Energa: zysk netto w 2018 r. wyniósł 744 mln zł

1510147181 energa siedziba energa

fot: Energa

Po dziewięciu miesiącach zysk netto Grupy Energa sięgnął 559 mln zł , a wskaźnik EBITDA 1,6 mld zł

fot: Energa

Grupa Energa zamknęła 2018 r. zyskiem EBITDA sięgającym blisko 1,9 mld zł. Była też liderem OZE wśród krajowych spółek. "Sytuacja umożliwia realizację kolejnych inwestycji" - podało w komunikacie o wynikach rocznych biuro prasowe spółki w czwartek, 14 marca.

"Powodem do satysfakcji jest dla nas, że w minionym roku Grupa Energa planowo realizowała zadania zawarte w wieloletniej strategii rozwoju" - podkreśono w podsumowaniu 2018 r.

Zakończono optymalizację struktury Grupy Energa, co - zdaniem spółki - "w wymierny sposób przełożyło się na wzrost efektywności pracy oraz na racjonalizację sposobu, w jaki wykorzystywane są środki finansowe". O połowę zredukowano liczbę spółek w grupie (z 44 do 22), wprowadzono centralizację zakupów i obsługi informatycznej, zwiększono zakres zadań powierzanych pracownikom, rezygnując z usług zewnętrznych podwykonawców.

Flagowy projekt - farma wiatrowa Przykona
Aukcje rynku mocy w 2018 r. pozwoliły spółkom Grupy Energa na zawarcie umów mocowych dla istniejących i planowanych jednostek wytwórczych. "Zyskaliśmy dla nich ważne wsparcie finansowe, które będzie przekładać się na szybszy rozwój zarówno w obszarze wytwarzania konwencjonalnego, jak i w obszarze energii odnawialnej. Sztandarowym projektem OZE jest budowa farmy wiatrowej Przykona o mocy 30MWe" - informuje Energa.

Grupa Energa dąży do objęcia pozycji lidera wśród operatorów systemów dystrybucyjnych (OSD) przez zwiększenie efektywności i niezawodności sieci i najwyższą jakość obsługi klienta.

"Jesteśmy w trakcie realizacji kluczowych projektów budujących naszą wartość. Rozwijamy intensywnie (atrakcyjny z punktu widzenia przyszłych wyników) obszar magazynowania energii i segment elektromobilności, współpracując w tym zakresie z samorządami lokalnymi. Grupa zgodnie z planem rozpoczęła pod koniec 2018 r. realizację budowy nowoczesnego bloku energetycznego Ostrołęka C, który znacząco zwiększy krajowy potencjał wytwórczy i wzmocni bezpieczeństwo polskiego systemu elektroenergetycznego. Ponadto przyłączono blisko 56 tys. nowych klientów, wybudowano i zmodernizowano 5 322 km linii i przyłączono do sieci 59 MW nowych źródeł OZE.

Na wyniki Grupy Energa, identycznie jak całego sektora, wpłynęły warunki rynkowe, związane przede wszystkim z gwałtownym wzrostem rynkowych cen energii elektrycznej i uprawnień do emisji CO2. Swój wpływ wywarły także zdarzenia jednorazowe. EBITDA Grupy Energa za cały 2018 rok wyniosła 1,877 mld zł, a zysk netto zamknął się na poziomie 744 mln zł. Przychody wyniosły w ubiegłym roku 10,33 mld zł.

W dystrybucji prądu - historyczny rekord
Linia Biznesowa Dystrybucja, tradycyjny motor rozwoju Energi, osiągnęła wynik EBITDA 1,704 mld zł, a przychody 4,028 mld zł. Łączna dystrybucja energii elektrycznej w 2018 r. wyniosła 22 542 GWh, co jest najwyższym wynikiem w historii. Udział Linii Biznesowej Wytwarzanie w EBITDA Grupy Energa wyniósł w 2018 r. 18 proc. EBITDA Linii Biznesowej Wytwarzanie wyniosła 329 mln zł. W 2018 r. aktywa wytwórcze Grupy Energa wyprodukowały łącznie 3,9 TWh energii elektrycznej. Linia Biznesowa Sprzedaż osiągnęła w 2018 r. -85 mln zł EBITDA w wyniku bezprecedensowych zmian rynkowych. Z kolei łączny wolumen sprzedanej energii elektrycznej wyniósł 19 777 GWh.

Grupa Energa jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce, z wiodącą pozycją na polskim rynku pod względem udziału energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej. Podstawowa działalność Grupy obejmuje dystrybucję, wytwarzanie oraz obrót energią elektryczną. Dostarcza i sprzedaje prąd ponad 3 mln klientów, zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorcom.

Grupa Energa jest trzecim największym zintegrowanym operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD) w Polsce pod względem wolumenu dostarczanej energii. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości 185 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km kw., co stanowi ok. 24 proc. powierzchni kraju.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.