Energetyka: atomowy sojusz brytyjsko-francuski

fot: ARC

Widzimy szerokie perspektywy dla współpracy, również dla polskich firm - deklaruje litewski rząd...

fot: ARC

Rządy Wielkiej Brytanii i Francji podpisały wspólną deklarację w sprawie współpracy w sektorze energetyki atomowej oraz przy realizacji ambitnych celów polityki klimatycznej - poinformował brytyjski rząd w komunikacie.

Oba kraje wydały oświadczenie, w którym podkreślają swoje przywiązanie do rozwoju bezpiecznych technologii atomowych w energetyce. Deklaracja ma stanowić wsparcie stanowiska obu krajów przed zbliżającymi się negocjacjami w sprawie ostatecznego kształtu polityki klimatycznej Unii Europejskiej do 2030 roku.

W komunikacje podkreśla się, że jest to kolejna wspólna inicjatywa obu rządów. Ich współpraca miała m.in. zaowocować przyjęciem popieranego przez oba kraje 40-proc. celu w zakresie redukcji emisji do 2030 roku, przy jednoczesnym pozostawieniu krajom członkowskim swobody wyboru drogi do osiągnięcia tego celu.

Przedmiotem współpracy Wielkiej Brytanii i Francji mają być działania w kierunku budowy nowych elektrowni atomowych, maksymalizacja korzyści dla małych i średnich przedsiębiorstw w łańcuchu wartości sektora energetyki atomowej oraz współfinansowanie projektów w zakresie szkoleń i edukacji w zakresie energetyki atomowej.

Deklaracja podpisana została przy okazji szczytu francusko-brytyjskiego w brytyjskiej miejscowości Brize Norton w hrabstwie Oxfordshire. Sekretarz ds. energii i zmian klimatu Edward Davey spotkał się tam z francuskim ministrem ds. energii Phillipem Martin.

- Nasze kraje mają wspólny interes w zwalczaniu zmian klimatu i rozwijaniu niskowęglowej, bezpiecznej energetyki. Podkreślamy dziś naszą wolę współpracy w kierunku osiągnięcia ambitnego i wiążącego porozumienia podczas globalnego szczuty klimatycznego w Paryżu w 2015 roku, a także wsparcie dla europejskiego celu w zakresie redukcji emisji do roku 2030 - powiedział Edward Davey.

Wśród ustaleń szczytu była m.in. wola kontynuacji prac w kierunku budowy kolejnych połączeń energetycznych pomiędzy Francją i Wielką Brytanią. Istniejący już interkonektor IFA ma przepustowość 2 GW. W 2013 roku oba kraje wsparły trzy kolejne projekty - ElecLink, Fablink oraz IFA2. Najbardziej zaawansowany z nich jest projekt ElecLink; w połowie bieżącego roku ma zapaść decyzja inwestycyjna, a uruchomienie przesyłu planowane jest na rok 2016.

Ministrowie przypomnieli także, że to francuski koncern EDF zbuduje pierwszą nową elektrownię atomową w Wielkiej Brytanii. W oświadczeniu znalazł się zapis o wspólnym zaangażowaniu w proces uzyskania zgody na przyznanie projektowi Hinkley Point C pomocy publicznej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W Tatrach wyraźne ożywienie ruchu turystycznego

Obłożenie obiektów noclegowych pod Tatrami na koniec lipca wynosiło średnio ok. 75 proc., a w części hoteli sięgało 100 proc. - powiedział PAP Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej (TIG). Jak ocenił, po spokojnym początku wakacji wyraźne ożywienie nastąpiło od połowy lipca.

Posłuchać muzyki 320 metrów pod ziemią? Będzie można już jesienią

Kolejna edycja koncertu „Muzyka na Poziomie” odbędzie się jesienią w kopalni Guido w Zabrzu.

Jacek Korski: Wysyłamy ludzi na odprawy i górnicze urlopy, a potem płaczemy, że pracowników brakuje

Raptem tydzień byłem na urlopie, a tu sezon ogórkowy niemal się zaczął. Nie w polityce, bo tam się trochę dzieje. Najbardziej bawi mnie zmiana poglądów i ocen na temat ludzi, którzy jeszcze wczoraj byli politycznymi sojusznikami. Nie emocjonuje mnie to, bo złudzenia na temat polityków w naszym kraju straciłem już dawno.

Największy przywóz gazu do Polski z Danii i USA

Import gazu ziemnego do Polski wzrósł o 23 proc. rdr w 2025 r. a najwięcej tego paliwa sprowadzono z Danii i Stanów Zjednoczonych - poinformowało Ministerstwo Energii. Dostawy LNG stanowiły ponad 40 proc. importu.