Energetyka: Dzięki nowoczesnym systemom zarządzania ruchem sieci, wiedzą, które obszary pozbawione są zasilana

1613989227 enea

fot: Enea

Projekt ma na celu opracowanie kompletnego systemu do prowadzenia czynności eksploatacyjnych i inwestycyjnych linii kablowych niskiego napięcia

fot: Enea

Najczęstszą przyczyną awarii energetycznych są skrajnie niekorzystne warunki atmosferyczne. Silny wiatr, szadź lub obfite opady tzw. mokrego, ciężkiego śniegu to najbardziej niebezpieczne dla sieci elektroenergetycznej zjawiska. Powodują one fizyczne uszkodzenia elementów sieci - informuje Enea Operator.

- Najczęstsze i powodujące najbardziej rozległe awarie są fronty atmosferyczne, którym towarzyszy bardzo silny wiatr, niejednokrotnie przekraczający 120 km/h. Na tak potężną siłę wiatru nie ma dobrego rozwiązania. Enea Operator budując i modernizując swoją infrastrukturę korzysta z najlepszych technologii, które są obecnie dostępne na rynku, ale nawet nowe słupy czy przewody nie są w stanie oprzeć się siłom natury. Przy masowych awariach, wyłączenia następują często nie ze względu na bezpośrednie uszkodzenia infrastruktury, tylko ze względu na łamiące się drzewa, które zrywają bądź trwale uszkadzają przewody, a nawet słupy. Szerokość ścieżek w lasach, na których znajduje się infrastruktura elektroenergetyczna, czy odległość słupów od ściany lasu jest ściśle określana przez prawo. Enea Operator spełnia wszystkie normy i stosuje się do zaleceń, niestety przy takiej sile żywiołu to nie wystarcza by ustrzec się awarii - czytamy w komunikacie.

Enea Operator prosi swoich Klientów, aby w przypadku wystąpienia awarii masowych, podczas których tysiące odbiorców pozbawionych jest dostaw energii elektrycznej, nie nadużywać numeru 991. Spółka, dzięki nowoczesnym systemom zarządzania ruchem sieci, wie, które obszary pozbawione są zasilana i natychmiast kieruje tam swoje służby techniczne do sukcesywnego usuwania awarii.

- W przypadku wystąpienia dużej liczby awarii, służby Enei Operator w pierwszej kolejności usuwają awarie na wysokim i średnim napięciu, aby móc przywrócić zasilanie jak największej liczbie klientów i zidentyfikować uszkodzenia sieci niskiego napięcia. Następnie usuwane są awarie na niskim napięciu, czyli te, które występują w sieci doprowadzającej energię do poszczególnych budynków - czytamy.

Może to trwać kilka lub kilkanaście godzin, a w skrajnych przypadkach nawet kilka dni. W tak ekstremalnych przypadkach numer alarmowy 991 przeznaczony do informowania o obszarach występowania awarii nie jest w stanie obsłużyć wszystkich dzwoniących Klientów. Enea Operator informuje o aktualnej sytuacji Wojewódzkie Centra Zarządzania Kryzysowego, umieszcza informacje na stronie internetowej, mobilnej witrynie przeznaczonej dla użytkowników smartfonów oraz na bieżąco informuje media.

Podczas awarii rozległych wielu klientów pozbawionych jest dostaw energii elektrycznej. Enea Operator prosi o rozsądne korzystanie z telefonu 991 oraz 112 i zgłaszanie w pierwszej kolejności przypadków zagrożenia zdrowia i życia.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.