymi warunkami hydrologicznymi oraz remontem kapitalnym jednego z bloków w elektrowni w Ostrołęce, przy jednoczesnym mniejszym zapotrzebowaniu na pracę w wymuszeniu na rzecz PSE.

Całkowita moc wytwórcza zainstalowana w Grupie Energa na koniec 2015 r. wyniosła 1,4 GWe, z czego 41 proc. to źródła odnawialne.

Grupa wytworzyła 4,1 TWh energii elektrycznej brutto, wobec 5,1 TWh energii wygenerowanej w poprzednim roku. Spadek wynika głównie trudnych warunków hydrologicznych, a także z mniejszej produkcji w Elektrowni w Ostrołęce. Ta ostatnia związana była z planowym remontem kapitalnym jednego z bloków oraz niższym zapotrzebowaniem na pracę tej elektrowni na rzecz Operatora Sieci Przesyłowej.

Produkcja z OZE w 2015 roku wyniosła 1,7 TWh i była o 4 proc. niższa. To głównie wynik skrajnie trudnych warunków hydrologicznych w miesiącach letnich. Dzięki większej wietrzności oraz dodatkowej produkcji z nowej farmy wiatrowej Myślino o 36 proc. wzrosła produkcja energii w elektrowniach wiatrowych.



MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.